ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חמדוני(אסיר) נגד משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופט אברהם טל, סג"נ

העותר
חמדוני חאלד

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותר ובאת כוחו עו"ד מנו דורין
ב"כ המשיב עו"ד צ'רניקר

פרוטוקול

ב"כ העותר: חוזרת על העתירה.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה. אני מציגה את עמדת גורמי המודיעין עליה מבוססת ההחלטה להעביר את העותר.

ב"כ העותר: עיינתי בכתב התשובה. עוד חודשיים העותר יסיים את ריצוי מאסרו. אני לא הייתי עותרת אבל יש פה עניין מכעיס, עוד חודשיים הוא משתחרר, 10 חודשים במעשיהו, לפני 3 חודשים הגיש בקשה לעבור לרימונים לשהות עם אחיו, אושרה הבקשה, לפני שבוע הוחלט להעביר את אחיו אל העותר. הכניסו אותו לפני שבוע.
הם ציינו חיפוש ביום 6.8, אפשר לבדוק את זה, ישראל האסיר הודה במקום שזה שלו אז מה פתאום מנסים לשייך זאת לאסיר הזה או לאחיו.
הם ניפחו פה וניסו לתרץ את ההחלטה להעביר אותו כדי לא לבוא לביהמ"ש רק עם מסוכנות.
אסיר בשם ישראל הודה כי הם מצאו את זה בארון שלו. אני מוכנה להמתין כדי לבדוק את העיקרון הזה, אסיר קם והודה בזה מול מפקד האגף יהושע והוא ישפט על זה.
חמ"ן שלילי הימצאות חפצים אסורים, העותר לא נשפט אף פעם, הרי כשיש דבר כזה הם מעבירים בכזו קלות למכלול לענישה תוך עשר דקות הבן אדם מוצא עצמו בהמתנה ואחר כך במכלול. יכלו להעלות לדין משמעתי אם היו חושבים שיש בכך ממש. הם לא מוצאים חפץ אסור דוקרן או סמים בחדר ולא יענישו אסיר, יש פה ניפוח כדי לתרץ את המסוכנות לחיים.
למה העבירו את האח לאותו התא של אחיו אם יש להם יריבים. בודקים מראש את העברת האסירים. אם היו יריבים הוא לא היה נמצא שם עשרה חודשים וודאי שלא היו מעבירים את אחיו מרימונים אליו.
אחיו נמצא שבועיים באגף.
אפשר לפעול פה באופן מידתי ולא להעביר את העותר לכלא אלה. שישימו אותו בענישה, יכניסו אותו למכלול אבל לא לעשות כזה עוול ופתאום לטעון על התנהגות שלילית.

העותר: חוץ ממני ואחי יש עוד 6 אסירים.

ב"כ העותר: אגף 15 הוא חצי פתוח חצי סגור, יש פה מידתיות ואיזון שאפשר למצוא את הפתרון, אני קיבלתי תשובה ברורה מחברתי היום וגם מקצינת האסירים שעיקר העניין זה המסוכנות לחיים שלו ואפשר לבדוק את הנושא של אותם חפצים שנמצאו שהוא לא נשפט עליהם ובטח לגבי אחיו שהם שוללים את כל העניין ברגע שהעבירו אותו.
הורי העותר הם מבוגרים, גרים בלוד, לשלוח אותו עד לאלה, אולי לא הייתי עולה לעתירה אם היו אומרים תעבור לאיילון, לקחת אותו ולגרום לו להתאקלם מחדש בבית סוהר אחר. אביו סובל מאירוע מוחי מלפני חודש ימים.
מדובר על מידעים שלא שפטו אותו עליהם, אפשר לאיין את המסוכנות בסגירתו באגף סגור. שימצאו פתרון מידתי ולא גורם כזה נזק כבד לאסיר ולמשפחה וזה אפשרי.

ב"כ המשיב: זה לא זכות קנויה של האסיר לבחור את מקום כלאו. צירפתי רשימת סכסוכים, אחיו הועבר מרימונים למעשיהו.

לאחר הפסקה

ב"כ המשיב: מבדיקה שערכתי נאמר לי שאסירים חדשים יותר לוקחים אחריות על דברים שלא קשורים אליהם והדבר אינו מעיד על אמיתות הדברים. גורמי המודיעין עומדים על ההתנהגות שלהם נוכח המסוכנות לפגיעה בו ונוכח התנהגותו.

ב"כ העותר: הם לקחו דברים מהעבר וניפחו אותם וזה לא סביר, שיסתפקו בהעברה למקום אחר במרכז או למכלול. הוא יהיה סגור הרמטי.


החלטה

העותר מרצה 19 חודשי מאסר בגין עבירות רכוש כלפי רכב והוא מבקש למנוע את העברתו מבית סוהר מעשיהו, שם הוא שוהה בתא עם אחיו ועם אסירים אחרים, לבית סוהר אלה.
המשיב מסביר את החלטתו להעביר את העותר ממקום מאסרו בחשש לחייו ובהתנהגות שלילית, לרבות החזקת חפץ אסור ואמל"ח שנמצאו בתא שבו הוא נמצא.
המשיב סומך עמדתו על מידעים חסויים שהוצגו בפני.
באשר לחשש לשלום העותר באם ישאר בתאו ובאגף שבו הוא נמצא, מעלה עיון בידיעה 484 כי מדובר בידיעה שאינה מהזמן האחרון יחסית, בכל הקשור לבקשת העברה, ומתוכן הידיעה עולה כי חלוף הזמן הפחית את החשש לשלומו של העותר אם ישאר במקום מאסרו.
באשר למידעים הקשורים להחזקת חפץ אסור ואמל"ח - מעלה האמור בהערות למידעים כי כפי שנטען על ידי ב"כ העותר, אסירים אחרים לקחו אחריות על החזקת אותם חפצים.
ב"כ המשיב טוענת כי אין בכך כדי להפחית ממהימנות הידיעות שכן אסירים חדשים לוקחים אחריות על מעשים שלא שייכים להם אך לא הובאה כל ראיה, ולו בהערכת המידע, כי כך הם פני הדברים כאשר מדובר בחפצים המשויכים לעותר.
משכך הם פני הדברים, ומאחר ומדובר בפגיעה לא קלה בעותר ובבני משפחתו, ובהתחשב בכך שהעותר אמור להשתחרר ממאסרו בעוד חודשיים, אני מקבל את העתירה תוך שאני רושם בפני הסכמת העותר לעבור לאגף אחר בכלא מעשיהו או בכל בית סוהר אחר בגוש מרכז של שב"ס.

ניתנה והודעה היום, ב' ר"ח אלול תשע"ג, 7 אוגוסט 2013, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
סג"נ


מעורבים
תובע: חמדוני(אסיר)
נתבע: משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: