ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מ.י. נגד איינאו בדשאו :

1


בתי המשפט

בית משפט לתעבורה ת"א - יפו

פל 001069/09

בפני:

כב' השופט עופר נהרי

תאריך:

12/05/2009

בעניין:

מדינת ישראל

המאשימה

נ ג ד

איינאו בגשאו

הנאשם

ע"י ב"כ עו"ד

מלמה

גזר דין

הנאשם הורשע עפ"י הודאתו בעבירות של נהיגה בזמן פסילה, ללא רשיון נהיגה תקף, ללא ביטוח בתוקף, אי ציות להוראות שוטר, נהיגה בשכרות ונהיגה בקלות ראש.

כעולה מפרק העובדות אשר בכתב האישום – עובדות בהן הודה כאמור הנאשם – נהג הנאשם במכונית בשעת לילה מאוחרת ברחוב חד סיטרי בת"א כשהוא נע נגד כיוון התנועה והתקרב לצומת בה היו אותה עת שוטרים בניידת משטרה.

הנאשם לא ציית להוראות השוטרים לעצור, חצה את הצומת באור אדום ופתח במנוסה ברחובות דרום ת"א.

הנאשם המשיך בנסיעה פראית תוך חציית צמתים באור אדום וזאת כאשר ניידת המשטרה דולקת אחריו, עד שעצר את רכבו, ברח מהרכב רגלית ונתפס לאחר מירדף.

הנאשם נהג בליל האירוע כאשר הוא פסול מלנהוג לתקופה של שנתיים בעקבות כך שהורשע בעבירה של נהיגה בשכרות ע"י בית המשפט לתעבורה באשדוד, וידע הנאשם על הפסילה.

בנוסף לכך נהג הנאשם באירוע הנוכחי בהיותו שיכור (ריח אלכוהול חזק מפיו, התנהגותו פרועה ורדומה לחילופין) ולכשנדרש כדין להיבדק בדיקה לגילוי אלכוהול בגופו, סירב.

כמו כן נהג כאמור ללא רשיון נהיגה וביטוח תקפים.

בעקבות האירוע דנן, שהתרחש בתאריך 14.2.09 נעצר הנאשם ומיום זה ועד היום מצוי הוא במעצר בבית המעצר.

ביום 27.4.09 בחר הנאשם לקחת אחריות ולהודות בכל המיוחס לו בכתב האישום ומשכך הורשע ונשמעו הטיעונים לעונש מפי הצדדים.

הנאשם הוא בעל וותק נהיגה קצר (נוהג משנת 2005) והספיק לצבור לחובתו 4 הרשעות קודמות מתחום התעבורה כדלקמן:

עבירה של נהיגה באור אדום ברמזור, עבירת מהירות, עבירה של נהיגה בשכרות שנעברה ביום 31.8.07 ועבירה נוספת של נהיגה בשכרות שנעברה ביום 24.11.07.

אמור לפיכך כי בתיק שבפני מדובר בכשלון שלישי של הנאשם בנהיגת רכב בהיותו שיכור והפעם גם נהג בזמן פסילה ואגב הימלטות משוטרים תוך נהיגה פרועה ומסוכנת.

מעל ראשו של הנאשם אף ריחף בעת ביצוע העבירות בתיק שבפני עונש של מאסר על תנאי לתקופה בת 4 חודשים שהוטל עליו ע"י בית המשפט לתעבורה ברמלה בקשר עם הנהיגה בשכרות מיום 31.8.07 וכן עונש של פסילת רשיון הנהיגה לתקופה של 6 חודשים על תנאי שהוטל עליו על ידי בית המשפט לתעבורה מאשדוד בקשר עם הנהיגה בשכרות מיום 24.11.07.

התביעה ביקשה כי בתיק זה ייגזר על הנאשם עונש מאסר בפועל שלא יפחת מ-16 חודשים וכן פסילת רשיון נהיגה שלא תפחת מ-6 שנים.

התביעה הדגישה את חומרת העבירות ואת העובדה כי עונש המאסר על תנאי שהיה תלוי ועומד ביחס לנאשם ועונשי הפסילה שהוטלו עליו עד כה לא סייעו לו להפנים את המתבקש ולהרתיעו.

הסניגור ביקש להסתפק בעניין המאסר בהפעלת עונש המאסר על תנאי בן ארבעת החודשים והדגיש את העובדה כי הנאשם הודה ולקח אחריות, את העובדה שמדובר בבחור צעיר שעלה ארצה מאתיופיה, שירת בצה"ל, ומסייע בטיפול באחיו הקטנים.

הסניגור ביקש גם לקחת בחשבון כי הנאשם מצוי כבר תקופה משמעותית מאחורי סורג ובריח בתנאים קשים בבית המעצר.

לאחר ששמעתי את טיעוני הצדדים ונתתי את דעתי לחומרת העבירות ולעבר התעבורתי של הנאשם, אין לי ספק כי העונש הראוי במקרה זה הוא עונש מכביד ומרתיע, אם כי, כמובן, מידתי.

העבירות בהן הורשע הנאשם ונדרש הוא כעת לשלם את המחיר על ביצוען הן ללא ספק עבירות חמורות ביותר.

נהיגה בשיכרות ובצורה פראית תוך הימלטות מניידת משטרה וביצוע עבירות תנועה חמורות, היא התנהלות בלתי נסבלת ובעלת פוטנציאל רב לגרימת תאונת דרכים קשה.

הוסף לכך את היותו של הנאשם פסול מלנהוג באותה עת בשל אירוע קודם של נהיגה בשכרות וקיבלת התנהלות חמורה עוד יותר בליל האירוע, שגם עליה נדרש הנאשם לשלם מחיר עונשי.

נהיגה בפסילה בכלל – ובמקרה דנן בפרט – מלמדת כי הנהג מוצא לנכון לרוקן במידה רבה מתוכן את עונש הפסילה שהוטל עליו, לא מפנים את הלקח והעונש, ומזלזל הוא במיצוות החברה כביטוייה בגזר דין שניתן ע"י בית משפט.

ענין זה חמור אף יותר במקרה ספציפי זה שבו מתקיימת נהיגה בזמן פסילה שהוטלה בעקבות עבירה של נהיגה בשכרות, והנוהג שוב שיכור.

אף צודקת המאשימה באומרה כי עונש המאסר על תנאי שהוטל בזמנו, והפסילות הממושכות מלנהוג – לא היה בהם כדי להרתיע את הנאשם.

גם העובדה הפשוטה שמדובר כאן בכשלון שלישי של הנאשם בעבירה של נהיגה בשכרות מלמדת כי הגיעה העת להעביר מסר מתאים.

אל מול כל אלה יש לזקוף לזכותו של הנאשם את הודאתו ולקיחת האחריות על ידו; את העובדה שכבר שהה עד היום כשלושה חודשים מאחורי סורג ובריח בבית המעצר; את נסיבותיו האישיות; את שירותו בצה"ל; וכן את העובדה כי אין לחובתו עבר פלילי.

לאחר כל זאת אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:

1. מאסר לתקופה של 6 חודשים בפועל מאחורי סורג ובריח. אני מורה כי תקופת מאסר זו תמנה מיום 14.2.09.

2. אני מורה על הפעלת ענש המאסר על תנאי בן ארבעת החודשים אשר הוטל על הנאשם ע"י בית המשפט לתעבורה ברמלה בתיק 5966/07 וזאת באופן חופף לתקופת המאסר בפועל שהוטלה על הנאשם בתיק זה.

3. מאסר לתקופה של שנה אחת וזאת על תנאי למשך 3 שנים שלא יעבור בתקופת התנאי עבירה של נהיגה בשכרות ו/או נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים ו/או נהיגה בזמן פסילה.

4. פסילה מלקבל ו/או מלהחזיק רשיון נהיגה לתקופה של 4 שנים בפועל.

5. הפעלת עונש הפסילה על תנאי בן ששת החודשים כפי שנגזר בהרשעה קודמת מספר 3 בגליון הרשעותיו הקודמות, וזאת באופן חופף לעונש הפסילה בפועל שהוטלה.

6. קנס כספי בסך 2,000 ₪ או 20 ימי מאסר בתמורה.

הקנס ישולם ב - 10 תשלומים חודשיים רצופים ושווים שהראשון בהם בתוך 90 יום מהיום.

ניתן היום, 12.5.09 , במעמד הצדדים.

זכות ערעור כחוק.

עופר נהרי, שופט

החלטה

לנוכח סיום משפטו של הנאשם כפי שהסתיים ושינוי הסטטוס של הנאשם מעציר לאסיר, יפעלו מזכירות בית המשפט ושירות בתי הסוהר בהתאם.

ניתנה היום, 12.5.09, במעמד הצדדים.

עופר נהרי, שופט

צל/