ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חוסין תורכיה נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני:

כבוד הסגנית נשיא איטה קציר

המערערת
חוסין תורכיה, ת"ז XXXXX230
ע"י ב"כ: עו"ד אבו יונס
-
המשיב
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד דויטשר

פסק דין

1. זהו ערעור על החלטת ועדה לעררים לעניין אי כושר מיום 20.8.13 ( להלן – הוועדה), אשר קבעה כי המערערת לא איבדה מעל 50% מכושרה לתפקד במשק הבית.

2. למערערת נקבעה נכות רפואית בשיעור 69%, בשל מחלת סכרת עם סיבוכים (65%), השמנת יתר (10%) והגבלה לה בתנועות עמוד השדרה המותני (10%).

3. המערערת טוענת כי הוועדה לא התחשבה במצבה התפקודי האמיתי, התעלמה מהשפעת מחלת הסכרת על אפשרות התפקוד, ולא נועצה ברופאים מקצועיים בתחומי הפגימות.

4. מנגד טוען המשיב, כי קביעת הוועדה עולה בקנה אחד עם ממצאיה, וכי הוועדה התחשבה בפגימה הנוגעת למחלת הסוכרת, בין השאר בהתחשב בכך שסיבוך הסוכרת נוגע לפגיעה קלה יחסית בראיה.

לאור האמור לעיל אני קובעת כדלקמן:

5. לאחר ששקלתי טענות הצדדים מצאתי כי יש לדחות את הערעור, וזאת מהטעמים הבאים:
א. עיון בפרוטוקול הוועדה מעלה כי הוועדה ציינה את הליקויים הרפואיים מהן סובל המערערת ואשר היוו בסיס לקביעת דרגת הנכות הרפואית. הוועדה ציינה כי בניגוד לתיאור מפי המערערת בדבר חוסר תפקוד מוחלט, היא מוצאת שקיים פער בין שאחוזי הנכות שנקבעו לבין התיאור בדבר חוסר תפקוד מלא, בהתחשב בכך שסיבוך הסוכרת בשל רטינופתיה מצדיק כשלעצמו 20% נכות. הוועדה מצאה כי אכן קימת הגבלה מסוימת בתפקוד במשק הבית אך זאת רק באשר לעבודות הקשות ביותר ( כמו ניקוי חלונות ותריסים, הזזת רהיטים כבדים ביותר או הרמת חפצים במשקל ניכר), אך המערערת מסוגלת לבצע את מרבית עבודות הבית השוטפת וביניהן בישול, טיפול בכביסה, ניקיון הבית וטיפול בכלים.

ב. בניגוד לנטען, הוועדה אינה מחויבת להיוועץ במומחים רפואיים מתחומי הפגימות, אלא הרכבה נקבע בהתאם להוראות תקנה 26 לתקנות הביטוח הלאומי ( קביעת אחוזי נכות רפואית, מינוי ועדות לעררים והוראות שונות), התשמ"ד – 1984. בנסיבות המקרה כאן כללה הוועדה מומחה ברפואת שיקום, מרפאה בעיסוק ופקידת שיקום ולפיכך אין פגם בהרכב הוועדה.

ג. לא מצאתי כי הוועדה התעלמה המשפעת הליקויים השונים על היכולת לתפקד. הוועדה ציינה במפורש כי הסיבוך הנוגע למחלת הסכרת הוא רטינופתיה בשיעור שהיה מצדיק לכשעצמו 20% נכות, וכי אין בו כדי להסביר את תיאורה של המערערת בדבר חוסר תפקוד מוחלט במשק הבית.

6. משהוועדה ציינה את הליקויים השונים, בחנה את השפעתם על יכולת התפקוד של המערערת בביצוע במטלות השונות במשק הבית, ולא קיימת סתירה בולטת בין הממצאים שעמדו בפני הוועדה לבין מסקנתה – אין לומר כי קיימת שאלה של חוק המצדיקה את התערבותו של בית הדין.

7. לאור האמור לעיל – הערעור נדחה בזאת .

8. אין צו להוצאות.

9. הצדדים יכולים לפנות לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים בבקשת רשות לערער על פסק הדין וזאת תוך 30 ימים מעת שיומצא להם פסק דין זה.

ניתן היום, ח' אדר ב תשע"ד, (10 מרץ 2014), בהעדר הצדדים ויישלח אליהם .


מעורבים
תובע: חוסין תורכיה
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: