ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין האשם מיתואלי נגד מדינת ישראל :

ע"פ 9354/12

כבוד השופטת א' חיות

כבוד השופט צ' זילברטל

המערער:
האשם מיתואלי

נ ג ד

המשיבה:
מדינת ישראל

ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי תל אביב מיום 12.11.2012 ב-ת"פ 14199-04-12 שניתן על ידי כבוד השופט צ' גורפינקל

בשם המערער:
עו"ד אור תמיר

בשם המשיבה:
עו"ד הילה גורני

בשם שירות המבחן:
גב' ברכה וייס

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

פסק-דין

המשנָה לנשיא מ' נאור:

1. המערער הורשע במסגרת הסדר טיעון, בעבירה של שוד בנסיבות מחמירות (שימוש בנשק קר) לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: החוק); סיכון חיי אנשים במזיד בנתיב תחבורה, עבירה לפי סעיף 332(2) לחוק, והחזקת סכין שלא כדין, עבירה לפי סעיף 186(א) לחוק. העובדות שתוארו בכתב האישום המתוקן הן אלה: המערער נכנס בשעת לילה ב-1.4.2012 לבית קפה בתל אביב, כשהוא לבוש קפוצ'ון ופניו מכוסות באמצעות בד. הוא פנה בשאלה לעובדת בית הקפה, קיבל תשובה והחל לצאת מבית הקפה, אולם אז הסתובב ושב על עקבותיו. הוא הורה לעובדת למסור לידיו את כל הכסף המצוי בבית הקפה, והכל כשהוא אוחז בסכין. העובדת טענה כי אין כסף במקום, אולם המערער הושיט ידו לעבר קופת בית הקפה, עקר את הקופה, חתך את כבל החשמל ויצא מן המקום כשהקופה בידיו. בקופה היו 4,300 ש"ח.

בהמשך הדברים התפתח מרדף: המערער נמלט ברכבו וניידות דלקו אחריו. המערער נהג בניגוד לכיוון התנועה, בפראות ותוך התעלמות מתמרורים. תוך כדי מנוסתו נתקל בחוזקה בדלת ניידת שהוצבה כדי לחסום את נסיעתו. לאחר מכן ביצע המערער פניית פרסה, נסע במהירות מופרזת, פגע בעוצמה בדופן של ניידת נוספת וגרם להדיפתה של שוטרת. הוא חדל מנסיעתו רק לאחר שגלגלי רכבו נורו, ואז נמלט ברגל. ברכבו נמצאה סכין.

2. בית המשפט המחוזי (השופט צ' גורפינקל), לאחר שהביא בחשבון את כל נסיבות העניין, הטיל על המערער עונש מאסר בפועל של 4 שנים החל מיום מעצרו, ה- 1.4.2012, עונש מאסר על תנאי של שנה אחת, שלא יעבור תוך שלוש שנים עבירת שוד או סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה וכן שישה חודשי מאסר על תנאי, שלא יעבור תוך שלוש שנים עבירה של החזקת סכין או עבירה של נהיגה בפסילה. בית המשפט המחוזי אף פסל את המערער מלקבל או להחזיק רשיון נהיגת רכב מנועי לשלוש שנים וזאת בחפיפה לפסילה של שנתיים. בית המשפט ציין בשולי גזר הדין, כי המערער הביע רצון להשתלב בהליך של גמילה מסמים, והורה לשלטונות בית הסוהר לבדוק את האפשרות לשבץ את המערער בהליך כזה.

3. לא הארכתי בתיאור השיקולים לעונש משום שבא כוח המערער לא חלק בסופו של יום על כך שהעונש היה נכון לשעתו. את טענתו כי יש להפחית מעונש המאסר ביסס על מה שהתרחש לאחר פסק הדין, דהיינו על התהליך שעבר המערער בין כותלי בית הכלא. בתסקיר שירות המבחן העדכני שהוגש לנו צוין, כי המערער התקבל לפני כ-10 חודשים למחלקה טיפולית למכורים לסמים ונמצא בשלב הבוגרים. במסגרת המחלקה עובר המערער טיפול פרטני וקבוצתי ומשתתף בכל פעילויות החיזוק והטיפול המתקיימות באגף, באורח עקבי ואחראי. בתסקיר צוין בנוסף, כי לקראת מועד הדיון בוועדת השחרורים תגובש תוכנית שיקום (המערער יסיים ריצוי 2/3 ממאסרו ביום 28.9.2014).

עוד צוין בתסקיר, כי המערער מגלה תובנות לבעייתיות בהתנהלותו ונמצא בתהליך של שינוי עמדות ותפיסות נוקשות עליהן חונך וגדל. יש לו מוטיבציה גבוהה לשיקום חייו וטיפול בבני משפחתו. צוין גם שכנגד המערער הוגש כתב אישום בגין עבירת אלימות שבוצעה, לפי הטענה, כמה ימים לפני העבירה מושא הערעור, כנגד בת זוגו לשעבר.

4. בתשובה לשאלתנו בדיון לא היתה בידי קצינת המבחן אינפורמציה מדויקת מתי יסיים המערער את התוכנית הטיפולית. עם זאת ציינה, כי היא אינה מעריכה שהדברים יתמשכו עד תום תקופת ריצוי שני שליש מהמאסר.

5. נתנו דעתנו גם למכתב מרגש שנתן לנו המערער. שקלנו אם יש מקום להקלה מסוימת בעונשו של המערער, כביטוי להערכה על מאמצי השיקום. אכן, היו מקרים שבהם נעשה כך בפסיקה, אולם לא ראינו מקום להתערב בעונש במקרה שלפנינו. לדעתנו העונש נוטה לקולא, ומועד השחרור אינו רחוק. לשיקומו של המערער יינתן, מן הסתם, משקל במסגרת הדיון בוועדת השחרורים. המערער גם הפיק תועלת אישית רבה מן התהליך.

6. הערעור נדחה.

ניתן היום, ‏‏‏א' בטבת, תשע"ד (4.12.2013).

המשנָה לנשיא
ש ו פ ט ת
ש ו פ ט


מעורבים
תובע: האשם מיתואלי
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: