ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מורי(אסיר) נגד משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופט אברהם טל, סג"נ

העותרת
מורי סימונה

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר
נוכחים:
העותרת
ב"כ המשיב עו"ד מוזי יצחקי

פרוטוקול

העותרת: חוזרת על העתירה.

ב"כ המשיב: מגיש כתב תשובה.

העותרת: עיינתי בכתב התשובה. מגישה לביהמ"ש מכתב מעו"ד אריה שרעבי שלא מייצג אותי אלא מסייע לי. אני רוצה לדעת האם הדוחות מועדת אלמ"ב במשך שנותיי הגיעו בפני ביהמ"ש. אני רוצה לדחות את הדיון כדי ששירות בתי הסוהר יגיש את דוחות האלמ"ב.
כל מה שכתוב בדוחות הקודמים בדרך כלל, שירות בתי הסוהר לא מראה את הדוחות אבל מתוך הבנתי 17 שנה שאני נמצאת בבית סוהר ועדת אלמ"ב לא הערימה עלי קשיים לא ביציאות לחופשות ולא בביקורי עם ילדים והוועדה היתה תומכת ועזרה לי מאוד בדרכי במאסר, והייתי רוצה שבימ"ש יתרשם משום כך אני במשך 17 שנה ועדת אלמ"ב מודעת לכל הטיפול הפסיכולוגי הארוך והסיזיפי שעברתי 17 שנים אם זה פסיכולוגית ממב"ן, בד בבד עו"סית במסגרת לימודיה קרמינולוגיה. מפנה למה שנכתב על ידי העו"סית. ועדת אלמ"ב פעם אחרונה התכנסה משום שהגורם הטיפולי נכון לאותו זמן, העו"סית של הפרויקט המדובר ביקשה ממני להיכנס לפרויקט ואני הייתי בזמן שהעו"סית המטפלת שבוע לפני הכינה אותי לשיקום והייתי במהלך קבוצת אלימות. הפרויקט המדובר הזה אני ביקשתי שלא להצטרף אליו במתכונת שהוא כשמכניסים אותנו כולנו לחדר אחד, ורק בנווה תרצה זה מקובל כך, הייתי שם עם כל הצער ישנה על הרצפה במזרון משום שלא היתה לי מיטה שם, על הרצפה, העו"סית שאני לא באה לדבר עליה רעה לא השכילה משום שלא טיפלה בי לאורך כל השנים שהייתי אישה מוכה, חלק מהדברים שבגינם הושפלתי זה לישון על הרצפה בהיריון עד הלידה ושאנשים הולכים מעלי, ישנתי על הרצפה ושלושה חודשים נתתי מעצמי והשפלות ואנשים עם מניה דיפרסיה, אישה שרצחה את בנותיה ונשארתי ועבדתי קשה מהבוקר עד הערב, אפשר לבדוק זאת ביומנים, עד לפני אותה תקרית ויכוח אלימות מילולית, הייתי שגרירה של נווה תרצה בכל סיור, בכל קורסים של סוהרים, קצינים, המנהלת הקודמת הוציאה אותי לסינמטק בת"א להיות שגרירה שלה ומאותו יום שבאתי ואמרתי לעו"סית והבעתי דעתי שאני מרגישה מושפלת ברגע שאני מספרת את סיפור חיי האישי היא אומרת לי את מיפה את הדברים ברגע שאני לא נאנסתי, לא קיבלתי מכות, באתי ממשפחה רגילה, לא יכול להיות שאין אנשים כאלה, מה את שונה מכולן, בצורה כזו, לא רציתי לדבר כנגדה אבל עברתי טיפול בבית סוהר, טיפלו בי המון עו"סיות ומעולם לא היה לי במשך 17 שנה ולו דו"ח אחד, אני עוד מעט עומדת להיות סבתא, בהמשך לזה שהודחתי מהפרויקט קיבלתי עוד עונשים, הוציאו אותי מהעבודה, הייתי מנהלת מפעל עבודות במשך שנים רבות, אלימות כלכלית הרגשתי, לא היה לי אפילו לקנות לבתי לחתונה זר פרחים, אפילו לבני בצבא לא היה לי כסף לקנות לו גופיות, היום החזירו אותי מא', לעבוד במתקן באגורות אחרי 17 שנה של טיפול, אני צריכה לעבור שוב טראומה ושוב השפלה, ועשיתי טיפול עמוק, אני יוצאת לחופשות סדירות ואין שום דבר שיכול לערער עלי.

החלטה

העותרת מרצה 28 שנות מאסר עולם קצוב בגין רצח בן זוגה והיא מבקשת להשתלב באגף השיקום חרף העובדה שהודחה מפרויקט טיפולי, לטענתה, בשל היותה חשה מושפלת מתנאי השהייה באותו פרויקט.
לטענת העותרת, היא עברה הליכים טיפוליים בין כותלי בית הסוהר ונענשה בעונשים שונים בגין הדחתה מהפרויקט.
המשיב מתנגד לשילוב העותרת באגף השיקום וטוען כי במהלך חודש יוני 2013 היא שולבה במסגרת טיפולית לטיפול באלימות, למרות קשיים רבים מצדה והתנגדות עזה לטיפול, אך ביום 8.9.13 הודחה מהפרויקט בשל היעדר מוטיבציה ובשלות לטיפול.
גורמי הטיפול בעותרת מתרשמים כי היא מסירה כל אחריות מעליה בכל הקשור להדחתה מהפרויקט, כפי שעשתה בפני, ומשליכה את האחריות על גורמי הטיפול בלבד.
עיון בחוות דעת ועדת אלמ"ב מיום 18.12.12, אשר התייחסה לבקשת העותרת לעבור לאגף השיקום מעלה כי גם הוועדה התרשמה שטרם בשלו התנאים להעברת העותרת לאגף השיקום שכן היא טרם מיצתה את ההליכים הטיפוליים ואילו אגף השיקום נמצא בקצה הרצף של ההליכים.
לאור כל האמור לעיל, עמדת המשיב לעת הזו שלא לשלב את העותרת באגף השיקום היא עמדה מקצועית ומוצדקת.
עם זאת, יבחן המשיב פעם נוספת את המשך שילובה של העותרת בתהליכים טיפוליים, באם תביע מוטיבציה כנה לעשות כן, על מנת לקדם אותה לשילוב באגף השיקום.

בכפוף לאמור לעיל, אני דוחה את העתירה.

ניתנה והודעה היום, ז' שבט תשע"ד, 8 ינואר 2014, במעמד ב"כ המשיב והעותרת.

אברהם טל, שופט
סג"נ
קלדנית: ליאת ב.

הוקלד על ידי ליאת בוסי


מעורבים
תובע: מורי(אסיר)
נתבע: משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: