ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רג'א ג'באלי נגד ערן הולנדר :

בפני כבוד השופטת רחל חוזה, סגנית נשיא (בדימ')

התובע

רג'א ג'באלי

נגד

הנתבעים

  1. ערן הולנדר
  2. מנורה חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

בתאריך 25.6.13, ברח' פל ים שבחיפה, התרחשה תאונת דרכים בין רכב התובע, הנהוג על ידו ובין רכב הנתבע 1 (להלן: "הנתבע"), הנהוג על ידו והמבוטח על ידי הנתבעת 2 (להלן: "הנתבעת").

הנני מקבלת כמהימנה עליי במלואה את גירסת התובע על אופן קרות התאונה ומעדיפה אותה על פני גירסת הנתבע, הנדחית על ידי, כפי שיפורט.

הנני קובעת כי בעת שהתובע נסע בנתיב הימני מבין שני נתיבי נסיעה שבדרך פל ים, הגיע הנתבע ממקום חניה שבצד ימין הדרך, כיוון נסיעת התובע, חצה את המדרכה, חדר אל תוך נתיב נסיעת התובע, כאשר בכוונתו לפנות ימינה ופגע עם הדופן הימני שלו בגלגל האחורי ימני של רכב התובע.

לטענת הנתבע, בטרם שירד מהמדרכה לכביש, בדק את מצב התנועה בדרך אליה ביקש להיכנס והדרך היתה נקיה, כאשר רכבים היו בעצירה מחמת אור אדום שדלק ברמזור המצוי במרחק של כ-150-200 מ' לפני המקום שממנו ירד הנתבע לכביש.

לגירסת הנתבע, השלים את ירידתו לכביש ואף הספיק לנסוע מרחק של כ-15 מ' לערך, עת חש במכה חזקה ביותר בדלת הקדמית של רכבו וזאת מחמת שרכב התובע פגע בו.

לדברי הנתבע, לא ראה כלל את רכב התובע קודם לתאונה, אך הינו מסיק מעוצמת המכה כי התובע נסע במהירות רבה ביותר.

כן העיד הנתבע כי אם היה רואה את רכב התובע קודם לירידתו מהמדרכה, אכן לא היה יורד הימנה ופונה ימינה, כפי שעשה.

הנתבע העיד עוד כי התובע נסע בנתיב השמאלי וחיזוק לטענתו זו, ניתן למצוא ברישומי איש המשטרה שהגיע למקום וכאשר התובע הודה בפניו כי עובר לתאונה נסע בנתיב השמאלי וכי התאונה התרחשה כאשר סטה אל עבר נתיב נסיעתו של הנתבע.

בתשובה לשאלת ביהמ"ש, כיצד זה, למרות שסימני הפגיעה ברכבים מצביעים על כך שהתאונה התרחשה כאשר רכב התובע מקדים במידת מה את רכב הנתבע, לא ראה הנתבע את רכב התובע קודם לתאונה ואף לא ראה אותו חולף על פניו, השיב הנתבע כי זאת מחמת שהתובע נסע במהירות גבוהה מידי (עמ' 4 ש' 24-28 לפרוט').

הנני קובעת כי מדברי עדותו של הנתבע עצמו, עולה דרך נהיגה רשלנית, חסרת זהירות וחסרת שימת לב למתרחש בדרך.
הנתבע עצמו מאשר כי לא בדק את מצב התנועה בדרך אליה ביקש להיכנס וזאת בכל מהלך הכניסה אל הכביש וכי בדק זאת רק פעם אחת, טרם ירידתו לכביש.
מעבר לכך, בכל אותו קטע דרך ארוך של כ-150-200 מ' מהרמזור עד אליו – לא בדק הנתבע את מצב התנועה מתקרבת לעברו ולא ראה את רכב התובע המגיע עד אליו, למרות שחייב היה לראותו, גם אם התובע נסע במהירות גבוהה מאוד.

כאמור, נתתי אמון בדברי עדותו של התובע כי נסע כל העת בנתיב הימני וכי כך אף אמר לשוטר שהגיע למקום התאונה.
ואכן, מדו"ח הפעולה שנשלח על ידי המשטרה לביהמ"ש עולה כי התובע גרס אף בפני השוטר כי נסע בנתיב הימני.

מאידך, מדו"ח זה עולה כי הנתבע מוסר לאיש המשטרה שטרם ירידתו לכביש, בדק את מצב התנועה ולא ראה כל רכבים (למרות ששדה הראיה שלו פתוח, לדבריו שלו, למרחק של כ-150-200 מ') ולאחר שהשתלב בכביש ונסע מטרים ספורים בלבד – כבר נפגע על ידי רכב התובע, אותו לא ראה כלל.

לקביעתי, התאונה קרתה מיד לאחר שהנתבע ירד מהמדרכה לכביש ופגע ברכב התובע שהגיע בדרך פל ים, כאשר הנתבע אינו רואה אותו כלל וכלל.

אף סימני הנזק ברכבים תומכים באופן מלא בגירסת התובע ושוללים את אפשרות קבלת גירסת הנתבע.

הנתבע העיד מטעמו את חברו לעבודה, שהגיע למקום לאחר קרות התאונה, אותה לא ראה כלל וכאשר בעדותו לא היה דבר שיהא בו כדי להבהיר את אופן קרות התאונה.
אשתו של הנתבע, שישבה לצידו בעת התאונה, לא זומנה על ידו למתן עדות.

על בסיס כל האמור לעיל, הנני קובעת כי הוכחה נהיגתו הרשלנית וחסרת הזהירות של הנתבע, כאשר נכנס לכביש מהמדרכה, תוך פניה ימינה, כשאינו רואה כלל את רכב התובע הנוסע בנתיב הימני ומתקרב לעברו, מה עוד שרכב התובע חולף כבר עם החלק הארי של רכבו על פני רכב הנתבע, הפוגע בו.

לקביעתי, הנתבע הוא האחראי לקרות התאונה ולתוצאותיה.

הוכח כי בתאונה נגרמו לרכב התובע נזקים בסך של 19,385 ₪, כנקבע בדו"ח השמאי שלא נסתר. התובע אף המציא לביהמ"ש חשבוניות המתייחסות לרכישת חלפים שהוחלפו ברכבו, כפי שהתבקש לעשות על ידי נציג הנתבעת.
כן נשא התובע בשכ"ט השמאי בסך של 1,066 ₪.
בסה"כ 20,451 ₪.

אשר על כן, הנני מחייבת את הנתבעים, במאוחד ובמיוחד, לשלם לתובע את הסך של 20,451 ₪, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום הגשת התביעה ועד התשלום המלא בפועל.

כן הנני מחייבת את הנתבעים, במאוחד ובמיוחד, לשלם לתובע את הסך של 2,000 ₪ בגין הוצאות המשפט, לרבות אגרת הגשת התביעה.
אף סכום זה יישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום מתן פסק הדין ועד התשלום המלא בפועל.

יש זכות להגיש בקשת רשות ערעור לביהמ"ש המחוזי בחיפה וזאת תוך 15 יום ממועד המצאת פסק דין זה.

מזכירות ביהמ"ש תמציא עותק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, ח' אדר ב תשע"ד, 10 מרץ 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רג'א ג'באלי
נתבע: ערן הולנדר
שופט :
עורכי דין: