ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד אזולאי נגד משולם פרלמן :


בפני כבוד הרשמת הבכירה רנה הירש

מבקש

משולם פרלמן

נגד

משיב

דוד אזולאי

החלטה

  1. בפני בקשת הנתבע להורות על העברת הדיון בתובענה שהוגשה בתיק זה לבית המשפט לתביעות קטנות בירושלים, בטענה של חוסר סמכות מקומית. לטענת הנתבע: "הואיל והעסקאות ברובן הגדול נערכו בירושלים ומקום מושבו של הנתבע הוא ירושלים", על התביעה להתברר בירושלים, ולא בבית המשפט בראשון לציון.
  2. סמכותו המקומית של בית המשפט לתביעות קטנות נקבעה בתקנה 2 לתקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין) התשל"ז-1976 אשר קובעת בין היתר כדלהלן :

"תביעה תוגש לבית המשפט שאזור שיפוטו הוא אחד המקומות המנויים להלן, והוא על אף האמור בכל הסכם שבין בעלי הדין ואלה הם :
מקום מגוריו או מקום עסקו של הנתבע;
מקום יצירת ההתחייבות;
המקום שנועד, או היה מכוון לקיום ההתחייבות; ..."
3. נקודת המחלוקת בין הצדדים הינה בשאלות מקום ההתקשרות ויצירת ההתחייבות, והמקום שנועד לקיום ההתחייבות.
4. עיון בכתב התביעה מעלה, כי אין פירוט של אופן יצירת ההתקשרות בין הצדדים, אך כאמור בתגובת התובע לבקשה, הנתבע הגיע למקום עסקו של התובע על מנת לרכוש סחורה, ושילם תמורתה במקום. לטענת הנתבע רוב העסקאות נערכו בירושלים, ומכאן שחלקם – גם לגרסת הנתבע – נערכו במקום מושבו של התובע במושב ישרש שבאזור המרכז. על כן יש לראות במושב ישרש את מקום יצירת ההתחייבות ואת המקום שהיה מיועד לקיומה.
5. למעלה מן הצורך יובהר, כי בהתאם לפסיקה, בשים לב למרחק הגיאוגרפי בין בית המשפט אליו הוגשה התביעה לבית המשפט המוסמך לגישת המבקש – אין מקום להיעתר לבקשה זו.
כך פסק בית המשפט העליון ברע"א 6920 94, לוי נ. פולג, מט(2)731 [1995], ועל בסיס הלכה זו נקבע ברע"א 11180/08, עיריית מודיעין-מכבים-רעות נ. ארד ד. ה נדסה בע"מ [06.05.2009] כך:
"אוסיף ואומר כי לא ראיתי לנכון אף לסטות במקרה זה משקולי המדיניות שעמדו ביסוד הלכת פולג באשר לסמכות המקומית... ברוב המקרים, מקהה המרחק הגיאוגרפי הקצר שבין נקודות שונות על מפת הארץ תכלית זו ומתמעטת נחיצותה [בג"ץ 7067/07 חיים נתנאל בע"מ נ' שר המשפטים - פרופ' דניאל פרידמן (לא פורסם, [פורסם בנבו], 30.8.2007)]. הפיחות שחל במעמד הסמכות המקומית, ככלי לקידום נוחותו של המתדיין, מצא ביטויו גם בהלכת פולג... כאמור, לא מצאתי מקום לסטות מהלכות אלה במקרה דנן. מדינת ישראל היא מדינה קטנה. המרחקים בין הערים והישובים בה קצרים, קל וחומר המרחקים בפרשה זו בין העיר מודיעין, מקום מושבה של המבקשת 1, לבין בתי המשפט הן בירושלים והן במחוז מרכז."
4. אשר על כן, דין הבקשה להידחות.
הדיון יתקיים בפניי במועד שנקבע.

המזכירות תשלח עותק החלטתי זו לצדדים.

ניתנה היום, ז' אלול תשע"ג, 13 אוגוסט 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דוד אזולאי
נתבע: משולם פרלמן
שופט :
עורכי דין: