ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהם גבריאלי נגד בנק פועלים :

בפני כבוד סגן הנשיא ד"ר אברהם אברהם

מערער

אברהם גבריאלי

נגד

משיב

בנק פועלים

פסק דין

  1. המשיב תבע את המערער לשלם חוב של חברה פלונית, כשהוא נסמך על ערבותו של המערער לחוב זה. בית המשפט קמא קיבל את התביעה וחייב את המערער בסכום התביעה. על כך בא ערעורו של המערער לבית משפט זה. הרשמת, כבוד השופטת י' שטרית, הורתה למערער להפקיד ערבון בסך של 8,000 ₪, להבטחת הוצאות המשיב בערעור. המערער ביקש לפוטרו מן ההפקדה כשהוא טוען למצב כלכלי קשה, ולסיכויים טובים לזכות בערעורו. הרשמת הנכבדה דחתה את בקשתו, כיוון שלא השתכנעה שאין בידו לעמוד בהפקדת הערבון. בתוך כך היא הסתמכה על כי המערער מיוצג בידי עורך דין.
  2. על החלטה זו משיג המערער בערעורו שלפניי. הוא שב וטוען להעדרה של יכולת כלכלית להפקיד את הערבון, ולסיכויים טובים כי הערעור ויתקבל.
  3. כבוד הרשמת לא נתנה את דעתה לסיכויי הערעור להתקבל, ככל הנראה מכיוון שלא השתכנעה בקיומו של התנאי (המצטבר) האחר, שעניינו קושי כלכלי לעמוד בהפקדה. כשלעצמי סברתי, כי אף שסיכויי הערעור להתקבל אינם גבוהים, ובעיקר מכיוון שבכתב ההגנה לא התכחש המערער לחתימתו על כתב הערבות (כי אם טען טענות שלשיטתו מביאות את הערבות לידי בטלות, טענות שעיקרן בהתנהגותו של הבנק-המשיב בקשר לניהול החשבון ), עלה בידי המערער להצביע על מצב כלכלי המקשה עליו לעמוד בהפקדה. לעניין זה אציין, ראשית, כי נאמנה עליי הצהרתו של בא כוחו, לפיה הוא מייצג את המערער "פרו־בונו", ולכן לא ניתן להסתמך על נימוק זה כדי להצביע על יכולת כלכלית לשאת בהפקדת ערבון. שנית אציין , כי המערער פרש בתצהירו היטב את מצבו הכלכלי, ובתוך כך תיאר את מצבו המשפחתי, משפחה ובה שמונה ילדים, בתוכם ילד נכה בשיעור 100%. המשפחה מלווה מזה שנים על ידי רשויות הרווחה. הוא ואשתו חייבים כספים רבים, והוכרזו חייבים מוגבלים באמצעים בהוצאה לפועל. הוא צרף תלושי שכר של אשתו. הוא עצמו פוטר לאחרונה מעבודתו. ההכנסה אינה מספקת כדי לכלכל את המשפחה, כך הצהיר בתצהירו. כל הפירוט הלזה די בו כדי לקיים אחר הדרישה להוכחת העדרה של יכולת כלכלית לשאת בהפקדת הערבון.
  4. סיכומם של דברים הנני מקבל את הערעור ופוטר את המערער מהפקדת ערבון. בנסיבות העניין לא אעשה צו להוצאות בהליך שלפניי.

ניתן היום, ח' אדר ב תשע"ד, 10 מרץ 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אברהם גבריאלי
נתבע: בנק פועלים
שופט :
עורכי דין: