ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מיכאל אייזנברג נגד דיזנהאוז - יוניתורס חיפה (1984) בע"מ :

בפני כבוד הרשמת הבכירה גילה ספרא - ברנע

תובע

מיכאל אייזנברג

נגד

נתבעת

דיזנהאוז - יוניתורס חיפה (1984) בע"מ

פסק דין

לאחר שהתקיים דיון ההוכחות, והנתבעת הגישה ברשות מסמך נוסף, ניתן לתת את פסק הדין.

התובע הזמין באמצעות הנתבעת ביום 28/10/12 טיסה לקנדה דרך אוקראינה ליום 30/6/13 ושילם תמורתה. הטיסה הוזמנה בחב' aerosvit (להלן: " החברה"). החברה נכנסה להליכי פשיטת רגל באוקראינה, ולא קיימה את ההתחייבות לטיסת התובע. מובן כי עילת התביע ה העיקרית הינה נגד החברה, בינה לבין התובע היה חוזה. הנתבעת אינה אחראית לקיום התחייבויות החברה.

עילת התביעה נגד הנתבעת מתבססת על טענת התובע כי הנתבעת ידעה או אמורה היתה לדעת לפני כן על קריסתה של החברה, כי נאמר לו ע"י פקידת הנתבעת ביום 13/1/13, לאחר שנודע לו על קריסת החברה כי ניתן יהיה להחליף את הכרטיס בתוספת תשלום, אך לאחר מספר שעות נאמר לו כי לא ניתן לעשות זאת, והוא נאלץ לקנות כרטיסי טיסה חדשים.

אני מקבלת את טענת הנתבעת כי לא יכולה היתה לקזז ישירות מהסכומים, שהעבירה לחברה, באמצעות IATA (מערכת הסליקה הבינלאומית של חברות התעופה), את עלות כרטיסי הטיסה של התובע, שהוזמנו לפני יום 1/11/12 ( נספח 4 לכתב ההגנה, נספח 1 לכתב התביעה, הודעת התאחדות סוכני נסיעות ותיירות בישראל, מיום 11/1/13, שהוגש כעת). אין רלוונטיות למועד הידיעה או הידיעה בכוח על קריסת החברה, שכן הכספים הועברו לחברה (נספח 3א , 3ב לכתב ההגנה), וכל הליך של בקשה להחזר כפוף לקביעת בית המשפט באוקראינה, ולהנחיות IATA.

לא מצאתי כי הנתבעת התרשלה באופן כלשהו, שיכול היה לשנות את התוצאה, לפיה על התובע להמתין יחד עם הנתבעת עד להחלטת בית המשפט באוקראינה, הדן בפירוק החברה, בבקשת ההחזר, שהוגשה ע"י הנתבעת (נספח 6 לכתב ההגנה).

בנסיבות אלה, התביעה נגד הנתבעת נדחית.

אין מקום לחיוב בהוצאות, שכן המצב הינו חריג, ואף הנתבעת טעתה בתשובתה לתובע, סמוך לקריסת החברה.

רשמתי לפניי התחייבות הנתבעת להשיב לתובע כל סכום שיתקבל מהחברה בגין כרטיס הטיסה שלו (סעיף 40 לכתב ההגנה, פרוטוקול, עמ' 7, שורות 9-10) .

המועד להגשת בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי הוא 15 יום מיום מתן פסק הדין.

המזכירות תשלח את פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, ח' אדר ב תשע"ד, 10 מרץ 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מיכאל אייזנברג
נתבע: דיזנהאוז - יוניתורס חיפה )1984( בע"מ
שופט :
עורכי דין: