ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבנר נגד בן שמואל :

1

בתי המשפט

בית משפט השלום תל אביב-יפו

א 050713/08

לפני:

כבוד השופטת מיכל ברקֿֿנבו

תאריך:

12/05/2009

בעניין:

אבנר ראובן

התובע

- נ ג ד -

1 . בן שמואל טובית

2 . מנורה חברה לביטוח בע"מ-ת"א

הנתבעות

ב"כ התובע: עו"ד לזרוביץ'

ב"כ הנתבעות: עו"ד שלף סלומון

פסק דין

תביעה זו הוגשה בסדר דין מהיר. על כן, כמצוות תקנה 214טז(א) לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984, יהיה פסק הדין מנומק באופן תמציתי.

התביעה מתייחסת לתאונת דרכים, שארעה ביום 19.6.08 בפינת הרחובות אברהם בר, שייקה דן ולזרוב בראשון לציון, בסמוך לקניון הזהב.

התובע הינו בעל מונית מסוג מרצדס לבנה, אשר נהג בה מר דוד גולן (להלן - הנהג). לטענת התובע, הנהג יצא מרחוב לזרוב בנתיב השמאלי, בצומת בו ניתן לפנות שמאלה או ימינה (להלן - הצומת). כאשר החל לפנות שמאלה, רכב הנתבעים, נהוג בידי גב' טובית בן שמואל (להלן - הנהגת), עקף אותו מימין וניסה לפנות שמאלה מהנתיב, שממנו מותרת הפניה ימינה בלבד. בעוד הנהג בעצירה, ממתין לאפשרות להשלים את הפניה שמאלה, התנגשה בו הנהגת בדופן ימין, באזור הדלת והגלגל הקדמי ימני.

לטענת הנתבעים, הנהגת היא שעמדה בנתיב השמאלי בצומת, כשבכוונתה לפנות שמאלה. כאשר הביטה שמאלה, בעודה בעמידה בצומת, ראתה את המונית הלבנה מגיעה משמאלה, ופונה ימינה (לתוך מתחם הכניסה של קניון הזהב). משהתפנה הנתיב, החלה הנהגת בפניה שמאלה כאשר לפתע חזרה המונית, בנתיב הנגדי, וחדרה לנתיב הנסיעה של הנהגת, מצד שמאל לרכב הנתבעים, ופגעה בו.

הראיות

בדיון שהיה לפני ביום 11.5.09 העידו הנהג והנהגת.

לטענת הנהג, היתה ברכבו נוסעת, סינית, שהינה תושבת חוץ, ומיד לאחר האירוע הנוסעת ירדה, ועלתה על מונית אחרת. על כן לא זומנה לעדות. לדבריו, התכוון לצאת מהצומת ולחצות בנסיעה את הכביש, ולהשתלב שמאלה, ברחוב שייקה דן. בהמשך הכביש קיים אי תנועה, המפריד בין שני כיווני הנסיעה, והוא התכוון לחצות את הכביש בשני שלבים. תחילה יצא מהנתיב השמאלי בצומת וחצה חצי מהכביש, כשהוא נעמד באלכסון, צמוד לאי התנועה המפריד בין שני כיווני הנסיעה, שנמצא מצד שמאל. הוא ביקש להשלים את הפניה, והמתין עד שיתפנה הכביש. לפתע ראה מצד ימין, מאחוריו, את הנהגת, שניסתה לעקוף אותו. בעוד המונית בעצירה מוחלטת, במקום שסימן הנהג בצילום נ/1, הנהגת פגעה בדלת של המונית עם הפינה השמאלית קדמית של רכבה, מעכה את הדלת, המשיכה ונעצרה בגלגל. גלגלי המונית היו מופנים שמאלה, ולכן עיקר הנזק למונית הוא במסרק ההגה. הנזק ברכב הנתבעים, המתבטא בעיקר בטמבון הקדמי שנעקר כלפי חוץ, נגרם - לטענת הנהג - כאשר הנהגת ניסתה להשתחרר מהמונית, בנסיעה לאחור, והטמבון של רכבה נתפס בגלגל הימני קדמי של המונית. נהג המונית טען כי לא ביצע פרסה, כטענת הנהגת, וגם לא היה כל טעם לבצע תמרון כזה, שהיה למעשה מביאו חזרה לכיוון שממנו הגיע. הוא ציין בחקירתו הנגדית כי לא ראה את הנהגת לפני התאונה, שכן היתה מאחוריו, ולאחר מכן תיקן את דבריו ואמר שהוא ראה אותה בשניה האחרונה לפני שפגעה בו.

הנהגת טענה כי יצאה מכיוון קניון הזהב ונעצרה בצומת המאפשר פניה שמאלה מהנתיב השמאלי ופניה ימינה מהנתיב הימני, כשהיא בנתיב השמאלי. לדבריה בבית המשפט, כאשר הביטה שמאלה במטרה להתחיל בחצית כביש שייקה דן, ראתה מרצדס לבנה מגיעה מצד שמאל, לכיוון הצומת, ופונה ימינה (יחסית לכיוון נסיעת המונית), לעבר קניון הזהב. בעדותה לחוקר מטעם הנתבעת ציינה הנהגת כי ראתה מונית בצבע לבן מגיעה לצומת. כאשר המונית פינתה את הנתיב, וכביש שייקה דן היה פנוי, ביקשה הנהגת להתחיל בחצית הכביש, אך מיד כשהחלה בביצוע הפניה, ארעה ההתנגשות. לטענתה, ההתנגשות לא ארעה סמוך לאי התנועה הנמצא בין שני כיווני הנסיעה ברחוב שייקה דן, כנטען על ידי נהג המונית, כפי שהוא צייר בצילום נ/1, אלא מיד עם היציאה מהצומת, כפי שהיא המחישה על גבי צילום נ/6. היא עצמה לא יודעת כיצד ארעה התאונה, אך לדבריה, אמרו לה טרקטוריסטים שעבדו במקום, שהמונית ביצעה מעין פנית פרסה, ולאחר שהמונית פנתה ימינה לכיוון הקניון, יצאה בחזרה, בנתיב הנגדי, כמו שסימנה הנהגת בצילום נ/6, לתוך הצומת שבו ביצעה הנהגת את הפניה שמאלה. הנהגת לא לקחה פרטים מאיש מהטרקטוריסטים. לדבריה, לאחר התאונה היו חילופי דברים לא נעימים בינה לבין הנהג, והיא היתה נסערת. לא עלה בדעתה לבקש פרטים מאותם אנשים. היא צילמה את המונית ואת מקום האירוע מיד לאחר האירוע (צילומים נ/6-9), מאחר שמיד לאחר התאונה אמר לה נהג המונית שאם לא תזדרז ותיתן לו את פרטיה, הוא יסע מהמקום, והיא חששה שהוא יברח. הנהגת שללה את טענת הנהג כי תלישת הטמבון, כפי שרואים בצילומי הנזק של הנתבעת (נ/4), נגרמה כתוצאה מנסיעה לאחור שביצעה לאחר התאונה, בנסיון להשתחרר מהמונית. היא טענה שתלישת הטמבון נגרמה כתוצאה מהתאונה עצמה. עוד ציינה, כי אילו היתה עוקפת את המונית, כטענת הנהג, היתה צריכה להיות מודעת לקיומה ואז לא היתה מתנגשת בה.

הכרעה

לאחר ששמעתי את הנהג והנהגת, לאחר שהתחשבתי בכך שהנהג לא הביא את הנוסעת (לגביה טען שהיא סינית ואינה תושבת הארץ, אך גם טען שהיא עזבה את המונית מיד לאחר האירוע), ושהנהגת לא הביאה מי מהטרקטוריסטים שראו את האירוע (לגביהם טענה שהיתה נסערת, ולא עלה בדעתה לקחת את פרטיהם), ולאחר שבחנתי את סבירות שתי הגרסאות, איני יכולה להעדיף גרסה אחת על פני השניה.

הנזק ברכב הנתבעים מתיישב טוב יותר עם גרסת הנהגת, שכן טמבון נעקר כלפי חוץ בדרך כלל כאשר רכב שמגיע מאחור, או מהצד, נוסע קדימה מהר יותר מהרכב שטמבונו נתלש, ומתנגש בו. טענת הנהג כי הטמבון ברכב הנתבעים נתלש כתוצאה מנסיעה לאחור של הנהגת, שניסתה להשתחרר מגלגל המונית, לא נתמכה בראייה כלשהי, זולת דבריו. כזכור, הנהגת הכחישה טענה זו מכל וכל ולדבריה, הטמבון נתלש מהמכה של המונית. אני התרשמתי מכנות עדות הנהגת.

הנהגת אמנם אמרה כי אינה יודעת בוודאות שמונית המרצדס הלבנה, אותה ראתה קרֵבה לעברה ברחוב שייקה דן ופונה ימינה, היא אותה מונית של התובע, עימה היתה מעורבת בתאונה, אך היא טענה שמלבד המונית, הכביש היה ריק. לכן, סביר להניח שמדובר באותה מונית מרצדס לבנה. נוסף על כך, בתחילת עדותו בבית המשפט, כאשר נתבקש הנהג לסמן על גבי תצלום המקום (נ/1) מהיכן הגיע, סימן תחילה שיצא מהנתיב הנגדי, ורק לאחר שהערתי לו כי הוא מסמן נסיעה נגד הכיוון, בנתיב הנגדי, תיקן עצמו וסימן את החץ שמופיע על גבי נ/1 [פרוטוקול הדיון, עמוד 2, שורות 7-8]. יתכן שמדובר בטעות בתום לב, אך יתכן שדווקא עדותו הראשונית, ששונתה בעקבות הערתי, היא האמיתית, ואם כך - יש בכך חיזוק לעדות הנהגת. איני יודעת איזה מהאפשרויות הללו היא הנכונה.

מאחר שדברי הטרקטוריסטים הנטענים הם עדות מפי השמועה - אינני מתייחסת אליהם ואיני רואה בהם חיזוק לראיות ההגנה.

סיכומו של דבר, אני קובעת שהתובע לא הרים את הנטל המוטל עליו להוכחת תביעתו, ועל כן דין התביעה להידחות, וכך אני קובעת.

אני מחייבת את התובע לשלם לנתבעים הוצאות משפט הכוללות שכר בטלת עדת ההגנה, בסך 200 ₪, וכן שכר טרחת עורך דין בסך 845 ₪, כולל מע"מ כדין.

ניתן היום, י"ח באייר, תשס"ט (12 במאי 2009), בהעדר הצדדים.

המזכירות תשלח עותק מפסק הדין לב"כ הצדדים.

____________________

מיכל ברקֿֿנבו, שופטת

קלדנית: סבינה קורמניוש