ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אילה יעקובי נגד המוסד לביטוח לאומי :

29 אפריל 2014
לפני: כבוד השופטת רוית צדיק

התובעת:
אילה יעקובי
ע"י ב"כ: עו"ד בנימין פרלמן

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד עדי וידנה

החלטה

1. הנני ממנה כיועץ – מומחה רפואי ( להלן: "המומחה") מטעם בית הדין את פרופ' קטן רפאל , מכון אונקולוגי שיב"א תה"ש.

העובדות -
2. המנוח מר אהרון יעקובי ז"ל , יליד 1943 , הועסק כעובד ומנהל במחלקת אחזקה בתחנת הכח " רידינג" בחברת החשמל בין השנים 1973-1984 . בשנת 1984, הועבר לעבודה במחלקת הבטיחות שם עבד עד לסיום עבודתו בחברת חשמל ופרישתו לגמלאות , ביום 1.12.03.

3. שעות עבודת המנוח היו בין 7:30 ל 16.00 , משך שישה ימים בשבוע . לעיתים עבד המנוח בשעות נוספות ולעיתים בימי שבת, בהתאם לצורך.

4. מחלקת האחזקה בה עבד המנוח מנתה כ- 50 עובדים אשר עבדו בצוותים, כאשר כל צוות קיבל משימות שונות בכל יום עבודה.

5. במהלך כל תקופת עבודת המנוח הן במחלקת האחזקה והן במחלקת הבטיחות, נחשף באופן יומיומי ושוטף לחומרים כימיים שונים, לרבות אסבסט פריך ( בריכוז של 100% אסבסט) , חומרים רעילים שונים ותוצרי בעירה ופיח אשר נוצרו כתוצאה משריפת המזוט בתחנת הכח.

6. בתקופת עבודתו של המנוח במחלקת האחזקה, נדרש התובע לבצע עבודות תיקון והחלפת צנרת חיצונית הקשורה לדוודים אשר היו מצופים באסבסט פריך. לצורך במסגרת העבודה נדרש לחתוך באמצעות כלים מכניים את הקטעים הפגומים בצינורות ולהחליפם בחלקים חדשים ותקינים. פעולות אלו גרמו לפיזור אבק אסבסט בסביבת העבודה. בסיום עבודות תיקון הצנרת , פינו אנשי האחזקה את הפסולת מהמקום.

7. פעמים רבות בסוף יום העבודה, היה המנוח מכוסה באבק ולכלוך, לרבות אבק אסבסט. על מנת להסיר את האבק מגופו ובגדיו, נהג להשתמש בצינור אויר בלחץ, שגרם להתפזרות האבק באוויר.

8. עבודות לתיקון צנרת מצופה אסבסט ו/או החלפת חלקים אחרים מצופים אסבסט התבצעו ע"י מחלקת האחזקה באופן תדיר יחסית, לפעמים באופן יומיומי ולעיתים אחת לשבוע, הכל בהתאם לדרישות ופקודות העבודה.

9. במסגרת עבודת המנוח במחלקת האחזקה, בתיקון תקלות בדוודים ובמערכות הקשורות להם, נחשף לחומרים הבאים:

א. הידראזין- שימש כתוספת למערכות הדוודים אליו נחשפו אנשי מחלקת האחזקה בעת החלפת חביות של חומר זה ( אחת לשבועיים) או בעת תיקון נזילות של חומר זה מהמערכות השונות.

ב. טטראכלור אתילן- שימש לניקוי מסננים של מערכות הדוודים. אנשי צוות האחזקה אף השתמשו בחומר זה באופן תדיר לשטיפת ידיהם ופניהם מלכלוך ושמן, בסוף יום העבודה ובמהלכו.

ג. כלור גזי- אוחסן בחביות ושימש לקירור יחידות טורבינות בתחנת הכח. המנוח היה אחראי על חומר זה ובמסגרת עבודתו נדרש להחליף חביות של הכלור הגזי אחת למספר ימים, כולל טיפול בתקלות במערכות הוויסות של צנרת הכלור.

ד. תוצרי בעירה/פיח- בביצוע עבודות בהפסקת יחידות או בעת תיקון תקלות בדוודים, נדרשו אנשי האחזקה לבצע עבודות תחזוקה במחממי האוויר, ובתחתית הדוד וצנרת הדוד אשר היו עטופים באפר ופיח שהיו דבוקים למערכות. תוך כדי הטיפול במערכות אלו, ריחפו האפר והפיח בסביבתם. בנוסף, נחשפו אנשי האחזקה ובכללם המנוח לתוצרי בעירה שונים של החומרים ששימשו להפעלת תחנת הכח- מזוט, בנזן ותוצרי שריפה אחרים של דלק או סולר.

ה. סודה קאוסטית- במסגרת עבודת המנוח נדרש גם לבצע תיקונים בצנרת שהובילה סודה קאוסטית, במקרים של פריצה או דליפה של החומר.

ו. חומצה מלחית.

ז. גז דו תחמוצת הגופרית-גז אשר נוצר כתוצאה משריפת מזוט בדוודים.

10. בתקופה הרלבנטית בשנות ה 70 ותחילת שנות ה- 80 לא הייתה מודעות לנושא ציוד הבטיחות הדרוש לשימוש בעבודות הכרוכות בחשיפה לחומרים שונים. במרבית מהעבודות אשר ביצעו אנשי מחלקת האחזקה, למעט הטיפול בכלור הגזי, לא נעשה שימוש בציוד מגן כלשהו.

11. החל משנת 1984 ועד לפרישתו מהעבודה בחודש דצמבר 2003, עבד המנוח כאחראי בטיחות בתחנת הכח. לאחר שהועבר המנוח לעבודה במחלקת הבטיחות, הוסיף להיות חשוף לחומרים שונים בתחנת הכח, שעה שנהג לבקר בנקודות העבודה השונות בתחנה על מנת לפקח על הצוותים. כמפקח בטיחות היה המנוח מגיע לנקודות עבודת צוות האחזקה לדוודים ולמערכות הצנרת השונות ונחשף לאבק האסבסט ולחומרים הכימיים שונים אשרהתפזרו באזור ביצוע העבודות.

12. בחודש יוני 2007 לאחר סדרת בדיקות, אובחן כי המנוח לוקה ב- 2 מחלות סרטן, סרטן הלבלב וסרטן המעי הגס, בשלב מתקדם. למרות ניתוחים וטיפולים שעבר, המנוח נפטר ביום 22.2.08.

השאלות עליהן מתבקש כבוד המומחה להשיב-
13. מה היו המחלות מהן סבל המנוח ?

14. האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת המנוח לליקוים מהם סבל?

15. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה חיובית וקיים קשר סיבתי בין העבודה לליקוי, מתבקש המומחה להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם ניתן לומר, כי ליקויו של המנוח עקב עבודתו נגרמו על דרך של פגיעות זעירות, כך שכל אחת מהן הסבה לו נזק זעיר בלתי הדיר, עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה לליקויו ( כדוגמת טיפות מים המחוררות את האבן עליה הן נוטפות).

16. ככל שהמומחה ישיב לשאלה האחרונה בחיוב, מתבקש הוא להשיב לשאלה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו , האם לעבודת המנוח הייתה השפעה משמעותית על ליקויו של המנוח? (יצוין כי "השפעה משמעותית" על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

המסמכים הרפואיים המצורפים:
17. מסמכי בי"ח וולפסון
מסמכי בי"ח אסותא
מסמכי בי"ח איכילוב
מסמכים אשר צורפו להודעת התובעת מיום 11.2.14.

18. שכ"ט המומחה ישולם כמקובל מקופת בית הדין.

19. כבוד המומחה מתבקש לחוות דעתו במידת האפשר תוך 30 יום מיום קבלת החלטה זו.

20. התיק יובא לעיוני ביום1.6.14.

ניתנה היום, כ"ט ניסן תשע"ד, (29 אפריל 2014), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: אילה יעקובי
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: