ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד מרדכי ורטהימר :

13558-12-13
בפני כבוד השופטת דנה כהן-לקח
המאשימה
מדינת ישראל

נגד

הנאשם
מרדכי ורטהימר


נוכחים:
ב"כ המאשימה עו"ד עינת מי-רז
הנאשם וב"כ עו"ד נדב גדליהו

פרוטוקול

ב"כ הנאשם: אני מגיש לביהמ"ש וכן לב"כ ה מאשימה חוות דעת פסיכולוגית מיום 13.4.2014. מדובר בחוות דעת ראשונית שקשורה להליכים בבית משפט לענייני משפחה.

ב"כ המאשימה: אבקש הפסקה להתייעצות.

לאחר הפסקה

ב"כ המאשימה: לאור המלצת ביהמ"ש, אנחנו מסכימים לביטול ההרחקה מירושלים אולם עם זאת ולאור העובדה שהנאשם עשה דין לעצמו והפר את תנאי ההרחקה, נבקש לחלט חלק מהערבויות וזאת כדי שהמסר יועבר לנאשם. ישנה הפקדה בתיק בסך 2,000 ₪. נבקש לחלט לפי שיקול דעת ביהמ"ש.

ב"כ הנאשם: אני מתנגד לחילוט הכסף משתי סיבות. אכן מדובר בהפרה אבל מדובר בהפרה בוטה בזמן שנעשתה אז. מאז כמובן שלא קרה שום דבר בתיק והנאשם בעצמו צריך לכלכל 7 ילדים וגם העבודה שלו נפגעה לאור כל מה שקרה. חודשיים המדינה לא עשתה עם זה כלום למרות הוראות של בית משפט.

ב"כ המאשימה: אנחנו לא קיבלנו לידינו את ההודעה של הסנגור ואת החלטות בית המשפט.

ב"כ הנאשם: בנקודת זמן של היום אין שום סיבה להעניש.


החלטה

1. תיק זה ידע התפתחות מורכבת. במסגרת הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים ועליו הודיעו לבית המשפט ביום 9.2.2014 הוחלט בהסכמת הצדדים כי מעצר הבית המלא בו היה מצוי הנאשם יבוטל, אולם הנאשם יורחק מן העיר ירושלים בה מתגוררת המתלוננת כאשר הערבויות הכספיות שנקבעו בתיק המעצר ישמשו לצורך הבטחת תנאי זה.

2. ביום 23.2.2014 הגיש הסנגור באחריות רבה הודעה מפורטת לבית המשפט ובו תיאר כי נודע לו שהנאשם גילה כי מצבם של ילדיו הקטינים הולך ומדרדר עקב בעיות תפקוד של המתלוננת ולפיכך החליט "לעשות מעשה – ויקוב הדין את ההר", כך לשון ההודעה, ושכר דירה בירושלים במרחק משכונת הר נוף בה גרה המתלוננת, כדי שילדיו הקטינים שגרו עד אז אצל הסבתא בשכונת גאולה יעברו לגור עימו. הסנגור הודיע זאת במיידית לבית המשפט ובית המשפט הורה למזכירות להעביר את ההודעה במיידית למדינה וזאת בהחלטה מיום 23.2.2014. דא עקא, מאז ועד היום לא הוגשה כל בקשה מטעם המדינה.

3. הדיון להיום נקבע בעקבות פניה של שירות המבחן שהתבקש בהחלטתי מיום 9.2.2014 להגיש תסקיר לעונש. שירות המבחן ביקש הנחיה האם נוכח שהיית הנאשם בירושלים במצב שנוצר, עליהם לנתב את התיק לירושלים או למחוז אחר.

4. בדיון היום התברר כי לטענת המאשימה היא לא קיבלה לידיה את הודעת הנאשם ואת החלטות ביהמ"ש (לא ברור כיצד אירע הדבר). מכל מקום, הוגשה לעיוני חוות דעת פסיכולוגית ראשונית על ידי הסנגור הנושאת את התאריך 13.4.2014 ובה מתואר מצב הקטינים אשר עולה לכאורה גם מהנספחים שצורפו להודעת הסנגור מיום 23.2.2014. נוכח מצב הקטינים, גם המאשימה מסכימה לבטל את הרחקת הנאשם מירושלים אך לא לבטל את הרחקתו מהמתלוננת ומשכונת הר נוף. עמדה זו מקובלת עלי.

5. אבהיר כי על דרך הכלל מצב בו נאשם עושה דין לעצמו ומפר החלטה שיפוטית של בית המשפט הוא מצב חמור אשר עלול היה להוביל למעצר. במקרה זה נוכח נסיבותיו היחודיות של המקרה, כפי שפורטו לעיל, ונוכח הסכמת המאשימה, לא אנקוט בצעד כזה. יחד עם זאת, על מנת להבהיר לנאשם שהתנהלותו פסולה וכי הדרך לשנות תנאי שחרור ממעצר היא פניה בבקשה מתאימה לבית המשפט ולא עשיית דין עצמי, אראה לחלט חלק מההפקדה הכספית בתיק המעצר עקב הפרת החלטתי. יובהר לנאשם כי אם עשיית הדין העצמי תמשך, בית המשפט לא יגלה את הסובלנות שהוא מגלה כעת.

6. אשר על כן, אני מחליטה כדלקמן:

א. תנאי ההרחקה של הנאשם מירושלים מבוטל בזאת. יחד עם זאת, הנאשם יוסיף להיות מורחק מן המתלוננת (למעט מפגשים בפיקוח של שירות הרווחה) וכן משכונת הר נוף שם היא מתגוררת. הערבויות הכספיות בתיק המעצר ישמשו לצורך הבטחת התנאים.

ב. מתוך 2,000 ₪ המופקדים בתיק המעצר יחולטו לאוצר המדינה 700 ₪ עקב הפרת התנאים.

ג. מובהר בזאת כי אם וככל שרשויות הרווחה במסגרת ההליך בבית המשפט לענייני משפחה ימצאו לנכון להמליץ על העברת קטינים נוספים למשמורת הנאשם, ניתן יהיה לפנות למותב זה לצורך התאמת צו ההרחקה משכונת הר נוף בשים לב לכך שמעונות הקטינים נמצאים שם כיום.

ד. מובהר בזאת לשירות המבחן כי נוכח ביטול צו ההרחקה מירושלים ניתן להעביר את הטיפול בנאשם לשירות המבחן בעיר זו. יובהר בזאת כי נוכח המצב הייחודי של המשפחה, אודה לשירות המבחן אם יצליח להגיש תסקיר לפני המועד שנקבע ואז רשאי הסנגור לעתור לבקשה להקדמת מועד הטיעונים לעונש.

ה. המזכירות תשלח העתק פרוטוקול זה לשירות המבחן למבוגרים. הסנגור הנכבד אף הוא יוודא קבלת הפרוטוקול לידי שירות המבחן.

ניתנה והודעה היום כ"ג ניסן תשע"ד, 23/04/2014 במעמד הנוכחים.

דנה כהן-לקח, שופטת

הוקלד על ידי ברוריה כהן


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: מרדכי ורטהימר
שופט :
עורכי דין: