ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מ"י נגד שטול דוח-א תא תנועה-23101570622 :

1

בתי המשפט

בית משפט לתעבורה ת"א - יפו

ת 037754/06

בפני:

כב' השופט מאיר דרורי

תאריך:

24/08/2008

בעניין:

מדינת ישראל

המאשימה

נ ג ד

שטול ארי

הנאשם

החלטה

בית המשפט זיכה את הנאשם מהעבירה המיוחסת לו בכתב האישום עקב חזרת התביעה מכתב האישום, זאת לאור טענות הנאשם ולאור העובדה כי עד התביעה לא התייצב לישיבת ההוכחות.

הנאשם ביקש לחייב את המדינה בהוצאות, שכן לטענתו לא היה בסיס כלשהו להגשת כתב האישום, על פי סעיף 80 לחוק העונשין יש לחייב את המדינה בהוצאות.

ב"כ המאשימה ביקשה שלא לחייב את המדינה בהוצאות שכן השוטר סבר כי הנאשם עבר עבירה ובהתאם לכך רשם את הדוח, הנאשם זוכה אך ורק משום שהשוטר לא התייצב לדיון.

בית משפט זה סבור כי יש לנקוט בזהירות הראויה בגין חיוב המדינה בהוצאות עקב רישום דוחות תעבורה על ידי שוטרים, שכן פעולה מעין זו עלולה לגרום למצב בו למעשה יהיה שכרה של החלטה זו בהפסדה. שכן במידה והשוטרים יחשבו כי בכל מקרה של שכרות בעת רישום הדוח המדינה תחוייב בהוצאות, השוטרים יהססו לרשום דוחות. במצב תאונות הדרכים במדינת ישראל פעולה מעין זו עלולה להחליש את המאבק במניעת תאונות הדרכים כאשר רישום הדוחות על ידי השוטרים הינו חלק ממאבק זה.

בנסיבות המקרה דנן, השוטר כהבחין בביצוע העבירה לטענתו, הנאשם זוכה בעיקר משום שהשוטר לא התיצב לדיון, חיוב המדינה בהוצאות במקרים כגון אלה יגרום למצב בו התביעה לא תהיה מוכנה לחזור בה מכתב האישום, הדבר יגרום לעומס עבודה מיותר על מערכת בתי המשפט העמוסה בלאו הכי.

מאחר והנאשם למעשה לא זומן לחינם לבית המשפט, שכן התביעה חזרה בה מן האישום ברגע שהשוטר לא התייצב לשייבת ההוכחות, לפיכך אין מקום לחיוב המדינה בהוצאות.

אשר על כן, דוחה את הבקשה לחיוב המדינה בהוצאות.

נא לשלוח החלטתי לצדדים.

ניתנה היום כ"ג באב, תשס"ח (24 באוגוסט 2008) בהעדר הצדדים.

מאיר דרורי - שופט

קלדנית:שני