ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ישראל חיררי נגד סואעד האשם :


בפני כבוד הרשם הבכיר יגאל נמרודי

מבקש

סואעד האשם

נגד

משיבים

  1. ישראל חיררי
  2. כלל חברה לביטוח בע"מ

החלטה

לפני בקשה להעברת הדיון לבית משפט השלום בעכו, מחמת העדר סמכות מקומית.

נשוא התביעה בענייננו היא תאונת דרכים שהתרחשה בין הצדדים בצומת יבור, הסמוכה לקיבוץ יסעור שבגליל המערבי, כאשר סמכות השיפוט לאזור דנן מסורה למחוז חיפה.

לטענת המבקש, ביהמ"ש דנן נעדר סמכות מקומית לדון בתביעה וזאת בהתאם לתקנה 2 לתקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין), תשל"ז – 1976 (להלן: "התקנות"), מאחר והתאונה כאמור התרחשה בסמוך לעיר עכו. עוד מציין המבקש כי הוא הנתבע העיקרי, כאשר הזיקה היחידה לנתבעת הנוספת (חברת הביטוח) היא היותה המבטחת של רכבו בזמן התאונה כאמור, וכמו כן, לנתבעת הנוספת ישנם סניפים בכל רחבי הארץ.

המשיב מתנגד לבקשה. לטענתו, מסורה לו זכות הבחירה במידה ומדובר בתובענה כנגד מספר נתבעים. בנוסף, טוען המשיב כי עדי ראייה אשר היו עמו ברכב במועד התאונה אמורים להעיד לעניין נסיבות התאונה, כאשר מקום מגוריהם של העדים כאמור בתל אביב, ועל כן, אין זה ראוי להטריחם להגיע לדיון בצפון הארץ.

המשיבה (חברת הביטוח) בתגובתה מצטרפת לטענותיו של המבקש, כאשר היא מחזקת את טענת המבקש, לפיה הינה נתבעת פורמאלית בתיק.

דיון:

לעניין טענת חוסר הסמכות המקומית, נקבע בפסק בדין רע"א 188/02 מפעל הפיס נ' אלי כהן (2.6.2003), כי:

"המטרה הרלוונטית לענייננו, היא כאמור קידום נוחות הדיון. ההנחה היא כי עדיף לקיים את הדין בבית המשפט שלו הזיקות הגיאוגרפיות הרבות ביותר לסכסוך נשוא התביעה, שכן אז יקל על הבאת העדים והראיות בפני בית המשפט, ותקודם נוחות הצדדים בניהול הדיון. ואכן, מקובלת העמדה לפיה הסמכות המקומית נקבעה בתקנות כדי לשרת את נוחיות הנתבע, שלא ייאלץ להתדיין הרחק ממקום מושבו...".

עם זאת, יפים לענייננו דברי כבוד השופט אור בבש"א 4666/02 ד"ר גוכלר נ' עזבון המנוח ז'ק אזואוילוס, פ"ד נו(6) 617 (17.9.2002) (המפנים לפסיקת קודמת של בית המשפט העליון):

".... בית – משפט זה ... ייטה להורות על העברת הדיון, כאשר התביעה הוגשה בתחום סמכותו של בית – המשפט אשר בידיו סמכות מבחינה פורמאלית, אך אין זיקה מוחשית אחרת כלשהי בין העניין לבין תחום סמכותו של בית המשפט ...... הלכה זו יפה גם למקרה שהזיקה הפורמאלית בו היא של קיום סניף של מי מהנתבעים באזור השיפוט של בית – המשפט".

בענייננו, בהתאם לתקנה 2 לתקנות, מירב הזיקות בתיק מצביעות על סמכותו המקומית של בית המשפט במחוז חיפה. המבקש עצמו מתגורר באזור הצפון וכמו כן, האירוע נשוא התביעה אף הוא התרחש באזור הצפון.

לאור האמור לעיל, הסמכות המקומית בתיק דנן מסורה לביהמ"ש במחוז חיפה. לפיכך, הבקשה להעברת מקום הדיון מתקבלת. הנני מורה על העברת התביעה לבית המשפט לתביעות קטנות בעכו.

אין צו להוצאות.

המזכירות תפעל להעברת התיק לבית המשפט המתאים, ותשלח עותק החלטתי זו לצדדים. מועד הדיון הקבוע בתיק – מבוטל.

ניתנה היום, כ"ז כסלו תשע"ד, 30 נובמבר 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ישראל חיררי
נתבע: סואעד האשם
שופט :
עורכי דין: