ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין בנימין כנען נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופט אבשלום מאושר
המבקש
בנימין כנען

נגד

המשיבה
מדינת ישראל


נוכחים:
המבקש בעצמו
ב"כ המשיבה עו"ד תפוחי
פרוטוקול
המבקש:
חוזר על הבקשה, אבקש להוסיף השוטר עצר את אשתי והנהגת, חברתה של אשתי, בלא ידיעתי, אף אחד לא אמר לי. השוטר עצר אותם בחצות, אשתי מכירה את התיקים הללו וזה לא עובר לידה, חברתה בתפקיד בכיר, הרכב נשלל מיידית וזה גרם לי נזק שכבר שבוע אני בלי רכב, הילדות לא מסתדרות בבית. הן צריכות לנסוע לביה"ס, לחוגים ולרופא. בנוסף לתפקידי בעבודה אני אחראי בטיחות בעבודה, מקרה זה הינו ראשון ואחרון, לא יכולתי לצפות מאשתי להתנהגות כזאת. אבקש להתחשב בי ולהחזיר את הרכב.

ב"כ המשיבה:
מדובר בתיק סירוב מכוח הכשלה כשבעת האירוע נכחה ברכב אשתו של המבקש ויש ביניהן זיקה ברורה. אציין כי גם אשתו של המבקש לא תרמה ואף הכשילה גם היא את הבדיקה. מפנה לדוח הפעולה של השוטר דוד שכותב שהגברת כנען דחפה לה סיגריה לפה. המבקש לא הוכיח יסודות סעיף 57א לפקודה, בנוסף אשתו של המבקש ציינה בתצהירה כי ראתה אותה שותה כוס בירה ואף נכשלה בבדיקת המאפיינים.
מציגה את חומר הראיות לביהמ"ש, לכן נבקש לדחות הבקשה.

החלטה

בפניי בקשה לביטול הודעת איסור שימוש ברכב למשך 30 יום שניתן כנגד המבקש.

עובדות המקרה הן כי ביום 25.10.13 בשעה 24:45, נהגה הנאשמת בקריית יהודית בב"ש בהיותה שיכורה בכך שסירבה לתת דגימת אוויר נשוף לפי דרישת שוטר בניגוד לסעיפים 62(3), 64(ב)(א) וסעיף 39א לפקודת התעבורה.

טיעוני הצדדים:

המבקש מציין את נסיבות האירוע, לפיהם בחצות, השוטר עצר את אשתו והנהגת, שהיא חברת של אשתו שנהגה מבלי ידיעתו ובנסיבות האמורות הרכב נשלל מידית וזה גרם לו נזק שכבר שבוע בלי רכב, ילדותיו לא מסתדרות שכן חייב בהסעתן ל ביה"ס, לחוגים ולרופא, בנוסף במסגרת תפקידו בעבודה משמש כאחראי בטיחות, לא יכול לצפות מאשתו להתנהגות כזו ובנסיבות אלו מבקש להתחשב בו ולהורות על ביטול איסור השימוש.

מנגד, ב"כ המשיבה מתנגדת לבקשה, מציינת כי המדובר בעבירת שכרות מכוח הכשלה כשבעת האירוע נוכחה ברכב אשת המבקש ויש ביניהן זיקה ברורה. חומרה יתרה כי אשתו של המבקש לא תרמה ואף הכשילה את הבדיקה, מפנה לדוח הפעולה של השוטר שכתב שהגברת כנען דחפה לא סיגריה לפה, המבקש לא הוכיח יסודות סעיף 57 לפקודה. בנוסף אשתו של המבקשת ציינה בתצהירה כי ראתה את הנאשמת שותה כוס בירה והנאשמת אף נכשלה בבדיקת מאפיינים. הציגה את הראיות לביהמ"ש, ומשכך מתנגדת לבקשה.

דיון והכרעה

לאחר ששמעתי טענות הצדדים ועיינתי בחומר החקירה, נחה דעתי כי בשלב זה של הדיון די שיהיו ברשות הרשות המוסמכת ראיות לכאורה לביסוס האשמה ואין היא נדרשת להשתכנע מעל לכל ספק סביר כי הנהגת ביצעה את העבירה.

מחומר החקירה שהוגש לעיוני עולה כי הנאשמת נכשלה בבדיקת המאפיינים, הן במבחן העמידה נמצאה מתנדנדת, הן במבחן הליכה על הקו לא הצמידה עקב לאגודל, טעתה בספירת צעדים, התנדנדה והפסיקה ללכת, הסתייעה בהרמת ידיה לצדדים לשם שמירה על יציבות.

עוד עולה מדוח השוטר פרץ נתנאל מיום 25.10.13 כי רעייתו של המבקש, הגברת שנהב כנען הפריעה לבדיקה וצעקה והפריעה לכל מהלך הבדיקה וצילמה ואמרה שהיא קלדנית בביהמ"ש והיא נתנה לחברתה לעשן, ועל ידי כך הרסה בדיקה למרות שאמרו לה שאסור.

עוד עולה מדוח הפעולה של השוטר דוד מיום 25.10.13 כי חברתה של הנאשמת הגב' כנען כל הזמן הפריעה, נדחפת לתוך הבדיקה וצועקת כל הזמן לחברתה 'אל תעשי כלום', תוך שמושכת זמן בכוונה. עוד עולה כי אשת המבקש דחפה לחברתה סיגריה לפה.

עינינו הרואות כי עוצמת הראיות הנדרשת בשלב זה אינה אלא ראיות לכאורה.

אני קובע כי ישנן ראיות לכאורה המיוחסות לנאשמת בשלב זה של הדיון.

על פי סעיף 57 ב(ב) לפקודת התעבורה, בימ"ש יבטל את איסור השימוש אם המבקש לא ידע או שלא נתן הסכמתו לכך שהנהג ינהג ברכבו, או שהנהג פעל בניגוד להוראות המבקש והמבקש עשה כל שביכולתו כדי למנוע את העבירה.

במקרה דנן המבקש הינו בעל הרכב אשר אשתו הייתה ברכב ואפשרה לחברתה לנהוג ברכב ומחומר החקירה עולה כי אשת המבקש פעלה בניגוד למה שניתן לצפות מכל אזרח.

על פי סעיף 57 ב(ג) לפקודת התעבורה, בימ"ש רשאי לבטל או לקצר את התקופה לתנאים או ללא תנאים, בהתקיים נסיבות המצדיקות זאת.

עוד עולה מתצהיר הגברת כנען בסעיף 2 כי התירה לגברת ג'ניה מקסים (הנאשמת) לנהוג ברכב כיוון שלא ניכרו עליה כל סימני שכרות זאת למרות שראתה אותה שותה כוס בירה.

מצב דברים זה בו קיימות ראיות לכאורה ומחומר החקירה עולה כי אשת המבקש פעלה בניגוד למה שניתן היה לצפות, ואף הפריעה למהלך התקין של הבדיקה, השבתת רכבו של המבקש הינה החלטה המצויה במתחם הסבירות ואין להתערב בה.

כיוון שלא הוכחו בנידון תנאי סעיף 57 ב(ב)(ג) לפקודה ובשים לב לחומרת העבירה דנן, בראי קיומן של ראיות לכאורה להוכחתה, הנני דוחה את הבקשה.

זכות ערר כחוק.
ניתנה והודעה היום ל' חשון תשע"ד, 03/11/2013 במעמד הנוכחים.

אבשלום מאושר, שופט

הוקלד על ידי אלינור גנות


מעורבים
תובע: בנימין כנען
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: