ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שיבלי מוקטרן נגד קצין התגמולים :

רע"א 6540/04

המבקש:
שיבלי מוקטרן

נ ג ד

המשיב:
קצין התגמולים

בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזיבחיפה מיום 31.5.04 בע"ש 828/03 שניתן על ידי כבוד סגןהנשיא י. יעקובי-שווילי

החלטה

1. בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה (כבוד השופט י' יעקבי-שווילי), לפיו נדחה ערעור המבקש על החלטת וועדה רפואית עליונה שלפי חוק הנכים (תגמולים ושיקום) [נוסח משולב], תשי"ט-1959 אשר דחתה את תביעתו להכיר בנכותו בגין אין-אונות.

2. המבקש התגייס לצה"ל בשנת 72, ושירת במשמר הגבול בשירות קבע עד לשנת 1989. עם השנים, התפתחה אצלו תסמונת פוסט-טראומתית ממושכת, בגינה הוכר כנכה לפי חוק הנכים. בתביעתו, טען להכרה גם בפגימה של אין אונות ממנה סבל. לאחר בדיקות רפואיות שונות, קבעה הוועדה כי לא נמצא כל ממצא התומך בקיומה של אין אונות על רקע אורגני, אם כי המליצה לבדוק אין אונות על רקע נפשי. ערעורו של המבקש לוועדה הרפואית העליונה נדחה, ונקבעה לו נכות בשיעור של 30% בגין התסמונת הפוסטטראומטית (PTSD).

3. המבקש ערער לבית המשפט המחוזי. בית המשפט ציין כי הוועדה, אשר כללה שני מומחים פסיכיאטרים, עיינה בחוות דעת המומחה מטעם המבקש אשר המליץ על קביעת 50% נכות, ולא קבלה את קביעותיה. הוא קבע כי הוועדה הרפואית העליונה היתה רשאית שלא לקבל את חוות דעת המומחה מטעם המבקש לאחר שנתנה דעתה לתוכנה. כן קבע כי הועדה הרפואית העליונה היתה רשאית לסטות מעמדת הועדה בדרג הראשון שהמליצה על בדיקת הרקע הנפשי לטענת אין-האונות, במיוחד כאשר המבקש עצמו לא הציג באורח זה את הדברים בפני הועדה העליונה.

4. מכאן הבקשה שבפנינו, בה מלין המבקש על הכרעות הערכאות השונות בעניינו. לטענתו, יש להכיר בבעיית האין אונות ממנה הוא סובל, וכי יש בכך בכדי להגדיל את שיעורי נכותו. הוא קובל על שהוועדה העליונה התעלמה מטענתו בדבר קשר סיבתי בין הפגיעה הנפשית לבין אין האונות, והסתפקה בדיון לגבי היעדרה של אין אונות על רקע אורגני. לטעמו, אילו שקלה הוועדה קשר סיבתי בהיבט זה, הייתה מגיעה למסקנה המתיישבת עם עמדת המומחה מטעמו, אשר המליץ לקבוע את שיעור נכותו על 50%.

5. דין הבקשה להידחות. עניינה של הבקשה אינו מעלה כל שאלה משפטית אשר היתה ראויה להידון בערעור (סעיף 12א לחוק הנכים). על אחת כמה וכמה, שאין ענין זה מעלה שאלה בעלת חשיבות עקרונית כללית המצדיקה דיון בערכאה שלישית (רע"א 1136/98 מלמד נ' קצין התגמולים, תק-על 98(2) 688). מעבר לנדרש, ייאמר כי המבקש לא הצביע על כל שגיאה שנפלה בהליכי בדיקתו ואיבחונו הרפואיים בידי הועדה העליונה.

אי לכך, דין הבקשה להידחות.

ניתנה היום, כ"ב באייר תשס"ה (31.5.05).


מעורבים
תובע: שיבלי מוקטרן
נתבע: קצין התגמולים
שופט :
עורכי דין: