ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עלי והבי נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופט שלמה בנג'ו

המבקש
עלי והבי

נגד

המשיבה
מדינת ישראל

החלטה

בפני בקשה להורות על ביטול פסילה מנהלית, עליה הורה קצין משטרה לאחר שהמבקש נתפס נוהג כשהוא, לכאורה, שיכור.

המבקש טוען שהינו נהג מקצועי, הנוהג מזה 19 שנה כנהג אוטובוס בחברה פרטית. הוא נהג זהיר ואחראי והמעשה הנוכחי אינו משקף את התנהלותו וזקוק לרישיון הנהיגה לצורך פרנסתו. הוא שיתף פעולה עם השוטרים, ביצע את כל הוראותיהם. באותו ערב שתה בקבוק בירה אחת במועדון, אך לא סבר שהוא שיכור. כמות האלכוהול שנמדדה היא אכן בעייתית ואין להקל בה ראש, אך יש להתחשב במבקש ולהתיר לו לכל הפחות, לנהוג רק באוטובוס על מנת שיוכל לשוב לעבודתו הסדירה.

ב"כ המשיבה מתנגדת לבקשה ומפנה למסוכנות הרבה העולה מנסיבות ביצוע העבירה ומרמת האלכוהול הגבוהה שנדגמה אצל המבקש. היא הפנתה לחומר הראיות אשר לטעמה מחדד ומדגיש את המסוכנות הזו.

מחומר הראיות עולה כי המבקש נעצר על ידי השוטרים ברח' בעלי המלאכה 11, שם ערכו השוטרים בדיקות שכרות לנהגים. המבקש הגיע כשהוא נוסע מכיוון מערב למזרח ברכב פרט. השוטר סימן למבקש לעצור וזה נעצר במפרצון. לאחר שעלה חשד שהוא נוהג בשכרות, עוכב, והופנה לבדיקות שכרות. בתגובה טען המבקש כי הוא נהג מקצועי, ויתכן שנמצא שיכור בשל כך ששתה בקבוק בירה על בטן ריקה. השוטרים ביצעו למבקש בדיקת מאפיינים ובדיקה אלכוהול במכשיר הינשוף.

בדו"ח הפעולה של בדיקת המאפיינים מציין השוטר עורך הבדיקה, כי נדף ריח חזק של אלכוהול מפיו של המבקש. בבדיקה עצמה כשל המבקש בכל מבחני הביצוע. הוא התנדנד במבחן העמידה, לא הצמיד עקב לרגל עוקבת במבחן ההליכה על הקו, חרג מהקו, התנדנד, הסתייע בהרמת ידיים לשם שמירה על שיווי משקל. כשל במבחן הבאת אצבע לאף. החטיא מס' פעמים הבאת האצבע לאף והתנדנד במהלך ביצוע ההוראות. בדיקה נשיפה שנערכה לו בסמוך לאחר מכן לימדה כי בגופו ריכוז אלכוהול של 625 מק"ג.

בחומר החקירה מצויים פלטים של מכשיר הינשוף המעידים על המדידה שבוצעה למבקש. בנוסף, מצויים פלטי בדיקה עצמית שערך מפעיל המכשיר בתחילת המשמרת ובסיומה, המעידים על תקינות המכשיר. המכשיר כוייל בתחילת המשמרת ותעודת הכיול ותעודת בלון הגז היבש מעידים על כך.

הנה כי כן, קיימות ראיות לכאורה המבססות היטב את האישום המיוחס למבקש.

באשר לשאלת המסוכנות, מדובר בעבירה חמורה מסכנת חיים, שאין צורך להכביר מילים אודות המסוכנות הרבה הנשקפת ממנה. בית המשפט העליון הבהיר לא אחת כי תופס הגה שהוא שיכור משול למכונת מוות נעה (רע"פ 8135/07 אהוד גורן נ' מדינת ישראל (2009). ואכן המציאות, הכמעט יומיומית , הפוקדת לדאבון הלב את הערכאות הדיוניות , מלמדת כי נהג שבעורקיו זורם אלכוהול , מועד לפורענות , ולא אחת מסתיימת נהיגה כזו בפגיעה בחפים מפשע. על כן, מצוות הערכאות הדיוניות לעשות להרחקתם מהכביש של נהגים שחטאו בשתיית אלכוהול וסיכנו מדעת את הציבור.

במקרה דנן, מדובר בנהג שמעיד על עצמו שהוא נהג מקצועי, אשר כמות האלכוהול שלכאורה נדגמה בגופו גבוהה למדי. ביטוי מובהק לשכרותו ולקהות החושים שאחזה בו עת נהג ברכב, משתקפים היטב בתסמיני השכרות שניכרו ממנו , במהלך בדיקת המאפיינים. ה וא התנדנד שוב ובשוב במהלך ביצוע הוראות השוטרים, הסתייע בידיו על מנת לשמור על יציבות, וכשל כשלון חרוץ בכל מבחני הביצוע. צא ולמד, על המסוכנות הרבה שנשקפה ממנו בה בעת שנהג ברכב.

בנסיבות אלה, עם כל ההבנה, למצבו האישי של המבקש, נסוגות נסיבותיו האישיות מפני האינטרס הציבורי. החלטת קצין המשטרה סבירה ומידתית ותקופת הצינון עליה הורה ראויה בעיני. הבקשה נדחית.

ניתנה היום, ח' אדר ב תשע"ד, 10 מרץ 2014, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עלי והבי
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: