ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אוריאל אוהב ציון נגד עיזבון המנוחה נחמיה רחל ז"ל :

לפני כבוד השופטת גילה כנפי-שטייניץ

בעניין:
אוריאל אוהב ציון
ע"י ב"כ עו"ד ד' שלום

המבקש

נ ג ד

עיזבון המנוחה נחמיה רחל ז"ל ואח'

המשיבים

החלטה

1. המבקש הגיש בקשה למתן צו מניעה זמני האוסר על חלוקת כספי התמורה שהתקבלו ממכירת נכס מקרקעין (להלן – הנכס) ע"י כונס נכסים במסגרת לשכת ההוצאה לפועל, והמופקדים בקופת ההוצל"פ.

2. בהחלטת בית המשפט מיום 29.10.13 צוין, כי מעיון בתובענה העיקרית עולה לכאורה, כי אין מדובר בתובענה שבמקרקעין, אלא בתובענה שעניינה זכאותו של המבקש לחלק מכספי התמורה שהתקבלו בגין מכירת הנכס. עוד צוין כי "שווי הנושא" אינו עולה , לכאורה, על תחום סמכותו של בית משפט השלום. לאור האמור, נתבקש ב"כ המבקש לנמק מדוע לא תימחק התובענה בהעדר סמכות עניינית לדון בה.

3. ב"כ המבקש הגיש תגובתו להחלטה בה העלה נימוקיו להיות התובענה בסמכותו העניינית של בית משפט זה. עוד ביקש, כי ככל שבית משפט יסבור כי אין מדובר בתובענה שבמקרקעין, יורה על העברת התובענה לבית משפט השלום, תחת מחיקתה.

4. לאחר שעיינתי בנימוקי ב"כ המבקש, נותרתי במסקנתי כי הסמכות לדון בתובענה אינה מסורה לבית משפט זה. בתובענה העיקרית נתבקש בית המשפט לקבוע כי המשיב 10 הוא בעל הזכויות בנכס. עוד נתבקש לקבוע כי יתרת הכספים אשר נותרה בידי כונס הנכסים בעקבות מכירת הנכס בהליך כינוס הנכסים שייכת למשיב 10, ולבסוף נתבקש בית המשפט לקבוע כי המבקש זכאי לקבל את יתרת כספי הכינוס כדי כיסוי חובו של המשיב 10 כלפי המבקש. הסעד הסופי שנתבקש הוא להורות לכונס הנכסים להעביר למבקש את יתרת כספי הכינוס עד כדי כיסוי חובו של המשיב 10 למבקש ( סך 400,000 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית כחוק). סעד אחרון זה הוא, למעשה, הסעד המבוקש בתובענה, כאשר כל הסעדים האחרים שהוגדרו במבוא לתובענה אך נועדו לשרתו. יוסף לאמור כי על פי כתב התובענה זכויותיו של המשיב 10 בנכס אינן רשומות בלשכת רישום המקרקעין (ס' 21 לכתב התובענה) , כי הנכס נמכר ע"י כונס הנכסים, במכר שאושר ביום 20.6.13 ע"י רשם ההוצל"פ, וכי כספי תמורתו הופקדו בקופת ההוצאה לפועל (ס' 27 לכתב התובענה).

5. אם כן, התובענה אינה נושאת עמה סעד של שינוי רישום הזכויות בלשכת רישום מקרקעין (שהרי הנכס נמכר במכר שאושר ע"י רשם ההוצל"פ), ועניינה הוא, בזכויות המבקש בכספי הכינוס, הנגזרות, לפי הנטען, מזכויותיו של המשיב 10 בנכס נשוא הכינוס ובכספי תמורתו (ס' 28 לתובענה). על פי הכלל, כאשר אין בתובענה כדי להביא לשינוי ברישום הזכויות בלשכת רישום המקרקעין, אין מדובר בתובענה "הנוגעת למקרקעין", וככל תביעה שעניינה זכויות, נקבעת הסמכות העניינית לדון בה לפי "שווי הנושא". לא נטען כי שווי הנושא בענייננו (גובה החוב או גובה יתרת כספי הכינוס, לפי הנמוך שביניהם ) עולה על תחום סמכותו של בית משפט השלום.

6. הנני מורה, אפוא, על העברת הדיון בתובענה, ובכלל זה בבקשה לסעד זמני, לבית משפט השלום בירושלים.

מזכירות בית המשפט תעביר ההחלטה לצדדים ותפעל להעברת התובענה כמפורט לעיל.

ניתנה היום, ל' חשון תשע"ד, 03 נובמבר 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אוריאל אוהב ציון
נתבע: עיזבון המנוחה נחמיה רחל ז"ל ואח'
שופט :
עורכי דין: