ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ועדה מקומית בית שמש נגד חיים יצחק יהודה רוטשילד :

בפני כבוד השופט ירון מינטקביץ

המאשימה
ועדה מקומית בית שמש

נגד

הנאשמים

  1. חיים יצחק יהודה רוטשילד
  2. רחל רוטשילד


נוכחים:
ב"כ המאשימה – עו"ד דקלה כלפון
הנאשמים

פרוטוקול

ב"כ המאשימה: הנאשמים הודו והורשעו על בנייה ביחידת דיור על גג הבניין בשטח של 88 מטרים, ומשכירים לאחרים. לנאשמים אין זכוית בנייה. לא ניתן להכשיר את הבנייה ליחידה נפרדת. מדובר בשכונה שלא ברור אם תב"ע שתקודם תאפשר את הכשרת הבנייה לנוכח העובדה שהיא קיימת עשר שנים, ולאור פסיקת בית המשפט המחוזי ולאור פסק דין שניתן בעניין דומה לשכן בתיק 11860-04-13 גלילי חיים, תבקש המאשימה להשית על הנאשמים קנס כולל בסך 88,000 ₪, כאשר 1,000 למטר, סכום הולם לאור העובדה שהמעשים של הנאשמים נעשו ממניעים כלכליים.

הנאשם: אין לנו עבודה בזמן האחרון ואין לנו כסף. אבקש להתחשב.

הנאשמת: אנחנו בנינו ולא ידענו שאנחנו עושים משהו שהוא אסור. כששמענו שאסור התחלנו לעבוד על היתר. אנחנו משלמים כל חודש. יש לי מכתב שאומר שיש פה משהו להכשיר את זה. אנחנו לא יודעים מה לעשות. לא חשבנו על זה. כל הבנייה בגלל שיש לנו ילדים נשואים ואין לנו איפה לתת להם להיות. אף אחד לא אמר לנו שאסור לבנות בתוך המעטפת. אנחנו באמת תמימים. מכרנו דירה בירושלים עם רישיון על הגג.


גזר דין

הנאשמים הורשעו על פי הודאתם בעבירות של ביצוע עבודות ושימוש ללא היתר. על פי עובדות כתב האישום הנאשמים בנו יחידת דיור על גג ביתם בשטח של 88 מ"ר והשכירו אותה לאחרים.

עמדת המאשימה היא, כי יש להשית על הנאשמים קנס בגובה של כ-1,000 ₪ למ"ר, וזאת לאור הפסיקה הנוהגת.

הנאשמים ביקשו להקל עמם. לדבריהם, קיימת אפשרות להכשרת הבנייה. עוד התייחסו לכך כשמכרו דירה בירושלים לצורך קניית דירה זו, וסברו כי הבנייה אתה ביצעו היא כדין.

תופעה זו, של בניית יחידת דיור על גג מבנה היא תופעה רווחת אשר יש להיאבק בה. מדובר בעבירה אשר מכערת את הבניין, מעמיסה על המערכות שבו ופוגעת בכלל הדיירים. אדם המבצע עבירה זו מתעשר שלא כדין על חשבון יתר דיירי הבניין. במקרה זה, העבירה בוצעה לשם השכרת הנכס. דבר המוסיף חומרה לעבירה.

מתחם העונש ההולם את העבירה נע בין 900 ל-1,500 ₪ לכל מ"ר של בנייה. ראה למשל פסק דינו של בית המשפט המחוזי בירושלים בתיק ע"פ 53308-02-12 גולקנופף, שם ניתח בית המשפט המחוזי את החומרה שבעבירה ואישר רמת ענישה של כ-1,000 ₪ למ"ר.

הנאשמים שלפניי אין כל נסיבה מיוחדת המצדיקה חריגה ממתחם הענישה ההולם.

לאור הודאתם אעמיד הקנס על צדו הנמוך של מתחם העונש.

לפיכך גוזר על כל אחד מן הנאשמים את העונשים הבאים:

קנס בסך 42,000 ₪ או שישה חודשי מאסר תמורתו. הקנס יחולק ל 84 תשלומים שווים. תשלום ראשון ישולם עד ליום 1.6.14 ויתר התשלומים עד לראשון בכל חודש שלאחר מכן.
התחייבות בסך 42,000 ש"ח להמנע מעבירה על חוק התכנון והבניה למשך שלוש שנים מהיום. ההתחיבות תחתם עד ליום 1.6.14, שאם לא כן יאסרו הנאשמים לעשרה ימים.
צו להריסת הבניה מושא כתב האישום ואיסור שימוש בה, או התאמתה למצב התכנוני עד ליום 1.5.15.
תרשם הערת אזהרה אודות צו ההריסה במרשם המקרקעין הנוגע לנכס מושא האישום.
לא יבוצע צו ההריסה עד למועד שנקבע, תהיה המאשימה רשאית לבצעו בעצמה והנאשמים ישאו בהוצאותיה.

הפקדות שבתיק יקוזזו כנגד הקנס.

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי בירושלים תוך 45 יום.

ניתנה והודעה היום כ"ט ניסן תשע"ד, 29/04/2014 במעמד הנוכחים.

ירון מינטקביץ, שופט

הוקלד על ידי מיכל מנצורי עוקשי


מעורבים
תובע: ועדה מקומית בית שמש
נתבע: חיים יצחק יהודה רוטשילד
שופט :
עורכי דין: