ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד טייב נגד אנואר אבו עראר :

ע"א 1112/05 - ג'

בפני: כבוד הרשם יגאל מרזל

המערער:
דוד טייב

נ ג ד

המשיבים:
1. אנואר אבו עראר

2. כלל חברה לביטוח בע"מ

3. אבנר איגוד לביטוח נפגעי רכב בע"מ

בקשה להפחתת סכום עירבון

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

1. בפני בקשה להפחתה או לשינוי תנאי הפקדה של עירבון בסך 25,000 ₪ שנקבע בהליך שבכותרת. עניינו של ההליך בתביעת נזיקין שהגיש המערער כנגד המשיבים בגין תאונה אותה עבר. בהליך בפני בית משפט זה טוען המערער לטעויות בפסק דינו של בית המשפט קמא ומבקש שייפסק לו פיצוי גבוה יותר המגיע לו לפי שיטתו. מאידך הגישו המשיבים ערעור שכנגד, בטענה כי בית המשפט קמא קבע למערער נכות תפקודית גבוהה מן הנדרש. המערער הפקיד עם הגשת הבקשה 10,000 ₪, אותם גייס לטענתו בסיוע משפחה וחברים, וביקש כי העירבון יופחת עד לסכום זה, או לסכום אחר הנמוך מן הסכום הראשוני, או שיוכל להפקיד במועדים מאוחרים יותר או בתשלומים.

2. לטענת המערער, מאז התאונה נשוא התיק, הוא לא הצליח למצוא עבודה קבועה, ומשכך פרנסתו תלויה באשתו ובגמלת ביטוח אבדן כושר עבודה מחברת הביטוח "הפינקס". מאידך, מוטלות עליו הוצאות קיומה של משפחה בת חמש נפשות, וכן עלויותיה של משכנתא אותה נטל טרם התאונה. המערער טוען כי כספי הפיצויים שכבר התקבלו אצלו שימשו לכיסוי חובות ולצרכי מחייה, ולפיכך אין בידיו מעבר לסכום שכבר הפקיד. מאידך טוענים המשיבים כי אם המערער אינו עובד, הדבר עשוי לנבוע ממחלה אחרת שיש לו, ולא מן התאונה. בנוסף, אם מצבו הכלכלי כה קשה, אזי היענות לבקשתו משמעה שלילת האפשרות לגבות הוצאות בתום ההליך.

3. לאחר בחינת הבקשה וטענות הצדדים, נחה דעתי כי דין הבקשה להתקבל בחלקה. המערער לא הוכיח בצורה מספקת את מצבו הכלכלי. מבקשתו עולה כי יש ברשותו דירה, ולא נשללה אפשרות קיומם של נכסים אחרים, ואף לא הוצגה טענה או ראשית ראיה להוצאות הנטענות, המכלות את יתרת הכנסותיו של המערער. לעניין סיכויי הערעור, רוב הערעור הוא מחלוקת על חוות דעתם של המומחים בתיק. מחלוקת זו יכולה להתפרש או כערעור על מהימנות, או כערעור על התוכן הראיתי של חוות הדעת. מכל מקום, ספק אם סיכוייו של ערעור כזה גבוהים דים לצורך הפחתת סכום העירבון. מאידך, לא ניתן לקבוע כי אין בהם ולא כלום. בנסיבות אלה, שוכנעתי כי ניתן ללכת כברת דרך לקראת המערער על דרך של הפחתת העירבון לכדי 15,000 ₪, שיופקדו עד ליום 1.6.05. בהיעדר הפקדה כאמור, יידחה התיק ללא התראה נוספת.

ניתנה היום, כ"ג בניסן התשס"ה (2.5.2005).


מעורבים
תובע: דוד טייב
נתבע: אנואר אבו עראר
שופט :
עורכי דין: