ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין משה גל נגד הנדסת הינע (ק.ר.) בע"מ :

1


בתי הדין לעבודה

בית דין א.לעבודה ת"א

בשא003967/09

בתיק עיקרי: עב 009335/07

בפני:

כבוד הרשמת מוניקה מרגלית

תאריך:

12/05/2009

בעניין:

משה גל

ע"י ב"כ עו"ד

דן מיארה

המבקש

נ ג ד

הנדסת הינע (ק.ר.) בע"מ

ע"י ב"כ עו"ד

ריקי רוזנברג

המשיבה

החלטה

1. בפני בקשה לצו חיוב בשאלון.

נימוקי הבקשה: עניינה של התביעה בתשלום הוצאות נסיעה בעיקר וכן פיצויי פיטורים, שאלה הנגזרת מנסיבות התפטרותו של התובע עקב אי תשלום דמי הנסיעות, כטענתה. המענה לשאלון יאפשר דיון יעיל ומהיר ויעמיד את השאלות שבמחלוקת להכרעה מהירה ויעילה.

המשיבה בתגובתה התנגדה לבקשה בטענה כי רק במקרים נדירים תותר הגשת שאלון בבית-הדין, ואין להפעיל סמכות זו כדבר שבשיגרה. עוד הוסיפה כי לא צויינו בבקשה הטעמים המיוחדים הנדרשים.

2. ככלל, מטרתם של שאלונים בהליך אזרחי הינה פירוט עובדות נוספות שלא נזכרו בכתבי הטענות. מדובר בהליך מקדמי של הצגת שאלות לבעל דין על מנת שישיב עליהן בתצהיר עוד לפני ברור המשפט. בעשותם שימוש בשיקול דעתם, על בתי המשפט והרשם לשמור שהצגת השאלות לא תכביד על המשיב יתר על המידה (ר' ספרו של י. זוסמן/סדרי הדין האזרחי, עמ' 444, והאסמכתאות). תקנות בית הדין לעבודה קבעו החמרה לפיה יינתן הצו למסירת השאלון "מטעמים מיוחדים שיירשמו" (ר' תק' 46 ב').

בהתחשב בעובדה כי הפרקטיקה הנוהגת בבית הדין היא הגשת עדויות ראשיות בתצהיר, התרת שאלון מיותרת במרבית המקרים ועלולה לסרבל את הדיון שלא לצורך, ולכן השימוש בכלי הפרוצדורלי האמור הוא נדיר יותר בבית הדין לעבודה ואפשרי רק מטעמים מיוחדים שיירשמו (ר' ד"ר י. לובוצקי / סדר הדין בבית הדין לעבודה, עמ' 143).

3. במקרה דנן, מדובר בתביעה לדמי נסיעות ופיצויי פיטורים בגין הרעה מוחשית בתנאי עבודתו של המבקש, כמפורט בכתב תביעה מתוקן.

בכתב ההגנה המתוקן שהוגש ביום 23.4.09, שלא כנטען בסעיף 3 לבקשה, התייחסה המשיבה במפורט לכתב התביעה המתוקן.

בנסיבות אלה, לא נמצא טעם מיוחד למסירת שאלון בטרם הגשת תצהיר עדות ראשית מטעם הנתבעת, ואין הצדקה לסטות מן הכלל המחמיר בנושא הצגת שאלון בבית-הדין לעבודה. מדובר בשאלות מכבידות שעלולות לסרבל את הדיון.

4. לאור האמור, אני מורה על דחיית הבקשה.

כל צד ישא בהוצאותיו.

ההחלטה תישלח לצדדים ע"י המזכירות.

ניתנה היום י"ח באייר, תשס"ט (12 במאי 2009) בהעדר הצדדים.

מוניקה מרגלית, רשמת

קלדנית: שרי חדד