ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ע"י ב"כ עוה"ד חגי ורד נגד המזכירות הארצית של עובדי חברת החשמל... :

ס"ק - 50534-03-14
29 אפריל 2014
לפני: כבוד הנשיא רמי כהן

המבקשת: חברת החשמל לישראל בע"מ
ע"י ב"כ עוה"ד חגי ורד

-
המשיבות: 1. הסתדרות העובדים הכללית החדשה
2. המזכירות הארצית של עובדי חברת החשמל לישראל בע"מ
ע"י ב"כ עוה"ד אורנה לין ועוה"ד תהילה פינק-בנישו

3. מדינת ישראל
ע"י ב"כ עוה"ד שרית לוינסקי – פרקליטות מחוז חיפה

מבקשת דוראד אנרגיה בע"מ
ההצטרפות: ע"י ב"כ עוה"ד אהרון מיכאלי ועוה"ד יהודה רוזנטל

החלטה

(הודעת המדינה ובקשה דחופה (מתוקנת) להצטרפות להודעת המדינה)

הקדמה

1. ביום 27.04.14 הגישה חברת החשמל לישראל בע"מ ("חברת החשמל") בקשה דחופה אשר בה מתבקש בית הדין להבהיר בדחיפות את החלטתו, מיום 03.04.14 ("ההחלטה 1"), אשר ניתנה במסגרת הדיון בהליך הזמני שבתיק זה.

בו ביום ניתנה החלטת ההבהרה ׁ ("החלטה 2") אשר עיקרה שההחלטה 1 מדברת בעד עצמה. למען שלמות התמונה צוטטו בה הסעיפים האופרטייביים מההחלטה 1 .

2. ביום 28.04.14, בשעות אחר הצהריים כנראה, הוגשה הודעת המדינה המתייחסת להחלטות בית הדין מיום 03.04.14 ומיום 27.04.14 (,הודע המדינה") ובה מודיעה המדינה, בין היתר:

א. שגורמי המדינה פועלים לתיאום ישיבה משותפת עם נציגי חברת החשמל ונציגות העובדים שלהם;
ב. שביום 13.04.14 החליטה מליאת הרשות לשירותים ציבוריים חשמל ("רשות החשמל") על מתן רשיונות קבועים לייצור חשמל ואספקתו ("הרשיונות") לחברת דוראד אנרגיה בע"מ ("דוראד"). כי על פי חוק משק החשמל תשנ"ו-1996 הרישיונות יכנסו לתוקף לאחר ש יאושרו בידי שר התשתיות הלאומיות האנרגיה והמים ("השר"); ג. שלעמדת המדינה החלטת בית הדין מיום 03.04.14 אינה חלה על הרשיונות הללו אך מפאת כבודו של בית הדין ונוכח החלטתו מיום 27.04.14 מבקשת המדינה להביא לידיעת בית הדין, מבעוד מועד ,את כוונתו של השר לאשר את הרשיונות
ד. ובהמשך להחלטת בית הדין מיום 27.04.14, מודיעה המדינה שהיא מתכוונת לתת אישור לשיעבוד במסגרת גיוס מימון על ידי חברת החשמל.

3. במקביל, כנראה, הוגשה, ביום 28.04.14 אחר הצהריים, על ידי דוראד הודעה ובקשה דחופה להצטרפות להודעת המדינה ("ההודעה והבקשה") אשר בהודעת תיקון מיום 29.04.14 (היום) נתבקש בית הדין לתקנה תיקון טכני .

לפי ההודעה והבקשה (המתוקנת) מבקשת דוראד להצטרף להודעת המדינה בכל הקשור להענקת רשיונות קבועים לייצור ומכירת חשמל לדוראד, כיוון שלטענתה הפרשנות שמכוחה המדינה נמנעת ממתן הרשיונות לדוראד היא בגדר טעות גמורה.

רקע

4. בהליך זמני אחר (סכסוך קיבוצי 31740-05-13) שהיה בפני בית הדין ועניינו בקשת חברת החשמל להורות לנציגות העובדים וחברת החשמל להימנע מכל הפרעה לפעולתה של החברה בכל הנוגע לחיבורה של תחנת הכוח שבבעלות דוראד, ניתנה ביום 05.06.13 (במסגרת ההליך הזמני) החלטה.

5. ראוי להדגיש ולציין שעל החלטת בית הדין הנ"ל, הוגשה על ידי חברת החשמל, בקשת רשות ערעור לבית הדין הארצי. הליך זה תלוי ועומד בפני בית הדין הארצי לעבודה. למיטב ידיעתי עד עצם היום הזה לא נסתיים הדיון בו.

לא הייתי נזקק לעניין זה, היינו קיומו של החליך הנוגע גם לעניין דוראד תלוי ועומד בפני בית הדין הארצי לעבודה, אלא כדי להבהיר שכל עניין הנדון בפני בית דין זה, מטבע הדברים והדין, איננו יכול לגעת או להשפיע על ההליך שבבית הדין הארצי.

לסיכום

6. לכאורה לא עולה צורך לקיים דיון במעמד הצדדים בכל הקשור להחלטת בית הדין, מיום 03.04.14. אולם יש לזכור שהחלטה 1 ניתנה במסגרת הליך זמני; תדיר ברקע עומד הליך עיקרי; במסגרת הליך עיקרי ניתן להגיש בקשות לסעדים זמניים- ככל שמי מהצדדים להליך העיקרי רואה עצמו נזקק להם.

7. בעיניינו:
א. כשחברת החשמל הגישה בקשה להבהרת ההחלטה 1- שאומנם ניתנה בה החלטה 2, אולם זאת במעמד צד אחד בלבד;
ב. כשהמדינה הודיעה את הודעתה דלעיל, ממנה עולה פרשנותה לעניין החלט ה 1 – אולם מבקשת היא שבית הדין יהיה מודע לפרשנותה זו;
ג. חברת דוראד הגישה את בקשת ההצטרפות להודעת המדינה, בה מבקשת היא להפנות תשומת לב בית הדין לנזקים הנגרמים או העלולים להיגרם לה, אם המדינה תעמוד על הפרשנות הראשונית של המדינה לעניין ההחלטה1 שלטענת דוראד היא בטעות גמורה –

הגעתי למסקנה שבקשת חברת החשמל, הודעת המדינה, ובקשת ההצטרפות של דוראד –כל אחת לחוד ובודאי כולן כאחת- יכולות להחשב לבקשה שדינה להתברר כבקשה בהליך זמני במסגרת סכסוך קיבוצי עיקרי.

8. אעיר כאן, בטרם סיום , כי עקרונית, בודאי במסגרת סכסוך קיבוצי, מכיר בית הדין באפשרות התייצבות של עותר ציבורי לדיון . עותר , אשר ייתכן ולתוצאות הדיון בסכסוך הקיבוצי בין הצדדים הישירים לסכסוך, תהא השפעה משמעותית ומכרעת על זכויותיו.

לפיכך, לכאורה, ניתן להיעתר לבקשת דוראד להצטרף להודעת המדינה ואף לאפשר לו להשמיע את טענותיה בהקשר זה.

כללם של דברים

9. בקשת חברת החשמל, הודעת המדינה, ההודעה ובקשת ההצטרפות (המתוקנת) של דוראד –ימסרו במסירה אישית לכל יתר הצדדים להתדיינות, על ידי מי שהגישן, עד היום עד בשעה 16:00.

10. דיון בהם יתקיים ביום חמישי (01.05.14) בשעה 10:00, במעמד כל הצדדים (או אז תתקבל החלטה, ככל שתהיה אי הסכמה, בעניין הצטרפות פורמלית של דוראד לדיון).

11. ברצוני להדגיש אלה:

א. בשינוי לאמור בבקשת חברת החשמל למדתי מהודעת המדינה שבכוונתה לקיים הידברות ברוח הדברים שנקבעו בהחלטת בית הדין, מיום 03.04.14 ועל כך אני מברך.

ב. בדיון, האמור, על פי המתכונת שנקבעה לו (ראו החלק המודגש בסעיף 7), ניתן יהיה לדון בנטען בטענות העולות מהבקשות או ההודעות שהפני בית הדין. אולם אין דיון זה מונע מהצדדים להסכים על המתכונת לעתיד- ברוח פרשנות זו אחרת של מי מהם להחלטת בית הדין.
.

ניתנה היום, כ"ט ניסן תשע"ד, 29 אפריל 2014, בהעדר הצדדים תודע למגישי ההליכים טלפונית, ותישלח אליהם גם בפקס.


מעורבים
תובע: ע"י ב"כ עוה"ד חגי ורד
נתבע: המזכירות הארצית של עובדי חברת החשמל לישראל בע"מ
שופט :
עורכי דין: