ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ממן(אסיר) נגד משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופט אברהם טל, סג"נ

העותר
יוסף ממן

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר
נוכחים:
העותר ובאת כוחו עו"ד דורין מנו
ב"כ המשיב עו"ד מוזי יצחקי

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה.

ב"כ המשיב: מגיש כתב תשובה בצירוף מידעים.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה. התנהגותו הלא טובה נכתבה בטעות בסוף שנת 2013 כשזה קרה בסוף שנת 2012 (העותר דפק על דלת התא). עד 6.2.13 היתה לעותר שלילת קנטינה. לפי טופס 903 אפשר לראות שאין לו עבירות משמעת. מאז הוא עובד במפעלים 8 חודשים.
מדובר במי שמרצה 17.5 שנות מאסר, עד עכשיו ריצה 17 שנים.
העותר משתחרר ממאסר מלא בעוד חצי שנה, שבוע הבא הוא כבר נכנס למינהלי, הוא ביצע פשעים חמורים מאוד ואיני מקלה ראש אבל כל פעם במשך 15 שנים ואני אביא כתבי תשובה שבית המשפט התוודע אליהם. הוא יצא לחופשה לפני 15 שנה במהלכה ביצע עבירות נוספות והושתו עליו 10 שנות מאסר במצטבר, 15 שנים שבהם העותר לא נהנה מאף טובת הנאה בלי שום פריבילגיה ולו מינורית ביותר, וכל בקשה שלו משב"ס נדחית על הסף, מדובר בשנה ראשונה למות אביו.

ב"כ המשיב: עבירת המשמעת היאמ שנת 2012 ולא 2013 וזו טעות סופר, יחד עם זאת, עבירת המשמעת הנדונה היא לא בלבה של התנגדות המשיב, יש מידעים מאוחרים יותר. יש מידע שלילי עדכני מן הזמן האחרון יחסית.

ב"כ העותר: לגבי הטענה בדבר הסכנה לבריחה, חלפו 15 שנים והם מיצו את הטענה הזו מכל הכיוונים. אין שום מסוכנות, הוא יושב על המינהלי, אחרי 17 שנים בבית סוהר הוא לא יסכן שחרור בשביל חצי שנה, אין פה היגיון. מדובר באדם אחר, אדם מבוגר שקיבל עוד 10 שנות מאסר וריצה 17, לא מדובר על חופשה רגילה אלא זו חופשה חריגה, ויש בידי עשרות כתבי תשובה וכולם טוענים ושוב פעם חוזרים על אותה בריחה, למה הוא לא סג"ב אם יש סכנה לבריחה. פנו אלי שבוע שעבר וביקשו שיעבור לאגף פתוח. התנהגותו בסדר גמור, מפנה לטופס 903, תעסוקה במפעלים, ללא עבירות משמעת, משתתף בקבוצת 12 צעדים, כישורי חיים, היסטוריית חינוך, הורות, זוגיות דפוסי התמכרות. אין קבוצה שלא השתתף בה, כל פעם אומרים ברח מחופשה בשנת 99', המידעים לא תמיד נכונים.
לגבי יתר המידעים, הם לא עדכניים ואני מבקשת לבחון אותם לעומק, העותר לא השתתף באף אירוע משפחתי, נכון שאין לו להלין על עצמו כי הוא ביצע את העבירות והוא מתפקד כמו שצריך ופנו אלי ורוצים שהוא יעבור באגף הפתוח והוא מבקש להישאר ב- 15 לששת החודשים האחרונים של המינהלי, במצב אחר הוא היה משתחרר מבית הסוהר, ויש מקום להתחשב, ואני מוכנה לערב צמוד ולכל הפקדה. אבקש לאפשר לו לכבד את אביו ז"ל.

החלטה

העותר מרצה 17.5 שנות מאסר בגין חטיפה, שוד ועבירות סמים, שאת חלקן ביצע כאשר יצא לחופשה בשנת 1999 ולא חזר בזמן והוא מבקש לצאת לחופשה מיוחדת על מנת להשתתף באזכרה במלאת שנה למות אביו.
המשיב מתנגד להוצאת העותר לחופשה המיוחדת וסומך התנגדותו על מידעים חסויים שהוצגו בפני, על התנהגות שלילית של העותר, ועל העובדה שלא חזר בזמן מחופשה, כאשר במהלך אי חזרתו ביצע עבירות, כאמור.
בכתב התשובה נכתב כי העותר סירב להצעת המשיב לצאת בליווי לאזכרת אביו ומשכך לא הועברה הבקשה לצאת בליווי לבחינת גורמי המודיעין.
עיון במידעים החסויים אכן מעלה חשש לבריחה של העותר במהלך חופשה אך מדובר במידעים שאינם מהזמן האחרון יחסית וכן אי חזרתו מחופשה, כאמור, ארעה בשנת 1999.
היום נמצא העותר חצי שנה לפני תום מאסרו המלא ומשכך החשש לבריחה, כל עוד אינו מבוסס על מידעים עדכניים, איננו רב.
כך גם התנהגותו השלילית של העותר איננה מהזמן האחרון יחסית אלא מסוף שנת 2012, מבלי שאני מקל בה ראש.
עיינתי במידע הבודד מהזמן האחרון יחסית (ידיעה 363) אך מדובר בידיעה כללית שלא נבחנה עד כדי נימוק לאי הוצאתו של העותר לחופשה המיוחדת.

לאור כל האמור לעיל, אני מקבל את העתירה ומורה למשיב להוציא את העותר לחופשה מיוחדת על מנת שיוכל להשתתף באזכרה במלאת שנה למות אביו בתנאים שייקבעו על ידי המשיב ו/או משטרת ישראל.

ניתנה והודעה היום, ז' שבט תשע"ד, 8 ינואר 2014, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
סג"נ
קלדנית: ליאת ב.

הוקלד על ידי ליאת בוסי


מעורבים
תובע: ממן(אסיר)
נתבע: משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: