ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד מחמד שמאלי :

החלטה בתיק בש"פ 8701/04

בפני: כבוד השופטת א' פרוקצ'יה

המבקשת:
מדינת ישראל

נ ג ד

המשיבים:
1. מחמד שמאלי

2. אחמד שמאלי

בקשה להארכת מעצר מעבר לתשעה חודשים לפי סעיף 62 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים) התשנ"ו-1996

תאריך הישיבה: י"ג בתשרי תשס"ה (28.9.2004)
בשם המבקשת: עו"ד רחל מטר
בשם המשיבים: עו"ד סאדה ספדי

בבית המשפט העליון

החלטה

1. זו בקשת המדינה להאריך את מעצר המשיבים בתשעים ימים, החל מיום 1.10.04 או עד למתן פסק-דין בעניינם, לפי המוקדם.

2. המשיב 1 נתן הסכמתו לבקשת המדינה להארכת מעצרו כאמור, וביום 28.9.04 ניתנה החלטה בעניינו המאריכה את מעצרו לתשעים ימים נוספים. נותרה בקשת המדינה ביחס למשיב 2.

3. המשיבים מואשמים ביבוא סם מסוכן, סחר בסם מסוכן, החזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי, וקשירת קשר לביצוע פשע. המשיבים הם אחים, תושבי הכפר עאג'ר בסמוך לגבול ישראל-לבנון. המשיב 1 קשר עם אחר (השותף) לפעול יחד להברחת סמים מלבנון לישראל. לצורך כך תיאם קשר עם פעיל חיזבאללה, תושב לבנון, כי אנשים מטעמו יגיעו לנקודת מפגש בגבול כשברשותם סמים, ויפגשו שם את משיב 1. במהלך התקופה שקדמה למעצר המשיבים, הגיע המשיב מספר פעמים לגבול וקיבל מהלבנונים כעשרים ק"ג חשיש בכל אחת מהעסקאות שמנו בין 8 ל- 10 עיסקאות. הוא שילם להם את התמורה ומסר לשותף את הסמים. המשיב 2 נטל חלק פעיל בביצוע העיסקאות בכך שתיצפת על הדרך המובילה למפגש מבצעי עיסקאות הסמים, כדי להבטיח את ביצוען ללא הפרעה. המשיבים 1 ו-2 קבלו תמורה כספית נכבדה מהשותף עבור כל עיסקה. במסגרת הקשר בין משיב 1 לבין אנשי החיזבאללה, נתבקש משיב 1 למסור רשימה של משתפי פעולה עם ישראל וכן פרטים על חיילי צה"ל המשרתים באיזור, ופרטים נוספים בעלי משמעות ביטחונית. על פרטי מגעים אלה מסר משיב 1 למשיב 2.

4. ב-19.1.04 כפרו המשיבים בכתב האישום. ב-13.4.04 הושג הסדר טיעון בעניינו של השותף והוא הורשע ודינו נגזר. מאז 14.4.04 נתקיימו מספר ישיבות להוכחות התביעה ופרשת ההגנה החלה כאשר נשמעה עדותם של המשיבים. המשך פרשת ההגנה נועד ליום 20.10.04.

5. המדובר במשפט מורכב בעל כמה רבדים של אישומים, ומדובר בשני נאשמים אשר לגבי כל אחד מהם ישנה תשתית אישומים נפרדת, אף שישנן גם נקודות משיקות משותפות לשניהם בתשתית האישומים המתייחסים אליהם. בנסיבות אלה, ובשים לב למורכבות העניין, ניתן לומר כי קצב ניהול המשפט משביע רצון, אף שהמשפט טרם נסתיים לאחר תשעה חודשים. בכל מקרה, אין לומר כי ארעה כאן השתהות בלתי מוסברת או סחבת בניהול פרשת ההוכחות. מנגד, מסוכנותם הגדולה של המשיבים, ובכלל זה משיב 2, עולה על פניה מאופי העבירות המיוחסות להם. די בעבירות הסמים החמורות, הכרוכות בהעברת הסמים מגבול לבנון לישראל, במספר העיסקות ובהיקפן, כדי ללמד על מסוכנות העוסקים בהם. אולם הפן הביטחוני הנילווה לקשרים בין מספקי הסם לרוכשי הסם והסכנה הביטחונית המתלווה לכך מגבירים במידה רבה את המסוכנות הפלילית של המשיבים, הקיימת בלאו הכי. נכון הוא כי משיב 1 היה המעורב העיקרי בקשר עם אנשי החיזבאללה ובמגעים בעלי האופי הביטחוני שנתקיימו בהקשר לכך, אולם משיב 2, שותף מלא לעיסקות הסמים שניהל אחיו, גם שמע ממנו פרטים אודות הקשרים האחרים, והוא הפך בכך מעורב, ולו פאסיבי, גם בהיבט זה של הפרשה. מכל מקום, די במעורבותו הפלילית של משיב 2 כדי להצדיק את המשך מעצרו לצורך ניהול משפטו, כשלכך מצטרפת גם סכנה ממשית לבריחתו ללבנון באם ישוחרר, בהיות הוא ואחיו תושבי כפר עאג'ר השוכן על גבול הלבנון, ונוכח קשריהם ההדוקים עם תושבי העבר השני של הגבול.

בנסיבות אלה, דין בקשת המדינה להתקבל. מעצרו של משיב 2 מוארך איפוא, למשך תשעים ימים, החל מיום 1.10.04 או עד למתן פסק-דין נגדו, לפי המוקדם מביניהם.

ניתנה היום, י"ח בתשרי תשס"ה (3.10.04).

ת


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: מחמד שמאלי
שופט :
עורכי דין: