ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דניאל צברי נגד הסתדרות המורים בישראל :

לפני: כבוד שופט, יוחנן כהן

התובע:
דניאל צברי, ( ת.ז.-058825779)

-
הנתבע:
הסתדרות המורים בישראל, ( חברות-510791721050285)
ע"י ב"כ: עו"ד מיכל שפרן

החלטה

1. עניינה של תובענה זו הינו ביטול פסק בוררות שניתן על ידי בית הדין הפנימי של הסתדרות המורים ביום 12/12/12.

2. בבקשה שלפני עותר התובע לגילויים של מסמכים שונים המצויים לטענתו אצל הנתבעת, ויש בהם בכדי להצביע על התנכלותה של הנתבעת כלפיו, והפרת חובותיה כלפיו כחבר בה , דבר אשר יתמוך בתביעתו.

3. הנתבעת מתנגדת לבקשה וטוענת כי המדובר בבקשה שנועדה להקשות עליה, ולהתישה וזאת בכדי שתקבל את בקשותיו.

4. עוד טוענת הנתבעת כי מאחר והתיק הועבר לסדר דין מהיר, הרי שאין לאפשר גילוי מסמכים כפי שמבקש התובע, כיון שהליך זה יסרבל את ההליך ויפגע ביעילותו.

5. בהחלטה מיום 21/7/13 הוריתי כי בטרם תינתן החלטה בבקשה, יפרט התובע את המסמכים בהם הינו מבקש לעיין ואת הרלוונטיות שלהם להליך.

6. ביום 1/9/13 הגיש התובע הודעה בה רשימה של למעלה מ-19 מסמכים, בהם הינו מבקש לעיין. בהודעתו ציין התובע כי המסמכים רלבנטיים לתמיכה בסעדים להם עתר בכתב התביעה.

דיון והכרעה

7. השיקול המרכזי במתן צו לגילוי מסמכים הינו שאלת הרלוונטיות של המסמכים שגילויים מבוקש, כאשר יש בגילוי, כדי לסייע לדיון יעיל ולהבהרת השאלות שבמחלוקת (ר' ברע ( ארצי) 42491-08-11 אופטיקה הלפרין בע"מ -כמיל איוב, (פורסם בנבו)).

8. בעניין הגדרת הרלבנטיות של המסמכים לצורך גילוי מסמכים נפסק כי "...הרלבנטיות של מסמך לענין גילוי רחבה יותר משאלת קבילותו במשפט. הרלבנטיות לצרכי גילוי היא במידת האור שהמסמך עשוי לשפוך על המחלוקת שבין הצדדים.ו מסמך שיש בו כדי לסייע לקו החקירה הוא רלבנטי. לעומת זאת מסמך שאין בו כדי לחזק טענה או להחלישה וכל כולו לא בא אלא "לדוג" בענינו של בעל דין אין לגלותו..." (ר' בר "ע 6546/94 בנק איגוד - אזולאי, פד"י מט (4) 54).נ

9. במסגרת בחינת האינטרסים של הצדדים, על בית-הדין לאזן בין הצורך בגילוי האמת מחד, לבין ההכבדה אשר היענות לבקשה תטיל על המשיבים, אגב בדיקת הרלוונטיות של הפרטים והמסמכים המבוקשים (ע"א 3576/94 השקמה הוצאה לאור - רום, פ"ד מח (4) 388).נ

הכלל הוא, כי אין נותנים צו כללי ורחב המחייב צד למתן עיון במסמכים ללא פירוט, אשר אין בית הדין יודע מה היקפו של הצו שיינתן ומה הרלוונטיות של אותם מסמכים (ראה: דב"ע נ"א / 160-3 בנק הפועלים - אליהו מרגלית , פד"ע כ"ג, 384).ב

מן הכלל אל הפרט:

10. עיון ברשימת המסמכים אותם עותר התובע לגלות, מעלה כי התובע מבקש לאסוף ראיות בכדי להוכיח טענותיו, ולחשוף כשלים בקו ההגנה של הנתבעת. כך למשל עותר התובע לגילויים של כתבי מינוי של נושאי משרה בנתבעת, וכן עותר הוא לגלוי מסמכים התומכים בקו הגנתה של הנתבעת (ר' סעיפים 12-16 להודעת התובע מיום 1.9.13).

11. מבקשתו של התובע וטענותיו ביחס למסמכים, התרשמתי כי מדובר במסע דיג של ראיות בכדי לתמוך בגרסה שהציג התובע בכתב תביעתו, וזאת מבלי לבסס באופן ברור את הרלבנטיות שלהם למחלוקת בתיק , ועל כן לא מצאתי כי יש לאפשר גילויים של המסמכים .

12. הריני סבור כי בקשתו של התובע תכביד על בירור ההליך, ולא תסייע בהבהרת המחלוקת, ועל כן דינה להידחות.

13. לנוכח האמור – הבקשה נדחית.

14. התובע יישא בהוצאות הנתבעת בסך 1,500 ₪, אשר ישולמו תוך 30 יום, ולאחר מכן יישאו הפרשי הצמדה וריבית כחוק, עד למועד התשלום בפועל.

ניתן היום, כ"ז אלול תשע"ג, (02 ספטמבר 2013), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: דניאל צברי
נתבע: הסתדרות המורים בישראל
שופט :
עורכי דין: