ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין פלוני נגד מדינת ישראל :

בג"ץ 2332/04

כבוד השופט א' רובינשטיין

כבוד השופט י' עדיאל

העותר:
פלוני

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

עתירה למתן צו על תנאי

תאריך הישיבה:
כ"ג באייר תשס"ה
(1.6.05)

בשם העותר:
בעצמו

בשם המשיב:
עו"ד ערן אטינגר

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק

פסק-דין

א. העותר סייע לרשויות המדינה בפברואר 2002 במניעת פיגוע התאבדות; שולמו לו על-ידיהן סכומים מסוימים, וכן הובעה נכונות למתן סיוע לגמילה מסמים. העותר עצור עתה עד תום ההליכים בעבירות סמים שנעברו לאחר הסיוע למדינה (החזקת כמויות הרואין שלא לצריכה עצמית), ומשפטו עודו מתנהל בבית משפט השלום בחדרה וקבוע להוכחות ל-20.6.05. משאלתו היא כי יינתן לו להצטרף להליך גמילה במעצרו, וכן קובל הוא על כך שאין מסייעים לו, ולו גם במעט, בכסף לצרכי קנטינה בכלאו. המשיבה נכונה לשוב ולסייע לעותר בתכנית טיפול במוסד לגמילה מסמים.

ב. לאחר שהאזנו לטיעוני העותר – שייצג את עצמו – ולתשובה, וכן עיינו בחומר הנוגע לעצם הסיוע לרשויות, נראה לנו כלהלן: ראשית, הנושא שבראש מעייניו של העותר, כפי שתיאר, הוא הגמילה מסמים. לדבריו הוא נקי מסמים מאז מעצרו בינואר 2005 ומבקש לחזק זאת. ראוי כי רשויות התביעה המנהלות את התיק נגדו בבית משפט השלום בחדרה יהיו מודעות לתולדותיו ולמשאלתו לגמילה, באופן שיביאו זאת בחשבון בעמדתן בניהול התיק, וספציפית, באשר לאפשרויות לתהליך גמילה במהלך מאסרו של העותר, אם יידון למאסר בתיק. בא כוח המדינה הסכים בדיון לבוא בדברים עם התביעה בתיק. אין בכך כמובן, כדי לייתר את מימוש נכונותה של המשיבה לאפשר לעותר גמילה לאחר השחרור, אם מטעם זה או אחר לא יסתייע הדבר בכלא. שנית, בקשר לקנטינה, הואיל והמדובר בסכומים קטנים מן הסתם, נראה לנו כי סיוע חודשי לעותר לצרכי קנטינה במהלך מעצרו מטעם גורמי המדינה בסך של 100 ₪ לחודש יהא הוגן בנסיבות ואנו ממליצים על כך.

ג. במובנים אלה מתקבלת העתירה. בא כוח המדינה מתבקש לדאוג לכך שפסק דין זה יובא לידיעת העותר באופן מתאים על-ידי מנהל הכלא בו הוא שוהה.

ניתן היום, כ"ג באייר תשס"ה (1.6.05).

ש ו פ ט ת ש ו פ ט ש ו פ ט


מעורבים
תובע: פלוני
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: