ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רפאת חאג' יחיא נגד מדינת ישראל :

בש"פ 4767/05

בפני: כבוד השופט י' עדיאל

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו בב"ש 91445/05 מיום 10.5.05 שניתנה על-ידי כבוד השופטת נ' אהד

בשם העורר:
עו"ד חיים שוורצברג

בשם המשיבה:

עו"ד דניאלה ביניש

החלטה

1. לפניי ערר על החלטתו של בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו (השופטת נ' אהד) בב"ש 91455/05 לעצור את העורר עד לתום ההליכים המשפטיים כנגדו.

2. נגד העורר ושניים נוספים, הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בתל אביב, המייחס להם עבירה של חבלה בנסיבות מחמירות. השתלשלות העניינים כפי שמתוארת בכתב האישום היא זו: המתלונן עובד במסעדה בעיר טייבה, בסמוך לביתם של העורר והנאשם 2 בכתב האישום, הוא אחי העורר. נאשם 2 פגש במתלונן בסמוך למסעדה, איים עליו שיכה אותו ושיהרוג אותו, ועזב את המקום. לאחר מכן, חזרו הנאשמים 2 ו-3 למסעדה, הניחו גזמי עצים בפתחה, ונסעו משם. המתלונן ביקש מקרובי משפחתו לקחת את גזמי העצים, ולהניחם בפתח ביתם של העורר ונאשם 2. כעבור זמן קצר, חזרו נאשמים 2 ו-3 למסעדה והניחו את גזמי העצים בפתחה, בצירוף פסולת. כן עקרו את בלוני הגז של המסעדה, וקיללו את המתלונן ששהה שם באותה עת. בתגובה החל המתלונן לרוץ לעבר נאשם 2 כשבידו מטאטא. בשלב זה התפתחה קטטה: העורר אשר היה עד למתרחש החל לתקוף את המתלונן יחד עם שני הנאשמים האחרים; נאשם 2 תקף את המתלונן באמצעות מטאטא, נאשם 3 תקף אף הוא את המתלונן, והעורר רדף אחר המתלונן, ודקר אותו בבטנו באמצעות סכין מתקפלת שאחז בידו. גם לאחר מכן, המשיכו השלושה לרדוף אחר המתלונן. העורר המשיך להכותו, ואף זרק עליו מוט ברזל. לבסוף הצליח המתלונן לנוס בעזרת עוברי אורח שמילטו אותו מהמקום. כתוצאה מהדקירה נפצע המתלונן בבטנו ונגרם לו חור בדופן הקיבה, בעטיו נזקק המתלונן לניתוח.

3. עם כתב האישום, הגישה המשיבה בקשה לעצור את העורר ואת שני הנאשמים האחרים עד לתום ההליכים. בית המשפט קמא הורה על קבלת תסקיר מעצר, ובו הומלץ לשחרר את העורר לחלופת מעצר שכן "לא קיימת מסוכנות באם ישתחרר למעצר בית". בתסקיר המעצר פורט כי קיימת חלופת מעצר ראויה, והיא - שהות בבית אחותו של העורר.

4. חרף האמור בתסקיר המעצר, הורה בית המשפט קמא על מעצרו של העורר עד לתום ההליכים. נקבע, כי בשל העבירה המקימה חזקת מסוכנות ובשל חומרת האירוע, אין מקום להורות על חלופת מעצר. יחד עם זאת, שחרר בית המשפט קמא את הנאשמים האחרים לחלופות מעצר, נוכח הודעת המשיבה כי לא תתנגד לחלופת מעצר ראויה ורחוקה מטייבה, עיר מגוריהם.

5. לפניי טוען העורר כי טעה בית המשפט קמא בכך שלא שחרר אותו לחלופת מעצר. העורר, יליד שנת 1976, טוען כי הוא אדם נורמטיבי ואשר בעברו רק הרשעה אחת משנת 1997, בגין אחזקת סם לשימוש עצמי. לטענת העורר, לא היה מקום שלא לקבל את המלצת שירות המבחן אשר קבע כי מעשה האלימות קשור לאירוע הספציפי ואינו מהווה דפוס התנהגות. העורר מוסיף וטוען כי בית המשפט קמא כלל לא נימק מדוע אין מקום לחלופת מעצר. לבסוף נטען, כי משקבע בית המשפט קמא כי קיימות ראיות לכאורה לביצוע העבירה בצוותא על-ידי שלושת הנאשמים, לא היה מקום להבחין בין העורר לבין שני הנאשמים האחרים ולעצרו עד תום ההליכים, לעומת שחרור השניים לחלופות מעצר.

6. המשיבה טוענת כי אין מקום להורות על חלופת מעצר. לטענתה, מעשיו של העורר מעידים על מסוכנותו הרבה. המשיבה מדגישה כי בשונה משני הנאשמים האחרים בפרשה, שבעניינם הסכימה המשיבה לשחרורם לחלופת מעצר, העורר הוא זה שדקר את המתלונן, ואף הכה אותו לאחר מכן. כן מדגישה המשיבה כי העורר הנו בן 29 בעוד ששני הנאשמים האחרים בפרשה הנם בני 19.

7. דין הערר להידחות. נסיבות המקרה בענייננו מעידות על מסוכנותו הרבה של העורר. העורר הצטרף לקטטה בין שני הנאשמים האחרים לבין המתלונן, ודקר את המתלונן בבטנו. כתוצאה מהדקירה נגרם למתלונן חור בדופן הקיבה והוא נזקק לניתוח. גם לאחר הדקירה, המשיך העורר להכות את המתלונן, ואף זרק עליו מוט ברזל. שירות המבחן אמנם סבר שניתן לשחרר את העורר לחלופת מעצר בבית אחותו. אולם, מקובלת עליי מסקנתו של בית המשפט קמא, כי נוכח מסוכנותו של העורר, כפי שהיא עולה מנסיבות האירוע, אין מקום להורות על שחרורו לחלופת מעצר. לעניין זה כבר נקבע כי "מי שקיימות לגביו ראיות לכאורה כי עשה שימוש בנשק הסכין פעם אחת, לא ניתן לסמוך עליו שלא יחזור ויעשה שימוש כזה פעם נוספת" (בש"פ 507/04 וונדה נ' מדינת ישראל (לא פורסם). וכן ראה: בש"פ 9400/04 זועבי נ' מדינת ישראל (טרם פורסם); בש"פ 762/04 דחבש נ' מדינת ישראל (טרם פורסם); בש"פ 9683/02 מאירוב נ' מדינת ישראל (לא פורסם)).

הערר נדחה.

ניתנה היום, כ"ד באייר תשס"ה (2.6.05).

ש ו פ ט


מעורבים
תובע: רפאת חאג' יחיא
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: