ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שלמה מזרחי נגד כונס הנכסים הרשמי מחוז ירושלים :

בפני כבוד השופט כרמי מוסק

המבקש-החייב
שלמה מזרחי

נגד

המשיבים

  1. כונס הנכסים הרשמי מחוז ירושלים
  2. ירון רבינוביץ (מנהל מיוחד)
  3. בנק הפועלים בע"מ (פורמלי)

החלטה

1. החייב מבקש להכריזו כפושט רגל. ביום 2.1.13 התקיים דיון בבקשה זו של החייב. לקראת הדיון ערך המנהל המיוחד דוח, בו ביקש שלא להכריז על החייב כפושט רגל, בין היתר, מאחר שסבר כי חובותיו של החייב מגיעים לסכומים גבוהים ביותר, ואין סיכוי שהתשלום החודשי יביא לפרעון החובות או לחלק מהם, כך שלא תצמח תועלת לנושים. כמו כן, עמד על כך שהחייב מסר גרסאות סותרות בחקירתו בפני המנהל המיוחד, העומדות בסתירה לתצהיר ההסתבכות הכלכלית שהגיש החייב. עוד נטען, כי החייב אינו מגיש דוחות כספיים בזמן ואינו עומד בתשלומים החודשיים שהוטלו עליו. יחד עם זאת סבר המנהל המיוחד, כי ראוי לאפשר לו להשלים את החקירה, לדחות את מועד ההכרזה בשישה חודשים ולבחון מימוש נכסי החייב במסגרת ההליך המתנהל עתה. המנהל המיוחד ביקש להעלות את התשלום החודשי לסכום של 2,500 ₪, כאשר בעת מתן צו הכינוס הוטל על החייב תשלום חודשי של 1,000 ₪. המנהל המיוחד נימק בקשה זו בנתונים הכלכליים שעלו לגבי החייב.

2. בעקבות זאת נקבע דיון נוסף לעניין הכרזת החייב כפושט רגל. לקראת הדיון ערך המנהל המיוחד תסקיר משלים, בו פירט את הממצאים שעלו מחקירתו. בין היתר ציין, כי הסתבר שהחנות בה עובד החייב כיום כשכיר אצל גיסו היא חנות שהייתה קודם בבעלות החייב, דבר שהעלה תהיות אצל המנהל המיוחד, מה עוד שבחנות מתנהל עסק זהה לעסקו של החייב בעבר, ולמעשה תפקידו לא השתנה. במסגרת זו התבקש החייב להעביר דוחות כספיים של החנות וכן המנהל המיוחד חקר את הגיס. המנהל המיוחד מדגיש, כי החייב לא הציג בפניו את הדוחות האחרונים של העסק. הוא דיווח על הכנסה חודשית בסך 5,400 ₪ למרות שבדיון הקודם הובהר לו כי עליו למצות את כושר השתכרותו. מחקירת החייב עלה, כי בביתו מתגוררים זוג הורים וכן ארבע אחיות. המנהל המיוחד הבהיר, כי על החייב לדווח על הכנסות והוצאות בני הבית, אולם החייב לא עושה כן ועל כן לא ניתן לעמוד על חלוקת הוצאות המחיה בין החייב לאלה המתגוררים עמו. המנהל המיוחד גם עמד על כך, שהתברר שהחייב מכר בעבר דירה, זאת בשנת 2008, אולם הוא אינו ממציא מסמכים כדי לבחון את החשד כי מדובר בהברחת נכסים.

3. באשר להתנהלותו של החייב במסגרת ההליך, עולה כי החייב צבר פיגורים למרות שהוזהר בדיון הקודם כי עליו לעמוד בתנאי צו הכינוס.

4. לאור כל זאת סבר המנהל המיוחד כי ראוי לבטל את ההליך.

5. בדיון שהתקיים ביום 11.12.13 טען בא כוח החייב, כי הדוח המשלים שהגיש המנהל המיוחד סובל מאי דיוקים רבים. בא כוח החייב טען עוד, כי עקב חובות נמכרה דירת המגורים של המשפחה, וכך גם אותה דירה אליה מתייחס המנהל המיוחד, וכי הכספים הועברו אל הבנקים השונים. הוא הוסיף כי כל המסמכים שנדרשו הועברו אל המנהל המיוחד והפנה לפסק דין לפיו נקבע כי העסק אליו התייחס המנהל המיוחד שייך לגיס ולא לחייב. באשר למסמכים הנדרשים בנוגע לעסק, סבר בא כוח החייב כי החייב, שאינו מנהל עוד את העסק, אינו מסוגל להעבירם למנהל המיוחד וביקש כי בית המשפט ייתן צו לגיס להעביר מסמכים אלה למנהל המיוחד. עוד טען בא כוח החייב, כי הכרזת החייב כפושט רגל תצמיח תועלת לנושים.

6. באשר להסתבכות החייב, אין מחלוקת כי החייב צבר חובות עקב הימורים והעובדה שנטל הלוואות מגורמים בשוק האפור.

7. בא כוח הכנ"ר סבר כי החייב אינו עומד בתנאי צו הכינוס וצבר פיגורים שהגיעו נכון ליום הדיון ל-26,000 ₪. יחד עם זאת עלה, כי בבוקרו של הדיון שילם החייב את מלוא סכום הפיגורים. בא כוח הכנ"ר סבר כי מהעובדות שהובאו בפני בית המשפט עולה שהחייב אינו משתף פעולה עם המנהל המיוחד, לא מציג את המסמכים הנדרשים כדי שניתן יהיה לעמוד על הסתבכותו הכלכלית, העסקים אותם ניהל בעבר והעסק בו הוא עובד כיום, השייך כאמור לגיסו. לחייב ניתנה הזדמנות במשך מספר חודשים להסיר את כל המחדלים אולם הוא לא עשה כן.

8. לאחר ששקלתי את הדברים נראה כי מדובר בחייב שאינו מפנים את ההזדמנות שניתנה לו בדיון בינואר 2013 להיטיב את דרכיו ולקיים את תנאי צו הכינוס. סבורני כי מדובר בחייב העושה דין לעצמו ואינו מתנהל כראוי בהליך, ועל כן לא יהא זה ראוי להכריזו כפושט רגל ולאפשר לו לחסות בצל ההגנה שמעניק הליך זה.

9. זאת ועוד, נראה לי כי רב הנסתר על הנגלה בכל הקשור לנסיבות הסתבכותו של החייב, התנהלותו הכלכלית עובר להסתבכותו, וכן לאחר מתן צו כינוס הנכסים. נראה כי החייב אינו משתף פעולה עם המנהל המיוחד, אינו נענה לדרישותיו של המנהל המיוחד להציג מסמכים מהם ניתן יהיה ללמוד על התנהלותו הכלכלית, ומדובר בהתנהגות שאינה בתום לב.

10. לאור כל האמור, אני מורה על ביטול ההליך.

11. המנהל המיוחד יגיש בקשה לפסיקת שכר טרחה והוצאות, והיתרה שנצברה בקופת הכינוס תחולק בין הנושים על פי הדין.

12. צו עיכוב יציאה מן הארץ יבוטל ביום 1.3.14.

13. כל ההגבלות שהוטלו על החייב במסגרת ההוצאה לפועל, תעמודנה בתוקפן החל מהיום.

ניתנה היום, כ"א טבת תשע"ד, 24 דצמבר 2013, בהעדר הצדדים.

כרמי מוסק, שופט


מעורבים
תובע: שלמה מזרחי
נתבע: כונס הנכסים הרשמי מחוז ירושלים
שופט :
עורכי דין: