ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלן הרי גרינבלט נגד שלמה חברה לביטוח בע''מ :

בפני כבוד השופט ירון בשן

תובע
אלן הרי גרינבלט

נגד

נתבעים

  1. שלמה חברה לביטוח בע''מ
  2. סלומון דינר
  3. איילון חברה לביטוח בע"מ

החלטה

הצדדים הסכימו שהתביעה תתנהל לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה – 1975 (להלן: חוק הפלת"ד) תוך חלוקה מוסכמת של החבות בין הנתבעים. התובע ביקש מינוי מומחים רפואיים בתחומי האורטופדיה, הגסטרואנטרולוגיה והפסיכיאטריה. הבקשה למינוי מומחה בתחום הגסטרואנטרולוגיה נולדה מתוך טענה להחמרת מצב קודם שאינו קשור לתאונה ממנו סבל התובע. לבקשה צורף, בין השאר, חומר רפואי כדלקמן:
מסמך פינוי מד"א הכולל תיעוד בדבר תלונות על כאבי גב וצוואר. כמו כן, תועד כי התובע מסרב לשכב על משטח לקיבוע גב ומסרב לקיבוע צוואר.
גיליון קבלת טיפול בחדר מיון שכולל תיעוד התאונה, ללא איבוד הכרה וללא חבלת ראש וכן את תיעוד הרקע הרפואי של התובע שכולל ניתוח בתחום הגסטרואנטרולוגי שהוא עבר. בבדיקה רפואית תועדה רגישות צוואר ועמ"ש. לטופס צורף טופס התייעצות מומחים בתחום האורטופדיה בלבד. המומחה לא מצא ממצאים חריגים והתובע שוחרר עם המלצה ל- 7 ימי מחלה ולטיפול תרופתי.
מסמך רפואי מיום 30.8.10, ערוך בידי רופאת משפחה. על פי האמור במסמך, התובע סבל עוד לפני התאונה מכיב תרסריון חריף שלא הגיב לטיפול ובסופו של דבר נדרש טיפול כירורגי. כמו כן, התלונן התובע באזני הרופא על כאבי גב וצוואר ועל מצוקות נפשיות. התובע הופנה לאורטופד ולפסיכולוג.
מסמך מיום 31.8.10 ערוך בידי ד"ר אלן טרבס, מומחה בתחום הפסיכיאטריה. המסמך מתאר את תלונותיו של התובע בדבר הפרעות קשב, ריכוז, סף גירוי נמוך, חרדה והפרעות שינה מאז תאונת הדרכים. התובע קיבל טיפול תרופתי. על פי הערכת הפסיכיאטר, מצבו של התובע היה אמור להשתפר תוך שבועיים.
מסמך מיום 2.3.11, ערוך בידי ד"ר גולד אבירם, אורטופד. על פי האמור במסמך, מצבו של התובע משתפר אך עדיין הוא סובל מכאבי צוואר וגב. בדיקתו הנוירולוגית של התובע הייתה תקינה אך הוא התלונן על הרדמות האצבעות וירידה בתחושה ביד שמאל. כמו כן מצוין אירוע דומה כ- 12 שנים לפני עריכת המסמך. במסמך תיעוד של ביקורים דומים מיום 18.10.10 ומיום 30.8.10. התובע הופנה לטיפול פיזיותרפי.
מסמך מיום 3.2.11 ערוך בידי ד"ר קריב רויטל, מומחית לגסטרואנטרולוגיה. על פי האמור במסמך, התובע נותח לפני כ- 11 שנים בניתוח על רקע פנקריאטיטיס כרוני. התובע התלונן בפני הרופאה על החמרה בתסמינים מאז התאונה.
התובע צירף קבלות המעידות על קבלת טיפול פסיכיאטרי, ככל הנראה, במסגרת פרטית.

הנתבעים 2 ו- 3 מתנגדים למינוי המבוקש. לטענתם, מדובר בתאונת עבודה ועל התובע למצות את זכויותיו במוסד לביטוח לאומי. הנתבעים מפנים לעובדה שבבדיקתו של התובע בחדר מיון הוא התלונן רק על כאבים בצוואר ובגב וכן לעובדה שהמסמך האחרון שצירף התובע לתמיכה בבקשתו נערך ביום 3.2.11. הנתבעת 1 הצטרפה לטיעוני הנתבעים 2 ו-3 ומדגישה, אף היא, כי לא קיימת ראשית ראיה ולא קיים רצף טיפולי שיצדיקו את הבקשה.

הדין מתיר לתובע להביא לבירור מצבו הרפואי ע"י מינוי מומחים רפואיים לפי חוק פלת"ד או לערוך בירור זה במוסד לביטוח לאומי, תוך שקביעותיו עפ"י דין יחייבו גם בהליך לפי חוק פלת"ד. לכל אחד מהמסלולים יתרונות וחסרונות ואין לכפות על התובע את אחד המסלולים – לא במישרין ולא ע"י שימוש ב" מקל וגזר", דהיינו, ענישת מי שלא הקדים לברר את נכותו במל"ל במימון עריכת חווה"ד של המומחים מטעם בית-המשפט. אף שהתיעוד הרפואי שהוצג אינו חד משמעי עולה ממנו הרבה יותר מראשית ראיה לאפשרות שלתובע נגרמו בתאונה הנכויות שלהן הוא טוען (לפחות באופן זמני). לפיכך הבקשה מתקבלת.

כמומחים מטעם בית-המשפט מתמנים:
1. ד"ר סוזנה הורוביץ – מומחית בתחום האורתופ דיה.
2.ד"ר אלכס גלר – מומחה בתחום הגסטרואנטרולוגיה 3.ד"ר רוברטו מסטר – מומחה בתחום הפסיכיאטריה.

בשכר כל אחד מהמומחים בסך 5,000 ₪ בתוספת מע"מ ישאו הנתבעים, עפ"י החלוקה שעליה הודיעו, דהיינו 12.5% - הנתבעת 1 ו - 87.5% - הנתבעים 2-3.
המומחים לא יחלו בעבודתם בטרם ישולם שכרם.

על המינוי יחולו תקנות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (מומחים), תשמ"ז – 1986.

המומחים יעיינו במסמכים הרפואיים שימציאו הצדדים תוך 30 יום, יבדוקו את התובע ויקבעו ממצאים לגבי מצבו הרפואי בעקבות התאונה, תוך התייחסות לשאלות שלהלן:

  1. האם לוקה התובע כיום בנכות צמיתה? אם כן, מהו שיעורה?
  2. היש לתובע עבר רפואי רלבנטי? אם כן, מהו ומה משמעותו?
  3. היש לייחס חלק מנכותו למצבו לפני התאונה? אם כן, איזה חלק?
  4. האם סבל התובע מנכות זמנית? אם כן, איזו ומתי?
  5. היש לצפות לשיפור או להחמרה בעתיד? אם כן, מהו השינוי הצפוי?
  6. מה המגבלות התפקודיות של התובע, אם בכלל, לרבות בשים לב לעבודתו ולמקצועו?
  7. האם צפוי התובע להיזקק לטיפולים רפואיים בעתיד? אם כן, נא לפרט ולהעריך את עלויותיהם.

לאחר קבלת חווה"ד יגישו הצדדים תחשיבי נזק כדלקמן:
התובע תוך 21 יום, הנתבעים תוך 21 יום אח"כ. הצעה תשלח. ת"פ 7.7.14.

המזכירות תשלח את ההחלטה וכתבי מינוי למומחים.

ניתנה היום, כ"ו ניסן תשע"ד, 26 אפריל 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אלן הרי גרינבלט
נתבע: שלמה חברה לביטוח בע''מ
שופט :
עורכי דין: