ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלכסיי פרוזורוב נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופטת כרמית פאר גינת

מבקשים

אלכסיי פרוזורוב

נגד

משיבים

מדינת ישראל

החלטה

1. בפני בקשה לביטול פסילה והשבתה מנהלית, זאת לאחר שקצין המשטרה פסל את רישיון הנהיגה של המבקש והשבית את רכבו למשך 30 ימים בגין חשד שעבר עבירת שיכרות.

2. כעולה מחומר הראיות, ביום 25/10/13 שעה 02:13 נעצר המבקש ע"י שוטרים, ויוחסה לו עבירה של נהיגה בשכרות, וזאת מכיוון שסירב לטענתם לעבור בדיקת ינשוף.

3. ב"כ המבקש עותרים לביטול הפסילה וההשבתה. מציינים כי חומר הראיות אינו מגלה עבירה של נהיגה בשכרות/סירוב להיבדק. כמו כן, טוענים לשיבוש הליכי חקירה ופגיעה בזכות הייצוג במהלך השימוע.

4. ב"כ המשיבה מתנגדת לבקשה. לטענתה, קיימות ראיות לכאורה ועילת מסוכנות. ב"כ המשיבה מתנגדת בתוקף אף לכך כי שובשו הליכי חקירה, וכי קופחה זכות הייצוג במהלך השימוע.

5. עיינתי בחומר הראיות ובתיק החקירה, ולטעמי הראיות הקיימות לא מבססות עבירה של שיכרות כתוצאה מסירוב להיבדק, וגם אם חומר הראיות מגלה בדוחק עבירה של שיכרות, הרי שאין זה המקרה לפסול את רישיון הנהיגה של המבקש ולהשבית את רכבו.

6. מדו"ח הפעולה של השוטרת לינור רוסינוב עולה כי הנהג ביקש לעבור בדיקת דם ולא להיבדק באמצעות מכשיר הינשוף. המבקש נאות לשתף פעולה עם השוטרים, אך ביקש לעבור בדיקת דם אשר סבר כי היא מדויקת יותר, והתנהגות זו אין לראות בה סירוב להיבדק.

7. מתחקור החשוד עולה גם כי המבקש שוחח בטלפון הנייד עם מיון בית החולים "הלל יפה", ורצה להבין את משמעות ההבדל שבין בדיקת הינשוף לבין בדיקת דם/שתן. מיד בתום השיחה, הסכים, לטענתו, לערוך בדיקה באמצעות מכשיר הינשוף, אך בשלב זה בדיקה זו לא נערכה.
גירסתו זו של המבקש נתמכת אף באמור בדו"ח הפעולה של השוטרת לינור רוסינוב. בדו"ח הפעולה מציינת השוטרת כי המבקש דיבר בטלפון הנייד, ולטענתו דיבר עם מחלקת המיון בבית החולים.
מגירסת המבקש אשר משתלבת בחומר הראיות המצוי בתיק עולה כי לאחר שערך בירור הסכים אף לבצע בדיקת ינשוף. הבירור נערך במקום בו נעצר, ובזמן שהשוטרת שהתה בזירת האירוע, וגם בכך יש כדי לחזק את ה מסקנה לפיה לא סירב המבקש להיבדק.

8. מעבר לכך, בדיקת המאפיינים שנערכה למבקש יצאה גם ה יא ברובה תקינה. המבקש עמד בהצלחה בשניים מתוך שלושה ממבחני הביצוע. יש לציין, כי המבקש שיתף פעולה עם השוטרת, נבדק במסגרת מבחני הביצוע, ואף ענה לשאלות הנדרשות במסגרת תחקור חשוד.

9. לפיכך, מכלול חומר הראיות בתיק אינו מצביע על כך שהמבקש סירב להיבדק בגין חשד לנהיגה בשכרות.

10. המזכר אשר נרשם ע"י השוטרת לינור רוסינוב לקצין רוני משיח, ובו נכתב כי הרכב נלקח ביום חמישי (25/10/13), ויש לבצע שימוע ביום ראשון (27/10/13) הנושא תאריך של יום חמישי (25/10/13), מחייב את קצין המשטרה לתת לגיטימציה להחלטתה של השוטרת, לינור רוסינוב.
ברור כי החלטת הקצין הפוסל במצב דברים זה מושפעת ממזכרה של השוטרת לינור רוסינוב, ויש בה כדי לפגום בשיקול דעתו של הקצין.
11. על אף שאיני צריכה לבחון את רמת מסוכנותו של המבקש (שכן לא מצאתי כי קיימות ראיות לכאורה המבססות את העבירה), הרי שנראה לי כי מדובר במבקש שהינו נהג נורמטיבי בדרך כלל. המבקש נוהג משנת 2003, כ- 11 שנים, ולחובתו 7 עבירות מסוג של ברירת משפט בלבד.

12. לאור האמור לעיל, אני מורה על ביטול הפסילה המנהלית וההשבתה של רכבו של המבקש לאלתר.

13. בסיום הדברים אציין, כי לאור העדר ראיות לכאורה המבססות את העבירה, לא מצאתי לנכון בשלב זה להכריע לגבי המשמעות הראייתית של המסמך (מזכרה של השוטרת לינור רוסינוב), וכן לגבי השאלה האם נפגעה זכות הייצוג של המבקש במהלך השימוע .

14. המזכירות תמציא העתק החלטה זו לצדדים. תיק החקירה יוחזר למשיבה.

ניתנה היום, ל' חשון תשע"ד, 03 נובמבר 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אלכסיי פרוזורוב
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: