ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רפאל כהן נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד השופטת רנר שירלי

מבקש

רפאל כהן

נגד

משיבה

מדינת ישראל

החלטה

1. בפני בקשה להחזרת אקדח שנתפס מאת המבקש ביום 18.8.13.

ביום 18.8.13 זומן המבקש לתחנת מוריה לחקירה בעקבות תלונה שהגישה כנגדו אמו בגין תקיפה ואיומים . בעקבות החקירה נלקח אקדחו של המבקש כמו גם רישיון הנשק שלו.

2. לטענת המבקש גם על פי התלונה, מדובר בא ירועים שהתרחשו לפני מספר שנים. הרקע לתלונה לטענתו הינו סכסוך אזרחי הקיים בינו לבין אמו על רקע זיוף צוואה על ידי האם. עוד טוען המבקש כי הוא עובד כמאבטח בבנק והוא זקוק לנשקו לצורך פרנסתו ופרנסת בני משפחתו.

לטענת המשיבה על פי התלונה מדובר בהתנהלות על פני תקופה ארוכה, על רקע מאבק משפטי שהחמיר בתקופה האחרונה ומאחר ולהערכת המשטרה קיים סיכון, אין מקום להורות על החזרת הנשק.

3. במועד הדיון התברר כי הנשק הוחזר לחברת האבטחה בה עובד המבקש. ב"כ המבקש ביקש איפוא להורות על החזרת הרישיון שנתפס עם תפיסת הנשק. נציג המשיבה התנגד לכך מהטעם שהחזרת הרישיון פירושה למעשה היתר להחזרת הנשק. לדברי נציג המשיבה המשטרה מתכוונת לחזור בה מהמלצתה להענקת רישיון למשיב ועל כן הבקשה הרלוונטית היא בקשה מחודשת למשרד הפנים ולא החזרת תפוס.

4. עיינתי בתיק החקירה. הגם שמעדות האם עולה התנהלות מתמשכת של איומים ואלימות מצד המבקש, הנתמכת בהודעה נוספת המצויה בתיק החקירה, גם על פי הודעתה בפעם האחרונה הגיע המבקש לביתה לפני שנתיים (שורות 44-34 להודעה) . על פי עדותה בפגישות מקריות ברחוב כלל לא דיברו. גם מהודעת האם עולה כי קיים סכסוך אזרחי המתנהל בערכאות ככל הנוגע לירושת האב וכי המבקש הגיש נגדה תלונה על הונאה במשטרה.

מאחר והאירועים נשוא התלונה אירעו לפני מספר שנים, והאם והמבקש אינם מתגוררים באותו בית, ואין כל טענה להישנות ההתנהגות בזמן האחרון, אין המשיבה מבקשת להפיג באמצעות תפיסת האקדח ונטילת הרישיון חשש עכשווי קונקרטי . יצויין כי גם מרגע הגשת התלונה על ידי האם, 11.7.13, חלף מעל חודש עד שנתפס אקדחו של המבקש. גם בכך יש כדי להעיד על מידת המסוכנות שאף לשיטת המשיבה נשקפת כעת מהמבקש. זאת ועוד. האקדח דרוש למבקש לצורך פרנסה ושלילתו מהווה פגיעה קשה בו. עם זאת, לנוכח המפורט בתלונה וההליכים המתנהלים בין הצדדים בבתי משפט, קיים אכן חשש להתלקחות ככל שתוצאת ההליכים לא תשביע את רצון מי מהצדדים.

לנוכח האמור סבורה אני כי האיזון הראוי בנסיבות העניין הוא כי רישיונו של המבקש יוחזר אליו על מנת שיוכל לעשות בו שימוש בשעות העבודה בלבד . זאת בכפוף לכך שבמקום העבודה קיימים התנאים הפיסיים המאפשרים זאת ובכפוף להסכמת המעסיק.

אני מורה איפוא כדלקמן, בכפוף להסכמת המעסיק:

רישיונו של המבקש יוחזר לידי מעסיקו והוא יהא רשאי להחזיק בנשק בשעות העבודה בלבד ובמקום העבודה בלבד. עם תום שעות העבודה יופקד הנשק בידי המעסיק.

החלטה זו תעמוד בתוקפה עד למתן החלטה אחרת וכל עוד לא נשלל רשיונו של המבקש בהתאם להליך עליו הודיעה המשיבה כי בכוונתה לנקוט מול משרד הפנים.

ניתנה היום, י"א תשרי תשע"ד, 15 ספטמבר 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רפאל כהן
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: