ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מוסטפא סולימאן עאזם נגד שר הפנים :

העותר:
מוסטפא סולימאן עאזם
ע"י ב"כ עו"ד בדר אלדין אגבאריה ואח'

- נ ג ד -

המשיבים:

  1. שר הפנים
  2. משרד הפנים

באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי)
ע"י ב"כ עו"ד מורן בראון

פסק דין

לבית משפט זה הוגשה ביום 4.7.2013 העתירה שבכותרת שבה התבקש לתת למשרד הפנים צו המורה לו לסיים את הטיפול בבקשתו של העותר להנפקת תעודת מעבר חד פעמית לישראל. צוין בעתירה, שהעותר עבר עבירות בטחוניות וריצה עונש ממושך בכלא. הוא יצא לחו"ל והוא מבקש לשוב לישראל לפי תעודת מעבר חד פעמית. נטען בעתירה שהעותר פנה עוד ביום 12.5.2013 למשרד הפנים בבקשה לקבל את ההיתר החד פעמי אולם הוא לא זכה לתשובה ולכן הוגשה העתירה.

בהודעה מטעם המשיב שבאה לאחר הגשת העתירה התבקש למחוק את העתירה. צוין שמדובר בעתירה מוקדמת אולם מעבר לכך לגופו של עניין ולאחר שנערכה בדיקה אצל גורמי הבטחון, נמסר לבית המשפט שהמשיב לא יתנגד להנפקת תעודת מעבר חד פעמית כמבוקש בעתירה ולמעשה לכניסתו של העותר לישראל, אך כפוף למספר תנאים. בין היתר מדובר במילוי שאלון פרטים אישיים שצורף לתגובה ובצירוף אסמכתאות. צוין, שיהיה על העותר להתייצב לפני נציג הקונסוליה הישראלית במקום מגוריו וזאת לצורך אימות זהותו הנטענת. עוד צוין שבדיקת השאלון תיארך פרק זמן מסויים – יתכן שארוך מהרגיל – בשל היעדרותו רבת השנים של העותר והצורך בבדיקת הפרטים שיימסרו.

העותר בתגובתו מיום 21.11.2013 ביקש שלא למחוק את העתירה ולהותיר אותה על כנה. הוא טען שהעתירה לא הייתה מוקדמת. הוא הוסיף וטען שהוא לא קיבל תשובה לפניותיו. לגופו של עניין נטען שבעבר טיפל בא כוח העותר בבקשות מעין אלה ולא נדרש מילוי שאלון פרטים אישיים ובכל זאת מולא השאלון. עיקר טענתו של העותר הייתה בהתייחס לסעיף 18 לשאלון המתייחס לקרובי משפחתו של העותר. נטען שהדרישה למלא סעיף זה היא מוגזמת שכן אין לעותר את הפרטים האמורים והוא לא נמצא בקשר ניכר עם חלק מבני משפחתו שמתגוררים בישראל. נטען גם שאין מקום לעכב את הטיפול בעניינו של העותר פרק זמן נוסף בשל הקושי שיש לו למלא סעיף זה של השאלון. ועוד נטען, שהעותר יתייצב בקונסוליה הישראלית בירדן כשיתבקש והוא הכין את המסמכים הנדרשים המעידים על זהותו.

לאחר שעיינתי במכלול החומר שלפניי מסקנתי היא כי בעת הזו דין העתירה להימחק ואין מקום להותיר אותה תלויה ועומדת בבית המשפט עד לסיום הטיפול בעניינו של העותר כפי שהתבקש בהודעתו האחרונה. מבלי צורך להכריע בשאלה אם במועד שבו הוגשה העתירה היא הייתה עתירה מוקדמת אם לאו, הרי שברי שגם לפי עמדת העותר האחרונה יש תנאים שבהם העותר צריך לעמוד קודם לאישור בקשתו (ובהמשך להיעדר המניעה העקרונית שבאה בהודעת המשיב). מדובר בין היתר בהתייצבות בקונסוליה בירדן – דבר שממילא טרם נעשה. מדובר גם במילוי השאלון – דבר שאף העותר הודיע שהוא עשה בעבר ושהוא נכון לעשות. את טענות העותר בעניין סעיף 18 לשאלון אין מקום לברר במסגרת זו – משעה שהעניין לא עמד ביסוד העתירה מלכתחילה , ולא בא כל טיעון מפורט או ראיות לנטען. השאלון החלקי טרם הוגש וממילא המשיב גם לא קיבל החלטה באשר לשאלה אם די בשאלון שהוא ממלא בחלקו, אם לאו. ואוסיף ואציין, שממילא ככל שקיים לעותר קושי למלא פרטים אלה ואחרים באופן ספציפי – להבדיל מטענה עקרונית שכאמור אין מקום לבררה בשלב זה – יצרף הוא הסבר זה לבקשתו והמשיב יכריע בנדון כפי שיקול דעתו. כך או כך, לעת הזו אין מקום להותיר עתירה זו תלויה ועומדת ועל העותר למצות את ההליך עד תומו בעניין בקשתו לקבלת היתר מעבר חד פעמי. במובן זה העתירה דנן מיצתה את עצמה ודינה להימחק – וכך אני מורה.

העתירה נמחקת אפוא. בנסיבות העניין אין צו להוצאות. האגרה ששולמה – ככל ששולמה – תושב בניכוי הסכום הקבוע בתקנות.

המזכירות תשלח פסק-דין זה לב"כ הצדדים.

ניתן היום, ל' כסלו תשע"ד, 03 דצמבר 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מוסטפא סולימאן עאזם
נתבע: שר הפנים
שופט :
עורכי דין: