ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פדרו סילגדו נגד שירות בתי הסוהר :

לפני כבוד השופט אברהם טל - נשיא

העותר
פדרו סילגדו

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר
נוכחים:
העותר ובאת כוחו עו"ד לימאי מור
ב"כ המשיב עו"ד אפרת הרוש

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה. העותר הועבר לבאר שבע והעבירו אותו לפה.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה. מכתב התשובה עולה שישנן שתי סיבות עיקריות. מדובר בעותר שהוא אסיר עולם קצוב ל- 32 שנה, ב- 17 השנים האחרונות נמצא בבית סוהר איילון, הוא מנהל עבודה בבית הדפוס של בית סוהר איילון, הוא אסיר חיובי, אין לו דוחות משמעת ומתפקד כמו שצריך, ברורה לי הטענה ששיקול דעת שב"ס הוא שיקול דעת רחב בעניין העברות, העותר תושב קולומביה ויש אישה אחת שמבקרת אותו בארץ במהלך השנים האחרונות והיא האישה שלו והיכולת שלה להגיע לכלא באזור הדרום קרובה לאפסית, במידה ואנו ננתק אותו מהקשר היחיד שלו אנחנו בעצם גם את זה לוקחים לו ואנו יודעים מה המשמעות לכך.
העותר אומר שאף אחד לא פנה אליו בעניין מודיעיני או באיזו שהיא בעיה, אני מבקשת לבחון את המידעים אם הם מצדיקים את המעבר שלו למול הפגיעה באסיר שזה ברמת הביקורים וגם מגיע אליו כומר פעמיים בחודש וגם הם לא יוכלו להגיע, בעצם העברה זו אנחנו עוצרים את הקשר היחיד שלו למשהו שהוא קצת יותר מאסירים שהוא מתראה איתם יום יום.

ב"כ המשיב: לנוכח המידעים שהם ברורים אי אפשר להעביר את העותר לבית סוהר אחר. כל המידעים עוסקים באיזה שהוא סוג של מוקד כוח שהוא בעייתי ונוצר הרבה פעמים כשאסיר נמצא הרבה שנים במקום מאסר אחד ועולה צורך להעבירו, מאחר והוא אסיר עולם קיימות אפשרויות כליאה מוגבלות והוא לא ייפגע בתעסוקה כי יש שם אפשרויות תעסוקה בשונה מבתי סוהר אחרים באזור.

ב"כ העותר: אם באמת אי אפשר למצוא אפשרות להשאירו באיילון כי יש מספיק אסירים שנמצאים באיילון מעלה 20 שנה למצוא בית כלא שיסכים לקבל אותו פה באזור.

העותר: אני מתחנן, אני עבדתי בדפוס 15 שנה ברציפות ואף פעם לא עשיתי משהו שהבעל בית שלי לא אמר לי לא לעשות, עשיתי לפי ספר השב"ס, עשיתי מה שאמרו לי ומפתיע אותי שאמרו לי שאני לא טוב בעבודה, ודווקא לפני חודש פניתי לבעל הבית של המרכז בעבודה וקיבלתי מכתב ממנו על התנהגותי והוא נמצא במחשב השב"ס, אני אסיר חיובי.

ב"כ העותר: לגבי זכות השימוע, אסירים ולא רק האסיר הזה אומרים להם בשעה 18:00 בערב אתה עובר מחר ב- 07:00.

החלטה

העותר מרצה מאסר עולם קצוב למשך 32 שנה בגין רצח ושוד והוא מבקש שלא להעביר אותו מכלא איילון לכלא אשל, כפי שעשה המשיב בבוקרו של יום אתמול.
המשיב מנמק בקשתו להעביר את העותר מכלא איילון במידעים חסויים שהוצגו בפני, שאחד מהם הוא מהזמן האחרון יחסית והוא מתייחס לתפקוד העותר במקום עבודתו בבית הדפוס בכלא איילון.
ב"כ העותר טוענת כי אמנם למשיב יש שיקול דעת בכל הקשור למיקום החזקתם של האסירים אך העברת העותר תקשה על אישתו, האדם היחיד שיש לו בארץ, לבקר אותו, וכן תקשה על ביקורי כומר שמבקר את העותר לעיתים לבקר אותו.
העותר טוען כי תפקודו בבית הדפוס הוא תקין ואף זכה לשבחים על תפקוד זה.
עיון במידעים החסויים מעלה כי עיקרם אינו מהזמן האחרון יחסית והמידע האחרון, המתייחס לתפקודו של העותר בבית הדפוס בכלא איילון שהוא מהזמן האחרון, מהימנותו נמוכה יחסית.
משכך, ומבלי שאני מתעלם מההלכה הפסוקה לגבי סמכות המשיב לקבוע מקום החזקתם של אסירים, נראה לי כי ניתן יהיה להשיג את מטרת ההעברה על ידי אמצעי פחות יותר, דהיינו, שקילת העברתו של העותר ממקום עבודתו למקום עבודה אחר או לעיסוק אחר.

לאור כל האמור לעיל, אני מקבל את העתירה ומורה על מניעת העברת העותר מכלא איילון לכלא אשל, ובאם הועבר, אני מורה על החזרתו מכלא אשל לכלא איילון.

ניתנה והודעה היום, כ"ג ניסן תשע"ד, 23 אפריל 2014, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
נשיא

הוקלד על ידי טלי שמואל


מעורבים
תובע: פדרו סילגדו
נתבע: שירות בתי הסוהר
שופט :
עורכי דין: