ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהם דוויט נגד מנהל מינהל האוכלוסין -משרד הפנים :


בפני כבוד השופט ראובן שמיע

מבקשים

  1. אברהם דוויט
  2. יפית מנגיסטו

ע"י ב"כ עוה"ד מיכאל דקר ואח'

נגד

משיב
מנהל מינהל האוכלוסין - משרד הפנים

החלטה

בפניי בקשה לפטור מאגרה בגדר עתירה מנהלית.

לטענת ב"כ המבקשים, מצבם הכלכלי של המבקשים הנו בכי רע, והם אינם מסוגלים לשלם את האגרה, ולדידו, סיכוייהם לזכות בעתירה הנם גבוהים. המשיב טען בתגובה כי המבקשים לא פרשו בפני בית המשפט את מלוא היריעה אודות מצבם הכלכלי וצירפו מסמכים חלקיים בלבד. המבקש טען מנגד כי חשבונם של המבקשים מעוקל וכי נטל הפרנסה של המשפחה מוטל על כתפיה של המבקשת 2 שהנה מפרנסת יחידה.

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים, הגעתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להתקבל חלקית.

תקנה 14 לתקנות בית המשפט (אגרות), התשס"ז-2007 (להלן: "התקנות") קובעת כי במניין שיקוליו ליתן פטור מתשלום אגרה, ישקול בית המשפט שני מבחנים עיקריים: (א) האם אין ביכולתו של המבקש לשלם את האגרה; (ב) האם ההליך מגלה עליה. (ראה: בשג"ץ 7997/05 דניאלי נ' פרקליטות המדינה, 15.1.06).

הלכה הפסוקה היא, כי על הטוען שהוא נעדר יכולת, לפרוש בפני בית המשפט תמונה שלמה ומלאה באשר למצבו הכלכלי, על מנת לשכנעו בטענתו שאינו יכול לעמוד בתשלום האגרה (ראה: ע"א 229/89 חיים מצא נ' ציפורה מצא ואח', 31.12.89).
במקרה דנן, טוענים המבקשים בתצהיריהם כי המבקשת 2 משתכרת בכ-3,000 ₪ בחודש, מכניסה בין 1,000 ל-4,000 ₪ בגין קצבת המל"ל, ומפרנסת לבדה 5 נפשות. בתצהיר צוין כי חשבונם של המבקשים מצוי ביתרת חוב בסך של 6,418 ₪ , וכי מוטל עליו עיקול בסך של 1,707 ₪. כמו כן, צוין כי הם מוציאים כ-3,000 ₪ בגין שכ"ד, כמה מאות שקלים בגין חשבונות שוטפים, וסך של 475 ₪ בגין צהרון. בנוסף נטען, כי שכר טרחתם בא כוחם נפרש לתקופת תשלומים ארוכה.

מעיון בחומר שהונח בפניי, עולה כי תלושי השכר שצורפו מתייחסים לחודשים פבר' ומאי 2013 בלבד, ואינם מתייחסים לתקופה של החצי השנה האחרונה. בפועל, עיון בתדפיסי חשבון הבנק של המבקשת, מעלה כי השתכרותה הממוצעת בחודשים יולי, ספט' ואוק' עלתה על 4,300 ₪. כמו כן, עיון באישור המל"ל (משנת 2013), מעלה כי המבקשת קיבלה בממוצע סך של כ-3,500 ₪ נטו בגין נכותה. המבקשים לא צירפו אסמכתא התומכת בטענתם בדבר שכ"ד אותם הם משלמים, ולא פירטו בתצהיריהם אודות היקף רכושם, לרבות חסכונותיהם ונכסיהם. בנסיבות אלו, ברור אפוא כי המבקשים לא פרשו את מלוא התמונה אודות מצבם הכלכלי, ודי בכך כדי לדחות את בקשתם.

יחד עם זאת, בהתחשב בעובדה שהמבקשת 2 הנה מפרנסת יחידה התומכת בבעלה ובנותיה, כמו גם העובדה שחשבונם מצוי ביתרת חוב, נראה על פניו, כי מצבם הכלכלי אינו מן המשופרים. בנסיבות אלה, נחה דעתי, כי יש לפטור את המבקשים ממחצית האגרה בלבד.

האגרה תשולם אפוא, בתוך 21 יום מהיום, שאם לא כן, העתירה תימחק, ללא התראה נוספת.

ניתנה היום, א' טבת תשע"ד, 04 דצמבר 2013, בהעדר הצדדים.

ראובן שמיע, רשם


מעורבים
תובע: אברהם דוויט
נתבע: מנהל מינהל האוכלוסין -משרד הפנים
שופט :
עורכי דין: