ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ונדמוב(אסיר) נגד משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופט אברהם טל, סג"נ

העותר
מיכאל ונדמון

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר
נוכחים:
העותר ובאת כוחו עו"ד שרון גואטה
ב"כ המשיב עו"ד שירלי צ'רניקר

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה שהגיש העותר בעצמו.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה בצירוף מידעים.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה. העותר מרצה מאסרו הראשון. מגזר הדין של כבוד השופטת ברנט עולה שהעותר הסגיר את עצמו כאשר נפתחה חקירה והוא בכלל לא חיכה לכך שגורמי אכיפת החוק יבואו לעצור אותו, תסקירים שהוגשו בעניינו לימדו על הערכות חיוביות לשיקום, שיקום שהיום אי אפשר לממש בגלל ההגדרה שלו כסג"ב. המשמעות של זה בחייו של אסיר, ההגדרה הזו היא קריטית ביותר ומונעת מהעותר להשתלב באגפי שיקום, לעבוד, המלצות של שירות המבחן שהדגיש אותן בתסקירים שהוגשו לביהמ"ש, אני לא יודעת על סמך מה מבוסס אותו מידע מודיעיני ואני מבקשת לבחון האם יש הלימה בין תוכן המידע, המהימנות שלו, לבין ההשלכות הקיצוניות שיש לזה לאסיר שנמצא בית הסוהר, לא מדובר על חופשות אלא על הסרת הסג"ב כדי לאפשר לו להתנהל בכלא ולפעול לשיקום שלו, זה אסיר צעיר, מאסר ראשון שלו, הרשעות ראשונות שלו ואין אינדיקציה מוחשית לכוונות בריחה. ועדת סג"ב תתקיים במאי, אבל מדובר במאסר לא מאוד ארוך וההגדרה הזו עומדת על כנה 7 חודשים ופוגעת משמעותית כשמדובר על 7 חודשים מתוך 30. אי אפשר לקדם את המאסר שלו. יש אפשרות ממשית לשקמו ולשלבו במסגרות טיפוליות, להוציאו לעבודה כדי לסייע גם לקנטינה ולזכויות אחרות.
ההגדרה זו פוגעת ממשית בשיקום של העותר. השאלה במה מדובר, אם מדובר במשהו שאסיר אמר או הוא בעצמו, צריך לזכור שהוא הגיע למשטרה בכוחות עצמו והסגיר את עצמו, צריך להפעיל שיקול דעת ולראות אם המידע מתיישב עם הנתונים שיש כבר לגבי העותר. העותר הועבר לכלא השרון ונמצא מתאים לטיפול וככל ההליכים מוקפאים בגלל הגדרתו כסג"ב, אבקש ולו לקצר את התקופה ולהגדיר שתינתן תגובה בחלוף פחות מ- 6 חודשים בגלל משך המאסר.

החלטה

העותר מרצה שנתיים וחצי מאסר בגין שוד והוא מבקש להסיר הגדרתו כסג"ב שכן מדובר במי שאין לו עבר פלילי וזה מאסרו הראשון והגדרת הסג"ב מונעת ממנו להשתלב בהליכי חינוך וטיפול.
המשיב מתנגד להסרת ההגדרה וסומך התנגדותו על מידע חסוי שהוצג בפני.
עיון במידע החסוי מעלה כי מדובר במידע חסוי מהזמן האחרון יחסית המעלה חשש לבריחה של העותר באם ייצא לחופשה.
עם זאת, מאחר ומדובר במידע יחיד, תבחן הוועדה שתתכנס בחודש מאי 2014 את הסרת ההגדרה לאור חלוף הזמן ובאם לא יתקבל מידע נוסף המצדיק הותרת ההגדרה על כנה.
בכפוף לאמור לעיל, אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, כ"ו אדר א' תשע"ד, 26 פברואר 2014, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
סג"נ
קלדנית: ליאת ב.


מעורבים
תובע: ונדמוב(אסיר)
נתבע: משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: