ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין קאיד אבו כף נגד מדינת ישראל :

בש"פ 3821/05

העורר:
קאיד אבו כף

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

ערר מיום 18.4.05 על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע מיום 30.3.05 בתיק ב"ש 20110/05 שניתנה על-ידי השופט ניל הנדל

בבית המשפט העליון

החלטה

א. ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע (השופט הנדל) מיום 30.3.05 לעצור את העורר עד לתום ההליכים.

ב. ביום 10.1.05 נהג העורר ברכב מסוג שברולט ועמו שני נוסעים. הרכב בו נהג לא היה מורשה לנסיעה מזה מעל לשנתיים. רישיון הנהיגה של העורר אינו תקף משנת 2001, ובנוסף נפסל מקבלת רישיון נהיגה או מהחזקתו, החל מיום 1.12.03. משטרת ישראל הקימה מחסום על הכביש לפני הכניסה ליישוב תל- שבע. שוטר הבחין ברכבו של העורר וסימן לו לעצור. השוטר התקרב לחלון הרכב וביקש את רישיון הנהיגה שלו. העורר העמיד פנים – כנטען – כאילו הוא מחפש את רישיונו, ובינתיים התקרבה שוטרת שהודיעה לעורר שרישיונות הרכב כבר אינם בתוקף; לפתע לחץ העורר על דוושת הגז, סובב את ההגה, האיץ את מהירות הרכב בנסיעה פרועה לכיוון השוטרים שעמדו לידו. שני שוטרים ומתנדבת נאלצו לקפוץ ולהרחיק עצמם מדרכו של העורר, אולם השוטרת לא הספיקה לעשות כן, והעורר פגע ברכבו בירכה השמאלית ושפשף אותה. העורר המשיך כנטען בנסיעה מהירה ופרועה, עקף את המחסום, נסע לכיוון תל שבע ונעלם. לעורר מיוחסות עבירות של חבלה בכוונה מחמירה, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, נהיגה ללא רישיון רכב, נהיגה בפסילה, ונהיגה ללא ביטוח. כשבוע לאחר מכן, עמד העורר בסמוך לרכבו ומשראה את השוטרים מתקרבים אליו, קפץ כנטען והסתתר במושב האחורי של הרכב. בגין כך, הואשם בעבירה של הפרעה לשוטר. בית המשפט המחוזי סבר (בהחלטה מיום 30.3.05 נשוא הערר) כי התנהגותו של העורר, המצביעה על מסוכנות גבוהה בנוסף לעברו הפלילי, אינה מאפשרת שחרורו לחלופת מעצר. בית המשפט ציין, כי אמנם הוצעו ערבים נורמטיביים, אך אין מקום לפנות לשירות המבחן העמוס לתסקיר משלים, כיוון שהערבים לא יצליחו להציב לעורר גבולות.

ג. (1) משאלת העורר היא, כי – חרף האמור – יתבקש תסקיר מעצר משלים שבו יחווה קצין המבחן דעתו בנוגע לערבים, שמא יוכלו להציב גבולות לעורר.

(2) בא כוח המדינה ציין את הרשעותיו הקודמות של העורר, לרבות כתב אישום שהותלה בשל אי התייצבות למשפט במשך למעלה משנה (ועתה חודש).

(3) (1) למבקש ארבע הרשעות קודמות בחבלה במזיד ברכב, נהיגה פוחזת של רכב, דרישה באיומים של רכוש, קבלת נכסים שהושגו בפשע, והפרעת שוטר במילוי תפקידו, ובהן אף נדון למאסרים בפועל. תלוי ועומד נגדו, בנוסף לתיק הנוכחי, כתב האישום הנזכר בעבירת גניבת רכב, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה ועוד. תלויים ועומדים נגד העורר מאסרים על תנאי.

(2) תסקיר שירות המבחן איבחן "רמת סיכון גבוהה להישנות התנהגות פריצת גבולות", וציין העדר חלופה.

ה. חוששני כי אין מקום להעתר לערר. העורר בן 24 שנים, ומזה שנים אחדות הוא חוטא בעבירות פליליות. אמנם, על פניה משאלת העורר צנועה ושובת לב, קרי, השלמת התסקיר – שקבע מסוכנות – על-ידי בדיקת הערבים ויכולתם לרסן את העורר. ואולם, בית המשפט קמא לא מצא בערבים דופי, אלא בעורר עצמו, שבלשונו הציורי ציין כי "כל תמרור אדום הופך עבורו לאור ירוק". העורר חוזר לסורו בוריאציות שונות על עבירות הנהיגה הפרועה והמסכנת חיי אדם. צר הדבר, כי מדובר באדם צעיר היכול להיחלץ מהסתבכויותיו, ויש לקוות כי תבוא שעה ויתעשת.

אך לעת הזאת סבורני כי השילוב בין עברו הפלילי למסוכנותו הקונקרטית אינו מאפשר לדון בחלופה. לפיכך אין בידי – כאמור – להעתר לערר.

ניתנה היום, כ"ד בניסן תשס"ה (3.5.05)

ש ו פ ט


מעורבים
תובע: קאיד אבו כף
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: