ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין צ.א.מ.א דלק בע"מ נגד ישעיהו איבי :

החלטה בתיק ע"א 2411/14 בבית המשפט העליון בירושלים

לפני: כבוד הרשם גיא שני

המערערות:
1. צ.א.מ.א דלק בע"מ, בפירוק

2. אפיקי אנרגיה לישראל בע"מ, בפירוק

נ ג ד

המשיבים:
1. ישעיהו איבי

2. אסף איבי

3. איתן מוטעי

4. אפיקי אנרגיה (2003) בע"מ

5. א.ש. רויאל ייזום והשקעות בע"מ

6. תתה את תתה בע"מ

7. פינו ביגוד (2002) בע"מ

8. כונס הנכסים הרשמי

בקשה לפטור מעירבון

החלטה

לפניי בקשה לפטור מהפקדת עירבון, ולמעשה – להמרתו בהודעת קיזוז. אפשרות הקיזוז המוצעת היא כפולה. ראשית, מכוח פסק-הדין של בית המשפט המחוזי קיים חוב של המשיב 1 כלפי המערערות בסך של 900,000 ₪. שנית, קיים חוב פסוק וחלוט של המשיב 3 כלפי המערערת 1, שבגינו נפתח תיק הוצאה לפועל, בסך של כ- 482,000 ₪. המערערות מוסיפות וטוענות כי נוכח הקשר בין המשיב 1 לבין המשיבים 2 ו-7-4, והייצוג המשותף, אפשרות הקיזוז המוצעת לעיל רלוונטית גם לגבי המשיבים 2 ו-7-4.

לאחר עיון בבקשה ובתגובות באתי למסקנה כי דין הבקשה להתקבל באופן חלקי בלבד.

הכלל הוא שבעל דין המגיש ערעור נדרש להפקיד עירבון במזומן או בערבות בנקאית, אלא אם ניתן לו פטור מטעמים של חוסר יכולת כלכלית וסיכויי הליך גבוהים. חריג לדרישה זו הוא האפשרות להפקיד הודעת קיזוז חלף עירבון, אך אפשרות זו מתייחדת למקרים שבהם קיים חוב סופי שאינו שנוי במחלוקת, או ודאי על פניו, של המשיב בהליך כלפי יוזמוֹ. רק בנסיבות כאלה ניתן לקבוע כי הודעת הקיזוז מהווה חלופת עירבון שוות-ערך.

בענייננו, המשיב 3 לא מסר תגובה לבקשה, ולכן יש מקום לקבל את הבקשה ככל שהיא נוגעת להפקדת הודעת קיזוז בגין החוב שלו כלפי המערערת. שונים פני הדברים בכל הנוגע ליתר המשיבים. משעה שהוגשו ערעורים על פסק-הדין של בית המשפט המחוזי – לרבות ערעור מטעם המשיבים 1, 2 ו-7-4 – לא ניתן לקבוע כי החוב המצוין בבקשה שלפניי הוא בבחינת חוב חלוט המהווה בטוחה שוות-ערך לעירבון במזומן או בערבות בנקאית. מעבר לכך אציין, כי החוב המדובר הוא של המשיב 1, ולא די באמור בבקשה שלפניי כדי לייחסו – לצורך אפשרות הקיזוז – גם למשיבים אחרים.

אשר על כן, המערערות יפקידו הודעת קיזוז בלתי מותנית המתירה למשיב 3 לקזז מן החוב למערערת, ללא תנאי, סך של 10,000 ₪ (בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כדין), בגין הוצאות משפט שייפסקו לטובת המשיב 3 בהליך זה, אם ייפסקו.

כן יפקידו המערערות עירבון בסך של 15,000 ₪, במזומן או בערבות בנקאית, להבטחת הוצאותיהם של יתר המשיבים.

הודעת הקיזוז והעירבון יופקדו תוך 21 ימים מעת המצאת החלטה זו, שאם לא כן יירשם ההליך לדחייה ללא הודעה נוספת.

ניתנה היום, ל' בניסן תשע"ד (30.4.2014).

גיא שני, שופט

ר ש ם


מעורבים
תובע: צ.א.מ.א דלק בע"מ
נתבע: ישעיהו איבי
שופט :
עורכי דין: