ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גטר קום בע"מ נגד מועדי סאברין :


בפני כבוד הרשם אריה ביטון

מבקשת

גטר קום בע"מ

נגד

משיב

מועדי סאברין

החלטה

1. המבקשת הגישה תביעה כנגד המשיב בהליך של סדר דין מקוצר על סכום קצוב של 37,997.72 ₪, אשר נסמכת על חשבוניות ועל שיקים מחוללים גם יחד.

2. המשיב לא הגיש בקשת רשות להגן במועד ולפיכך עתרה המבקשת למתן פסק דין, אשר אושר על ידי, למעט סכום שכ"ט עו"ד בהתאם להוראת סעיף 81א2 לחוק ההוצאה לפועל.

3. לטענת ב"כ המבקשת, יש לפסוק לה שכ"ט עו"ד מן הטעם כי לשכת ההוצאה לפועל אינה מקבלת תביעות המשלבות שיקים וחשבוניות בצוותא, וזאת בהתאם להחלטה של רשמת ההוצאה לפועל מיום 29/12/2010, אשר צורפה לכתבי הטענות. לטענתו, דרך המלך היא בהגשת התביעה על סכום קצוב ללשכת ההוצאה לפועל, אולם משזו סורבה בעבר אין מקום להכביר בהוצאות ובזבוז זמן.

4. סעיף 81א2 לחוק ההוצאה לפועל קובע שני תנאים לצורך שלילת שכ"ט עו"ד מן התובע בבית המשפט. האחד, כי התביעה על סכום קצוב הוגשה לבית המשפט שלא בדרך של העברה לפי הוראות סעיפים 81א או 81א1 לפי העניין. השני, כי ניתן היה לבצע תביעה זו לפי חוק ההוצאה לפועל.
אין ספק כי התנאי הראשון מתקיים במקרה דנן, שכן התביעה הוגשה ישירות לבית המשפט ולא הועברה מלשכת ההוצאה לפועל.
ואילו ביחס לתנאי השני יש לבחון באם ניתן היה לבצע את התביעה על סכום קצוב בלשכת ההוצאה לפועל.

5. תביעה על סכום קצוב מוגדרת בסעיף 8א1 לחוק ההוצאה לפועל כ"תביעה על סכום קצוב הבאה מכוח חוזה או התחייבות מפורשים, שיש עליה ראיה בכתב". עיון בכתב התביעה על נספחיו מגלה כי אכן מדובר בתביעה על סכום קצוב הניתן לחישוב אריתמטי פשוט, אשר הינה מכוח חוזה או התחייבות מפורשים שיש עליה ראיה בכתב, שהרי לכתב התביעה צורפה התחייבות מפורשת של הנתבע, כמופיע בנספח יז ' לתביעה, המהווה ראיה בכתב מספקת התומכת בכתב התביעה. מכאן שדי בכך בכדי שניתן היה לבצע תביעה זו בלשכת ההוצאה לפועל.

6. אף מעבר לכך, התבססות התביעה על חשבוניות שאושרו על ידי הנתבע ושיקים מחוללים בחתימת ידו, מהווה אף היא התחייבות מפורשת שיש עליה ראיה שבכתב לצורך הגשתה כתביעה על סכום קצוב בלשכת ההוצאה לפועל. לא מצאתי לקבל את הטענה לפיה החלטה קודמת של רשמת ההוצאה לפועל מונעת את הגשת התביעה ככזו ללשכת ההוצאה לפועל, שהרי אין המדובר בהחלטה תקדימית מחייבת, ואף אין כל בסיס לטענה לפיה אין מקום להתבסס בתביעה על סכום קצוב על שיקים מחוללים, שהרי השטר עצמו נחזה להיות כחוזה בין הצדדים, והגם שדרך המלך היא בהגשת השיקים המחוללים לביצוע לפי סעיף 81א לחוק, אין כל מניעה כי תביעה על סכום קצוב לפי סעיף 81א1 לחוק תכלול ראיה שבכתב על ההתקשרות החוזית בצורת שיקים מחוללים תוך שילובה גם בראיות שבכתב מסוג אחר כדוגמת החשבוניות שצורפו לכתב התביעה. לפיכך, אין מקום לטענת ב"כ המבקשת כי נאלץ הוא להגיש את התביעה ישירות לבית המשפט, ושומה עליו לפעול בכל מקרה לגופו של עניין ולשקול הגשת תביעה הראויה להתברר בלשכת ההוצאה לפועל בטרם הגשתה לבית המשפט. אף אין מקום לטענה הגורפת ולהנחה המקדמית כי לשכת ההוצאה לפועל תדחה את הגשת התביעה לביצוע ויש להניח כי זו תועבר להחלטת רשם ההוצאה לפועל לשם הפעלת שיקול דעתו בעניין.

7. יחד עם זאת, עיון נוסף בכתב התביעה מגלה כי כתב ההתחייבות שבנספח יז' מכיל תניית שיפוט יחודית המקנה סמכות שיפוט לבתי המשפט בתל אביב בלבד, ולפיכך, עולה כי תביעה זו היתה צריכה להיות מוגשת מלכתחילה לבית המשפט בתל אביב, וכי תנייה זו היא אשר מונעת הגשת התביעה ללשכת ההוצאה לפועל ולא כל טענה אחרת. מבחינה זו, ניתן לומר, כי אלו הן הנסיבות המיוחדות המצדיקות הגשת התביעה לבית המשפט.

8. לאור כל האמור לעיל, מצאתי לקבל את הבקשה ולאשר למבקשת שכ"ט עו"ד בתביעה דנן.

9. פסק דין בהיעדר הגנה ייחתם בתיק.

ניתנה היום, ט' תשרי תשע"ד, 13 ספטמבר 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: גטר קום בע"מ
נתבע: מועדי סאברין
שופט :
עורכי דין: