ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שוקי זידאן נגד הפניקס חברה לביטוח בעמ :

בפני כבוד השופטת רחל חוזה, סגנית נשיא (בדימ')
התובע
שוקי זידאן

נגד

הנתבעים

  1. הפניקס חברה לביטוח בע"מ
  2. אוסאמה ביטאר

פסק דין

בתאריך 1.4.13, בפקיעין, התרחשה תאונת דרכים בין רכב התובע הנהוג על ידו ובין רכב הנתבע 2 (להלן: "הנתבע"), הנהוג על ידו והמבוטח על ידי הנתבעת 1.

אין חולק כי התאונה התרחשה בעת שהנתבע סטה שמאלה, כדי להיכנס לכביש שבצד שמאל הדרך, המוביל לביתו, ורכב התובע, שהגיע מאחור, פגע עם הפינה הקדמית ימנית שלו בדופן השמאלי של רכב התובע, לערך במרכזו של הדופן, בשתי הדלתות השמאליות.

לטענת התובע, קודם לקרות התאונה, חנה הנתבע בצד ימין הדרך.
הנתבע הפעיל את האיתות ברכבו והתובע, שהתקרב לעברו, צפר לו.
ברם, משהתקרב התובע אל עבר רכב הנתבע, החל זה לפתע בנסיעה, תוך סטיה שמאלה וכשהינו חוסם את אפשרות המשך דרכו של רכב התובע, שפגע ברכב הנתבע בדופן השמאלי שלו, לערך במרכזו.

לטענת הנתבע, לא חנה כלל בצד ימין הדרך, אלא נסע בנסיעה איטית, כשהינו מבקש לפנות שמאלה ומשהחל בפנייתו, הגיע רכב התובע מאחור, ביקש לעוקפו ופגע ברכבו.

לא מצאתי משמעות של ממש בקביעה אם עובר לתאונה היה הנתבע במצב של חניה בצד ימין הדרך או במצב של נסיעה איטית קדימה, כאשר לקביעתי, כל אחד משני הנהגים נהג ברכבו ברשלנות ובחוסר זהירות, וזאת במידה שווה.

הנתבע נהג ברכבו בחוסר זהירות וברשלנות, כאשר החליט לפנות שמאלה, למרות שראה את רכב התובע המגיע מאחוריו.
הנתבע לא המשיך לבדוק אם הינו יכול לסטות שמאלה בבטחה והיכן נמצא רכב התובע ביחס לרכבו שלו והמשיך בנסיעתו שמאלה עד שהרגיש, לפתע, במכה ברכבו.

בנהיגתו כך, לא קיים הנתבע את הוראות תקנות התעבורה, הקובעות כי פנייתו של הנהג שמאלה מנתיב נסיעתו תעשה כך שלא תגרום לכל נזק לרכב אחר ואף לא להפרעה.

התובע נהג ברכבו בחוסר זהירות וברשלנות, כאשר החליט לעקוף את רכב הנתבע, למרות שראה, לטענתו שלו, כי רכב התובע הפעיל את האיתות המעיד על כוונתו לפנות שמאלה.
על התובע היה לצפות כי הנתבע יתחיל בסטייתו שמאלה, כאשר כבר גילה דעתו כי הינו מתכוון לעשות כן והיה על התובע להאיט ואף להגיע לכלל עצירה מוחלטת, כדי לאפשר לנתבע, הנמצא לפניו, להשלים את סטייתו שמאלה בבטחה.

הוכח כי בגין התאונה נגרמו לתובע נזקים בסך של 1,850 ₪ בגין השתתפות עצמית, סך של 42 ₪ בגין כינון וסך של 437 ₪ בגין הפסד הנחת העדר תביעות.
בסה"כ 2,339 ₪.

הנני מנכה מסכום זה את שיעור אחריותו של התובע לתאונה, כפי שפורט על ידי לעיל, כך שיתרת הפיצוי המגיע לתובע תעמוד על הסך של 1,170 ₪.

אשר על כן, הנני מחייבת את הנתבעים, במאוחד ובמיוחד, לשלם לתובע את הסך של 1,170 ₪, בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום הגשת התביעה ועד התשלום המלא בפועל.

כן הנני מחייבת את הנתבעים, במאוחד ובמיוחד, לשלם לתובע את הסך של 300 ₪ בגין הוצאות המשפט, לרבות אגרת הגשת התביעה.
אף סכום זה יישא הפרשי הצמדה וריבית כחוק מיום מתן פסק הדין ועד התשלום המלא בפועל.

יש זכות להגיש בקשת רשות ערעור לביהמ"ש המחוזי בחיפה וזאת תוך 15 יום ממועד המצאת פסק דין זה.

מזכירות ביהמ"ש תמציא עותק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, ח' אדר ב תשע"ד, 10 מרץ 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: שוקי זידאן
נתבע: הפניקס חברה לביטוח בעמ
שופט :
עורכי דין: