ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין טורישצ'ב(אסיר) נגד משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

לפני כבוד השופט אברהם טל, סג"נ

העותרת
טורישצ'ב ז'אנה

נגד

המשיב
שירות בתי הסוהר

נוכחים:
העותרת ובא כוחה עו"ד רומן קלוגרמן (סניגוריה ציבורית)
ב"כ המשיב עו"ד שירלי צ'רניקר

פרוטוקול

ב"כ העותרת: חוזר על העתירה.

ב"כ המשיב: מגישה כתב תשובה. ביום ראשון שעבר העותרת החלה הליך טיפולי ושולבה בקבוצה למניעת אלימות, השתתפה בשני מפגשים בלבד בינתיים. ההליך יכול להימשך חצי שנה ואולי יותר אבל מבחינת גורמי הטיפול היא רק בראשיתו של ההליך הטיפולי ולא התרשמו ממנה בינתיים.

ב"כ העותרת: עיינתי בכתב התשובה. מפנה לנספח ח' לעתירה. כפי שעולה מכתב התשובה כבר ב- 31.1 חלה תפנית כזו או אחרת מבחינת עמדת העותרת כפי שזה משתקף מכתב התשובה.
השילוב בקבוצה במשך 8 חודשים לא הוצע לה אלא הוצעו לה דברים אחרים, לפי נספח ח' לעתירה כבר בחודש מאי קיבלתי תשובה לפניה שהגשנו, בוועדה הוחלט לדחות עניינה בחודש ימים לצורך בחינת הליך טיפולי, היא החלה בהליכים חינוכיים הרבה לפני כן בהליכים ששולבה על ידי שב"ס. אלו מסלולים שונים שיש בהם בסופו של יום כדי להביא לתוצאה אחת והיא הפחתת מסוכנות. היא היתה בחינוך ומשולבת במספר קבוצות.
לפני שנה ניתנה לה קטגוריה על ידי משטרת ישראל לפיה היא חושבת שהיא לא מסוכנת במהלך החופשה.
עיקר יהבו של המשיב הוא עניין המסוכנות.
יש לנו שני גופים שאחרים על מדינת ישראל בנוגע לבטחון הציבור. בטחון הציבור הוא נר לרגלי המשטרה לא פחות מאשר שב"ס, והוא חושב שהיא לא מסוכנת לחופשה כבר מלפני שנה. זו ההרשעה היחידה של העותרת ואין לה כל עבר פלילי או כל הסתבכות קודמת כאשר השילוב באותה קבוצה כיצד נעשה בעקבות פניה של רש"א כאשר אנחנו בחודש הבא מגיעים לתקופת השליש, רש"א מצאו אותה מתאימה להליך שיקומי מטעם רש"א וביקשו שתעבור עוד הליך נוסף במסגרת שב"ס. כל אלה מפחיתים מהמסוכנות ואין בהם כדי להשפיע לעניין החופשה ואנו בסבלנות רבה במשך שנה מבקשים ופונים לשב"ס בבקשה לקדם את עניין החופשות.

ב"כ המשיב: בינואר אחרי שהביעה מוטיבציה נעשו נסיונות לשלבה ושילבו אותה בקבוצת שליטה בכעסים אבל לא התייצבה בפועל, כן נעשו נסיונות מטעם המשיב.

ב"כ העותרת: העותרת היתה בחופשת מחלה.


החלטה

העותרת מרצה 3.5 שנות מאסר ראשון בגין שוד ותקיפה והיא מבקשת לצאת לחופשות שכן התנהגותה בין כותלי בית הסוהר תקינה, משטרת ישראל לא מתנגדת ליציאתה לחופשות ולא צפויה ממנה מסוכנות.
המשיב מתנגד לעת הזו ליציאת העותר לחופשה וסומך התנגדותו על כך שעד לאחרונה לא שולבה העותרת בתהליך טיפולי למניעת אלימות, היא שולבה בתהליך כזה בתחילת החודש והתהליך אמור להימשך חצי שנה.
מכתב התשובה עולה כי עד לאחרונה לא הביעה העותרת מוטיבציה כנה לקבל טיפול וכאשר נעשה ניסיון לשלבה בקבוצת שליטה בכעסים היא לא התמידה בכך, לטענתה בגלל מצבה הרפואי.
עמדת המשיב שלא להוציא את העותרת לחופשה בטרם השתתפה בתהליך טיפולי היא עמדה סבירה ומוצדקת לאור הוראות הפקנ"צ וגם אם רש"א מוכנה להכין תוכנית שיקומית לאחר שחרורה אין בכך כדי לשלול את עמדת המשיב בדבר הצורך בטיפול בטרם יציאה לחופשות.
לאור כל האמור לעיל, אני דוחה את העתירה.
חזקה על המשיב שיבחן פעם נוספת את בקשת העותרת לצאת לחופשה במהלך השתתפותה בתהליך הטיפולי, בהתחשב במצבה הרפואי שלטענתה מנע ממנה עד כה השתתפות כזו.

ניתנה והודעה היום, ב' ר"ח אלול תשע"ג, 7 אוגוסט 2013, במעמד ב"כ הצדדים והעותר.

אברהם טל, שופט
סג"נ


מעורבים
תובע: טורישצ'ב(אסיר)
נתבע: משטרת ישראל/שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: