ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין משה אבדלחלק נגד מדינת ישראל :

בש"פ 2548/05

העורר:
משה אבדלחלק

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה מיום 28.2.05 בב"ש 762/05 שניתנה על ידי כבוד השופט ר' ג'רג'ורה

בשם העורר:
עו"ד עמית רוזינס

בשם המשיבה:
עו"ד אביה גליקסברג

בבית המשפט העליון בירושלים

החלטה

1. העורר נעצר עד תום ההליכים הפליליים נגדו בהחלטת בית המשפט המחוזי בחיפה (כבוד השופט ג'רג'ורה). על פי האמור בכתב האישום שהוגש נגדו, תקף העורר בסכין עובר אורח תמים וגרם לפציעתו. עובדות המקרה וההליכים המשפטיים בעניינו של העורר פורטו על ידי בהרחבה בהחלטתי מיום 21.3.05 ואיני מוצאת לחזור ולפרטם.

2. בדיון הראשון שהתקיים בפניי בעניינו של העורר נתבקשתי על ידי בא כוחו להורות על העברתו של העורר לטיפול גמילה מסמים כבר בשלב מעצרו. מאחר ואפשרות העברתו של העורר להליך גמילה כאמור לא נבחנה באופן ממשי, הורתי בהחלטתי לשירות המבחן להגיש לבית המשפט תסקיר מעצר שיבחן את מסוכנות העורר וקיומה של חלופת מעצר ראויה, לרבות בחינת חלופה שתכלול טיפול בהתמכרותו של העורר. שירות המבחן התקשה להגיש את התסקיר במועד שנקבע בהחלטתי. לפיכך, נעתרתי לבקשת השירות לאפשר שהות של שבוע נוסף לצורך הכנתו.

3. בדיון שהתקיים בפניי ביום 31.5.05 עמד בא כוחו של העורר על העובדה שתסקיר המעצר ממליץ על העברתו של העורר לטיפול גמילה מחוץ לכותלי בית המעצר. מתוך התסקיר עולה, כי העורר עושה שימוש בתחליף לסם מסוג "מתדון" וכי אינו עושה שימוש בסמים אחרים. באת כוח המדינה לא הביעה התנגדות לכך שהעורר ישולב בטיפול גמילה. עם זאת צוין, כי הכרעת הדין בעניינו של העורר צפויה להינתן בעוד כשבועיים ולכן בשלב זה נכון יהיה להותירו במעצר עד להכרעה בעניינו, שבכל מקרה במסגרתה תילקח בחשבון עמדת שירות המבחן.

4. תסקיר המבחן אכן חיובי ועולה ממנו, כי לעורר עניין כן ואמיתי בגמילה מסמים. שירות המבחן ממליץ על אופציה טיפולית בת חודש בליווי ופיקוח שירות המבחן. לפיכך, ייתכן ובנסיבות אחרות היה מקום לשקול בחיוב את העברתו של העורר לטיפול גמילה ואולי אף מחוץ לכותלי בית המעצר כאמור. בדיון שנערך ביום 31.5.05 בפניי נסתבר כי ההליך הפלילי כנגד העורר התנהל באופן יעיל ועומד בפני סיום כאמור. מתן הכרעת הדין בעניינו של העורר קרובה מאד וראוי להשאיר בידי בית המשפט שדן בעניינו את מלוא שיקול הדעת בעניין. בטוחני כי רצונו של העורר להיגמל ולשקם עצמו ייבחן היטב במכלול השיקולים בבוא בית המשפט לגזור עליו את עונשו, במידה ויורשע בדין. גמילתו של העורר, המייחס את ביצוע מעשיו לחוסר שליטה עצמית תחת השפעת הסמים, אינה אינטרס אישי שלו בלבד, אלא אינטרס החברה בכללותה.

אשר על כן, דין הערר להידחות.

ניתנה היום, כ"ג באייר תשס"ה (1.6.2005).

ש ו פ ט ת


מעורבים
תובע: משה אבדלחלק
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: