ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נירה ברץ נגד יחזקאל בן עמי :

בפני כבוד הרשמת בכירה איילת הרץ

תובעת

נירה ברץ

נגד

נתבע

יחזקאל בן עמי

פסק דין

1. עניינה של התביעה שלפני בתאונת דרכים שהתרחשה ביום 18.9.13 בפתח תקווה.

2. לטענת התובע, רכבם נסע כדין בחניון בית החולים בדרכו ליציאה. לפתע, נשמעה חבטה עזה מצידו השמאלי שנגרמה ע"י פגיעת רכב הנתבע, אשר יצא מחניה מבלי ששמר מרחק ושם ליבו לדרך בכלל ולרכב התובעת בפרט, פגע בחלקו השמאלי של רכב התובעת וגרם לו לנזקים.

3. לטענת הנתבע, בשעה שהחל לצאת מהחניה בחניון, הגיח לפתע רכב התובעת שלא נתן זכות קדימה לרכב הנתבע והחל בעקיפת רכב הנתבע, בחוסר זהירות ומבלי שנתן ליבו לדרך ולרכב הנתבע, פגע בו וגרם ברשלנותו לקרות התאונה.

4. התובעת חזר ה בפני על גרסת ה לפיה נסע בחניון ולפתע הבחינה ברכב התובע שראשו מביט לאחור ולא קדימה לכיוון הדרך. התובעת הספיקה לנסוע מעט לאחור אך התובע נסע ישר ופגע ברכבה.

התובעת הביאה כראיה והציגה בפניי בית המשפט סרטון המציג את אופן קרות התאונה.

5. הנתבע טען כי חנה במקום חניה אחר, נסע לאחור תוך שהוא נכנס למקום חניה בצידו השני של החניון וזאת על מנת לצאת מהחניה. הנתבע החל לצאת ואז הגיחה התובעת מעיקול ובניסיון לעקוף את מכוניתו המשיכה ישר ופגעה ברכבו בעת שהוא יצא מהחניה.

6. לאחר ששקלתי את טענות הצדדים ולאחר שעיינתי בתמונות הנזקים, אני קובעת שהאחריות לתאונה מוטלת על שני הצדדים, מעיקרי הטעמים הבאים:

עדות הצדדים, תאמה האחד את גרסתו של האחר ואף תאמה את הסרטון שהוצג בפניי. המחלוקת נוגעת ביחס לאחריות הצדדים באשר לאופן קרות התאונה, כאשר העובדות כאמור אינן מצויות במחלוקת. בפרט, כאשר בסרטון ניתן לראות בבירור כיצד ארעה התאונה.

7. הואל והתאונה ארעה בעת שהנתבע ביצע יציאה ממפרץ חניה, היה עליו לשים לב ולבצע היציאה בצורה בצורה זהירה או להימנע מעשותה כליל עד אשר הדרך תהיה פנויה . בסרטון עולה כי הנתבע נסע לאחור אך לא הביט לצדדים והחל מיידית בנסיעה. לפיכך הוא האחראי לקרות התאונה.

8. יחד עם זאת, אני סבורה שלתובעת "אשם תורם" לקרות התאונה. התובע ת הגיעה מעיקול בחניון בנסיעה מהירה והיה עליה להבחין ברכב הנתבע המצוי כשהוא בולט לנתיב הנסיעה עם חלקו הקדמי. התובעת אף טענה כי הבחינה שראשו של הנתבע היה מופנה לאחור ומכאן שהיה עליה לעצור את רכבה ולוודא כי הנתבע אינו מתחיל בנסיעה קדימה כפי שאכן עשה וכי שאכן חששה התובעת . לפיכך, היה על התובעת לעצור את רכבה ולנהוג בזהירות ובכך למנוע את התאונה ולא לבצע ניסיון לעקוף את רכב הנתבע כפי שעולה מהסרטון שהוצג בפני.

משכך, מצאתי לנכון לייחס לתובעת "אשם תורם" של 50% לקרות הנזק.

בנוסף, סבורה אני שיש מקום להתערב ברכיב עוגמת הנפש שנתבע ולהפחיתו משתביעת רכוש עסקינן.

9. התביעה מתקבלת בחלקה. הנני מורה לנתבעים לשלם לתובע סך של 524.5 ₪ (המהווים 50%) בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה, ביום 1.12.13, ועד למועד התשלום בפועל.

בנוסף, אני מחייבת את הנתבע לשלם לתובע ת הוצאות משפט בסך של 500 ₪ בצירוף ריבית והפרשי הצמדה כחוק מהיום ועד ליום התשלום המלא בפועל.

בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בתוך 15 יום.

ניתן היום, כ"ט ניסן תשע"ד, 29 אפריל 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: נירה ברץ
נתבע: יחזקאל בן עמי
שופט :
עורכי דין: