ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בנימין יפת נגד ממשלת ישראל :

בג"ץ 2252/05 - ט'

בפני: כבוד הנשיא א' ברק

כבוד השופטת ד' ביניש

כבוד השופט א' ריבלין

כבוד השופטת א' פרוקצ'יה

כבוד השופט א' א' לוי

כבוד השופט א' גרוניס

כבוד השופטת מ' נאור

כבוד השופטת ע' ארבל

כבוד השופטת א' חיות

כבוד השופט י' עדיאל

העותרים:
בנימין יפת ואח'

נ ג ד

המשיבים:
1. ממשלת ישראל

2. ראש ממשלת ישראל

3. שר הבטחון

4. שר האוצר

5. היועץ המשפטי לממשלה

6. המינהלה ליישום חוק תוכנית ההתנתקות, משרד ראש הממשלה

בקשה למתן צו ביניים

בשם העותרים:
עו"ד יצחק מירון

בשם המשיבים:
עו"ד אסנת מנדל; עו"ד ענר הלמן

החלטה

1. לפנינו בקשת העותרים בבג"ץ 2252/05 למתן צו ביניים, שעיקרו הארכת פרק הזמן של שבעה ימים שקצבה (ביום 18.5.2005) שרת המשפטים, צ' ליבני, לישראלים המפונים במסגרת תוכנית ההתנתקות, המעוניינים להודיע על רצונם להצטרף להסדר של יישוב זמני באזור ניצנים (מגורי "קראווילות"). לטענת העותרים, מדובר ב"אולטימאטום", שנועד לקבוע עובדות בלתי-הפיכות בעניין העתקת קהילות הישראלים המתפנים, עוד טרם אמר בית המשפט את דברו בעתירות המונחות בפניו, ואשר עוסקות גם בנושא זה. לפיכך הם מבקשים, כי כל פרק זמן שייקבע בעניין זה יחל רק ממועד מתן פסק הדין בעתירות.

2. המשיבים מבקשים לדחות את הבקשה. הם מוסרים, כי הודעת שרת המשפטים, בה נקבע המועד האמור, נבעה מן הצורך הדחוף לאמוד את מספר המתיישבים המעוניינים להצטרף להסדר היישוב הזמני באזור ניצנים. זאת, משום שההיערכות למימושו של ההסדר, כך שניתן יהיה ליישמו כבר בעת הפינוי, מחייבת ביצוע הזמנות יקרות ממפעלים ומקבלנים, זמן ניכר מראש, ותוך נשיאה בהתחייבויות משמעותיות מצד המדינה. כדי שייכללו בנתוני ההזמנה, נתבקשו אפוא המתיישבים המעוניינים בכך להודיע בהקדם על רצונם. בינתיים נמסר לנו, כי אפשרות מסוימת זו (ה"קראווילות") פקעה כבר, שכן ההזמנה העיקרית נעשתה, המועד לביצוע ההתנתקות קרוב מכדי שיהיה טעם בהוצאת הזמנה נוספת, ובפועל אין בכוונת הממשלה לעשות כן. יחד עם זאת הבהירו המשיבים, כי המדינה מוכנה ומעוניינת לבוא במגע עם כל קבוצת מתיישבים המבקשת ליצור הסדר מוסכם של העתקה קהילתית, בהתאם לסעיף 85 לחוק יישום תכנית ההתנתקות, התשס"ה-2005. בין היתר, תיתכן במסגרת זו אף הקצאה של "קראווילות" ספורות נוספות.

3. דין הבקשה לצו ביניים להידחות. טענות העותרים עוסקות בסוגיה שאינה מונחת להכרעתנו הישירה במסגרת העתירות הנוכחיות. עניינן בחוקיות הפעולה המינהלית בנושא הסדר המגורים הזמניים ב"קראווילות" באזור ניצנים. פעולה זו נעשתה אחרי הגשת העתירות ושמיעתן, ונגיעתה אליהן חלקית ביותר. המסגרות העובדתיות והמשפטיות הנדרשות להכרעה בעניין זה שונות מאלה הנדונות בעתירות שלפנינו כעת, וממילא אין מקום למתן צו ביניים במסגרתן בנושא שאינו נוגע להן. אכן, זהו עניין לעתירה נפרדת ונקודתית, ככל שיהיה בדעת העותרים להגישה.

אשר על כן, הבקשה לצו ביניים נדחית.

ניתנה היום, כ"ג באייר התשס"ה (1.6.2005).

ה נ ש י א המישנה לנשיא ש ו פ ט ת ש ו פ ט ש ו פ ט ת

ש ו פ ט ש ו פ ט ש ו פ ט ת ש ו פ ט ת ש ו פ ט ת ש ו פ ט


מעורבים
תובע: בנימין יפת ואח'
נתבע: ממשלת ישראל
שופט :
עורכי דין: