ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דן מאיר יעקב נגד בנק הפועלים :

בפני כבוד הרשם הבכיר אפרים צ'יזיק

תובע

דן מאיר יעקב

נגד

נתבע

בנק הפועלים

החלטה

העניין שבפני, תובענה כספית אשר הוגשה על ידי התובע כנגד הנתבע, תובענה ע"ס 30,000 ₪.

התובענה הוגשה כנגד הנתבע, מוסד בנקאי, בגין טענות לאחריותו להפסדים כספיים אשר נגרמו לתובע, לכאורה.

לאחר בחינת כתב התביעה, הגעתי לכלל מסקנה כי התובענה אינה מתאימה להידון בבית המשפט לתביעות קטנות.

התובענה בבית המשפט לתביעות קטנות, מיועדת לבירור סכסוכים פשוטים ולא-מורכבים, אשר אינם מצריכים חוו"ד מומחה, הידרשות לראיות רבות ועדים רבים. במקרה דנן, התובע לא מביא ולו ראיה אחת, ואולם לאור העילה המסתברת של התובענה, ברי כי מדובר בתובענה מורכבת הטעונה (אם תתברר לגופו) שמיעת עדים רבים, והיזקקות לפחות למומחה אחד.

הליך של תביעה קטנה מטרתו להיות מכשיר זמין וזול הנועד לבירור תביעות בסדרי גודל קטנים יחסית, בעיקר בתחום הצרכנות או בסכסוכי פרט אשר אילו היו נדונות בדרך רגילה היו הופכות ללא כדאיות.

לעניין זה ראה הדברים שנאמרו מפי כבוד השופט רובינשטיין במסגרת רע"א 8144/04 מיכאל בודקר נ' ברטה בשקירוב. יחד עם זאת, קיימים מקרים בהם נוכח המורכבות של הבירור המשפטי והעובדתי, בית משפט לתביעות קטנות אינו מתאים לבירור המחלוקת בין הצדדים. בהקשר זה קובע סעיף 60 (ב) לחוק: "בית המשפט רשאי לא לדון בתביעה או בתביעה-שכנגד ולהעבירן לבית משפט שלום, אם ראה שהדיון בבית משפט לתביעות קטנות אינו מתאים להן..."

ייאמר בתמצית, כי התובענה דנא מעוררת שאלות משפטיות ועובדתיות מורכבות יחסית, הנוגעות למישור חוזי סבוך, לפעולות בנקאיות ועוד, ולמחלוקת בנושא אשר לעמדתי דורש מומחיות;

ואכן, לעיתים די בעיון בכתב התביעה כדי להיווכח כי אין התביעה ראויה להתברר במסגרת בית משפט לתביעות קטנות, לעניין זה ראה הדברים שנאמרו במסגרת ת"ק 17378-05-12 אנגל נ' הראל חברה לביטוח בע"מ: "עיון בכתב התביעה מראה כי אין התביעה מתאימה להידון בבית משפט לתביעות לקטנות. לא תמיד סכום התביעה הוא הקובע אלא מהות התיק. על כן, ועל פי סעיף 60 (ב) לחוק בתי המשפט הנני מורה על העברתו לבית משפט השלום" וראה לעניין זה גם ת"ק 2999-01-08 מעטי ואח' נ' מלגם מחלקת הגביה עיריית צפת ואח'

לא למותר לציין, כי סכום התביעה בתיק דנא הועמד על סך של 30,000 ש "ח ובוודאי שאין המדובר בסכום אשר אינו מצדיק את הגשת התביעה בבית משפט השלום. לעניין זה יפים הדברים שנאמרו בעניין דומה במסגרת ת"ק 32167-11-11 איצקוביץ נ' ע.מ.א. לעבודות הנדסה ובניה בע"מ ואח': ''בנוסף, מדובר בתביעה על סכום שאיננו פעוט (28,550 ₪) כאשר לא נראה כי הגשתה בבית משפט השלום איננה כדאית."

לאור כל אלה, בשים לב למורכבות הבירור, כמות העדים וסכום התביעה, אני מורה על העברת התובענה לבית משפט השלום בחיפה.

התובענה תועבר לפסים של סדר דין מהיר, התובע יצרף תצהיר תמיכה מטעמ ו ורשימת מסמכים כאמור בתקנה 214 ב' ל תקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד 1984.

אוסיף, בשולי הדברים, כי התובענה רחוקה מלהיות בהירה ומובנת, שכן אינה מכומתת ואינה נתמכת ולו באסמכתא אחת, אמליץ לתובע לפנות ולקבל ייעוץ משפטי בטרם ימשיך בניהול ההליך, שכן ספק אם תובענתו, בשלב זה, מגלה עילה של ממש.

המזכירות תעביר התובענה לביהמ"ש השלום כתובענה בסדר דין מהיר.

ניתנה היום, כ"ג אלול תשע"ג, 29 אוגוסט 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דן מאיר יעקב
נתבע: בנק הפועלים
שופט :
עורכי דין: