ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גובראן נגד כלל חברה לביטוח בע"מ :

בפני כבוד הרשם הבכיר ניר נחשון

התובע:

סהיר ג'ובראן

-נגד-

הנתבעות:

1.כלל חברה לביטוח בע"מ
2.מאונט אוף אוליב טורס תיירות בע"מ

פסק-דין

1. לפני תביעה כספית על סך 4,850 ₪ אשר במסגרתה מבקש התובע לחייב את הנתבעות בנזקי תאונת דרכים שהתרחשה ביום 18.4.2013 במחסום 300 המוביל לבית לחם, ירושלים.

התובע הינו הבעלים של רכב מסוג קיה קרניבל שנת ייצור 2001 מ.ר. 80-748-10 (להלן: "רכב התובע") בו נהגה בזמנים הרלוונטיים, אשתו, גב' סוהא ג'ובראן . הנתבעת 1 הייתה בזמנים הרלוונטיים , המבטחת של אוטובוס מ.ר. 10-449-63 אשר בבעלות הנתבעת 2 שהיה נהוג על ידי מר מוסא אבו ג'נאם (להלן: "רכב הנתבעות" או "האוטובוס").

2. אליבא דגירסת התובע, כפי שנטענה בכתב התביעה, רכב התובעת נסע בנתיבו וביקש לפנות ימינה בצומת. רכב הנתבעות, אשר הגיע מהכיוון הנגדי וביקש לפנות שמאלה על מנת להיכנס לנתיב נסיעת רכב התובעת. בעודו עושה כן, פגע רכב הנתבעות עם צידו הקדמי ימני בצד השמאלי קידמי של רכב התובע (להלן: "התאונה").

3. אליבא דגירסת הנתבעות, כפי שנטענה בכתב ההגנה, בשעה שרכב הנתבעות ביקש לה יכנס למחסום 300, רכב התובעת ביצע עקיפה מימין אשר במהלכה פגע ברכב הנתבעות בדלת הימנית קדמית באמצעות חלקו השמאלי קדמי של רכב התובעת. בנוסף, נטען כי העקיפה אשר גרמה לקרות התאונה, התרחשה בשעה של עומס תנועה.

4. ביום 24.10.2013 התקיים בפני דיון במעמד הצדדים בו שבו הצדדים על טענותיהם והעידו אודות נסיבות קר ות התאונה. כמו כן, הוגשו תמונות הנזקים שנגרמו בכלי הרכב המעורבים, וכן, תמונות של מקום קרות התאונה. בעדותה ציינה הגב' ג 'ובראן כי היא ומר מוסא ביקשו לפנות מנתיבים נגדיים, אל כביש המתלכד לכדי נתיב אחד ומוביל ל מעבר המחסום. מר מוסא לא שעה לבקשתה של הגב' ג'ובראן "צפצפתי לנהג האוטובוס שאני רוצה להיכנס לפניו, שייתן לי להיכנס. איך שהוא התחיל לנסוע הוא פגע באוטו שלי." (עמ' 2, ש'1). מנגד, מר מוסא טען, כי בשעה שעמד בנתיב המבקש לעבור את המחסום, התובעת אשר עמדה לימינו של האוטובוס ובקשה להיכנס אל נתיב הנסיעה היחיד, פגעה באוטובוס בדלת הקדמית, ובפגוש.

5. לאחר שעיינתי בכתבי הטענות על נספחיהם, שמעתי טענות ועדויות הצדדים ושקלתי את כל השיקולים הצריכים לעניין הגעתי לכלל מסקנה, כי דין התביעה להתקבל בחלקה ולהלן נימוקיי:

הצדדים הציגו גירסאות מנוגדות שלא ניתן ליישב ביניהן, ולכן הכרעתי מבוססת בעיקרה על מבחני מהימנות. מצאתי את עדות נהגת רכב התובע מהימנה ומשכנעת יותר מזו של נהג האוטובוס מטעם הנתבעות כאמור בתא"מ (ת"א) 15696-01-13 ש. שלמה חברה לביטוח בע"מ נ' גומברג ירון "מאחר ומדובר בתביעה אזרחית בה רמת ההוכחה הנדרשת עומדת על 51% - הרי שדי בכך שגרסה אחת תהא מסתברת באחוז אחד בלבד יותר מרעותה, על מנת להעדיפה על הגרסה אחרת. השאלה איזו גרסה להעדיף נבחנת בתום הדיון כולו ובית המשפט בוחן שאלה זו על סמך כל הראיות שהובאו בפניו ועל בסיס הערכת מהימנותן של הראיות, בחינת הגיונן של הגרסאות, העקביות שבן וקביעת משקלן הראייתי".

התובע הוכיח את נזקיו מחד באמצעות חוות דעת שמאי אשר צורף לכתב התביעה ולא נסתרה באמצ עות חוות דעת נגדית. משכך, המחלוקת העומדת להכרעה נסובה סביב שאלת האחריות.

מעיון בתמונות הנזק עולה, כי עיקר האחריות לקרות התאונה רובצת לפתחו של נהג האוטובוס, וניתן לראות זאת באמצעות ת/ 2 ו- ת/3 כאשר ניתן להבחין, כי חזית ק דמית של האוטובוס פגעה בצד שמאלי של רכב התובעת. שנית, לא הייתה מחלוקת בין הצדדים, כי התאונה התרחשה בשעה של עומס תנועה בעודם עוצרים וממתינים לפתיחת המחסום כאשר שני כלי הרכב ביקשו להיכנס לנתיב הנסיעה הבודד המוביל אל שער המחסום. בנסיבות אלה, הגם ולכאורה לרכב הנתבעים קיימת זכות קדימה אין הם יכולים ליטול זכות זו בכוח ותוך התעלמות מתנאי הדרך וכלי הרכב האחרים המצויים במקום.

עם זאת, סבורני, כי יש לייחס לנהגת רכב התובע אשם תורם ב שיעור של כ- 30% נוכח הודאתה, כי כוונתה הייתה לה ידחק אל נתיב הנסיעה "צפצפתי לנהג האוטובוס שאני רוצה להיכנס לפניו, שייתן לי להיכנס. איך שהוא התחיל לנסוע הוא פגע באוטו שלי" (עמ' 2, ש'1). משמע, כי התנועה הייתה צפופה ודחוקה במקום ההשתלבות. סבורני, כי נהגת רכב התובע, נחושה הייתה בדעתה לדחוק את רכבה בתור המשתרך, כך שרכבה התקרב יתר על המידה לרכב הנתבעות, אשר הנוהג בו מאידך גמר בליבו שלא ליתן לתובעת לעבור לפניו ושיער , כי יוכל לעבור ול דחוק החוצה מן התור את רכב התובע וזאת מבלי לפגוע ב ו. נמצא כי האחרון, לא אמד כראוי את קרבתו אל רכב התובעת וגרם לנזקים כמתואר לעיל.

6. נוכח האמור, סבורני, כי דין התביעה להתקבל בחלקה. הנני מחייב, איפוא, את הנתבעות לשלם לתובע סך של 3,185 ₪. כמו כן, הנתבעות יישאו בהוצאות משפט בסך 500 ₪. סכומים אלה ישולמו לתובע בתוך 30 יום.

המזכירות תדאג לשלוח עותק מפסק הדין לצדדים בדואר רשום.
בקשת רשות ערעור לבית משפט מחוזי בתוך 15 יום.

ניתן היום, ל' חשון תשע"ד, 03 נובמבר 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: גובראן
נתבע: כלל חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: