ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נאדיה סולטאן נגד ראש הממשלה :

בג"ץ 239/05

כבוד השופט א' רובינשטיין

כבוד השופט ס' ג'ובראן

העותרים:
1. נאדיה סולטאן

2. עמאד עבד אלכרים פריד

3. קיס עמאד

4. עבד אלכרים עמאד

נ ג ד

המשיבים:
1. ראש הממשלה

2. שר הפנים

3. מנהל מינהל האוכלוסין

4. מינהל לשכת מינהל האוכלוסין נתניה

עתירה למתן צו על תנאי

בשם העותרים:
עו"ד עבד אל חי מוחמד

בשם המשיבים:
עו"ד קידר רננה

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

השופט ס' ג'ובראן:

עניינה של העתירה בבקשת העותרת 1, אזרחית ישראלית, ובעלה, העותר 2, תושב האזור, כי תאושר בקשתם לאיחוד משפחות בישראל.

עתירה זו מוגשת על רקע החלטת הממשלה מיום 12.5.02 בסוגיית איחוד משפחות בנוגע לתושבי האזור וזרים ממוצא פלסטיני, אשר לפיה לא מטופלות בקשות חדשות לאיחוד משפחות כאשר בן הזוג אליו מתייחסת הבקשה, הינו תושב האזור.

על-פי הנטען בעתירה, העותרים 1 ו-2 נישאו בנובמבר 1996, ולהם שני ילדים (העותרים 3 ו-4), וכי הינם מתגוררים יחדיו בעיר טירה שבמשולש. בעתירתם הם טוענים, כי פנו בעבר, עוד לפני החלטת הממשלה מיום 12.5.02 (להלן: המועד הקובע), בבקשות למשרד הפנים ולא נענו, או נענו כי עניינם מצוי בטיפול.

אין בידינו לקבל טענה זו, שכן העותרים אינם מציינים את התאריך בו הוגשו הבקשות ואינם תומכים טענתם במסמכים כלשהם. גם טענותיהם כי פנו בעל-פה, נטענו מבלי שפורטו מועדי הפניות או הגורמים עימם שוחחו במשרד הפנים.

מתגובת המשיבים עולה, כי נערכה בדיקה על-ידם, וכי לא אותרה כל בקשה לאיחוד משפחות מטעם העותרת, וכן לא נמצא כל אזכור לפניות קודמות של העותרת ללשכת מנהל האוכלוסין, מלבד הבקשה נשוא העתירה ואשר הוגשה באוקטובר 2004, לאחר המועד הקובע.

על-פי המצב החוקי הקיים, ואשר תוקפו הוארך בצו האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה) (הארכת תוקף החוק), תשס"ב-2005, לא יוכל בית-משפט זה להיעתר לעתירה שעניינה הענקת תושבות ו/או אזרחות לתושב האזור מכוח בקשה לאיחוד משפחות. על-כן, דין העתירה להידחות על-הסף.

למעלה מן הצורך נעיר, כי זכויותיהם של העותרים שמורות להם אם יחול שינוי במצב המשפטי, ובקשה חדשה מטעמם יכול שתוגש, אם תימצא להם עילה, וזאת לאחר שיוחלט בעתירות העקרוניות התלויות ועומדות בבית-משפט זה (בג"ץ 4608/02, בג"ץ 7102/03 ובג"ץ 4022/02) בנוגע להחלטת הממשלה והוראת השעה אשר תוקפה הוארך בצו האזרחות והכניסה לישראל (הוראת שעה) (הארכת תוקף חוק), תשס"ה-2005.

העתירה נדחית אפוא על הסף.

ניתן היום, ג' באדר ב' תשס"ה (14.3.05).


מעורבים
תובע: נאדיה סולטאן
נתבע: ראש הממשלה
שופט :
עורכי דין: