ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אפל(אסיר) נגד משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופט אברהם טל, סג"נ

העותר
דוד אפל

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר


נוכחים:

ב"כ העותר עו"ד שרון לינדר
ב"כ המשיב עו"ד ליאת כהן

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה. ערכתי בירור עובדתי מול היחידה, ונמסר לי שביום שלישי האחרון בסמיכות לשעה ארבע פנה העותר למפקדת האגף ואמר לה שהוא הגיש עתירה לשינוי תנאי חופשה, מפקדת האגף הציגה בפניו שלוש אפשרויות, אפשרות אחת היתה פיצול החופשה, היא ניסתה לרדת לסוף דעתו באיזה בקשה לשינוי תנאים מדובר כדי שניתן להעביר אותה למשטרת ישראל, אפשרות אחת פיצול החופשה כך ש- 72 השעות בהם יוצא העותר לחופשה יחולקו ל- 48 שעות ו- 24 שעות ואז בחלק מהחופשה יבקשו שינוי תנאים ממשטרת ישראל שיבלה בבית החולים וגם הוא יוכל להשתתף באירוע של הנכד.
אפשרות שניה היא דחיית החופשה כדי שיוכל להשתתף באירוע המשפחתי שיתעתד לקרות ואז יש להגיש בקשה לשינוי תנאים אחרת במקום האירוע, אפשרות שלישית היתה שאחד משני הערבים האחרים שאיננו אישתו יהיה צמוד ויחזיר אותו והעותר מתבקש לבחור כדי שתוגש בקשה למשטרת ישראל. הוגשה העתירה והבהרנו בפני העותר שככלל שלא ימסור לנו מסמכים תומכים ובדיוק במה מדובר, אין בידינו לסייע. כשהחניתי את הרכב לצורך הגעה לדיון נמסר לי שברגעים אלה הגיש העותר מסמכים ואני יכולה לעדכן שנמסר לי בהודעת טקסט שהמסמכים הועברו ברגעים אלה למשטרת ישראל לבחינת הבקשה.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה. זה לא מדויק כל מה שחברתי טוענת או המידע שהיא קיבלה לפחות, העותר פנה למפקדת האגף עוד הרבה טרם להגשת העתירה, ביקש לצאת והיא אמרה לו שאין אפשרות כזו והוא צריך להתמודד עם זה ידי הגשת עתירה וכך נעשה, נשאל העותר לגבי מין היילוד, האם הבת אמורה ללדת בן או בת כדי שנוכל להיערך, מדובר במשפחה חרדית והם לא יודעים אם זה בן או בת, ברור שאם אכן זה יהיה בן אנו נפנה בעוד שבוע להשתתף בברית.
מעבר לכך, גם בהנחה שהוא יודע שזה בן, אין שום וודאות שהברית תתקיים שבוע לאחר מכן, ואם חלילה הילד חולה בצהבת הוא צריך לוותר על החופשה שלו. אישתו ערבה צמודה אליו, ילדיו לא יכולים לעזוב את משפחותיהם ולהיות איתו בבית, אישתו חותמת ומוציאה אותו הביתה אבל הם רוצים להיות עם הילדה והוא מבקש לשהות בבית החולים ליד אישתו והילדה, ואם אישתו תצטרך לשהות יותר בבית החולים הוא יצטרך להחליף ערב. אני מבקשת לאפשר את החלפת הערבים ומאידך לשהות בבית החולים מספר שעות.
ברגעים אלה כשחניתי את הרכב צלצל אלי העותר ואמר לי פנה אלי אופיר קצין החופשות ואמר לי שבעצם הם מאשרים לי לצאת מספר שעות לבית חולים אני רק צריך להביא אישור שהבת שלי באמת מתאשפזת.

ב"כ המשיב: שלא מן הענין וחשוב שגם ב"כ העותר וגם העותר יבין שעל פי פקודות שבת זבד הבת או לחילופין ברית אינה עילה לחופשה מיוחדת. במידה והעותר ייצא לחופשה עכשיו בעוד שבוע לא יוכל לצאת לברית של נכדו, אם יוולד בן או לכל שמחה אחרת הקשורה בלידה.
העותר לא קיבל תשובה שלילית וכרגע בקשתו עומדת לפתחה של משטרת ישראל שבטווח הזמן המידי תיתן תשובה.


החלטה
העותר מרצה 3.5 שנות מאסר בגין שוחד והוא מבקש לשנות את תנאי החופשה אליה הוא אמור לצאת מחר ואשר תסתיים ביום ב' בבוקר, כך שביום א' בבוקר יוכל לשהות במחיצת אישתו, היא הערבה ליציאתו לחופשה, ובתו בבית החולים בלינסון, שם אמורה הבת ללדת בעקבות זירוז לידה.
כמו כן, מבקש העותר שהוא יוחזר לבית הסוהר ביום ב' בבוקר בנוכחותו של ערב אחר, שאיננה אישתו, במידה ואישתו תצטרך להישאר בבית החולים לצד בתם.
המשיב אינו מביע עמדה בבקשה לשינוי תנאי חופשותיו של העותר שכן לטענתו טרם התקבלו המסמכים הדרושים לצורך ההחלטה בה, כמו מסמכים רפואיים בקשר לאשפוז הבת בבית החולים ביום א'.
מאחר והאירוע בגללו עותר המבקש לשנות את תנאי חופשותיו אמור להתקיים ביום א', אינני מוצא לנכון לדחות את הדיון בעתירה ואני מורה למשיב לשנות את תנאי חופשותיו של העותר, כך שיותר לו לשהות בבית החולים בלינסון ביום ראשון 3.11.13 למספר שעות שייקבעו על ידי המשיב בהתאם למסמכים רפואיים שיוצגו בפניו, וכן יתאפשר לו לחזור למקום מאסרו ביום ב' – 4.11.13 – בבוקר בלוויית אחד משלושת הערבים שאושרו על ידי המשיב ומשטרת ישראל לצורך יציאתו לחופשות, לאו דווקא אישתו.

ניתנה והודעה היום כ"ז חשון תשע"ד, 31/10/2013 במעמד ב"כ הצדדים.

אברהם טל, סגן נשיא


מעורבים
תובע: אפל(אסיר)
נתבע: משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: