ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רפאל כהן נגד יהודה חדד :

בפני כבוד הרשמת בכירה איילת הרץ

תובעים

רפאל כהן

נגד

נתבעים

יהודה חדד

פסק דין

1. עניינה של התביעה שלפני בתאונת דרכים שהתרחשה ביום 21.12.10 בפתח תקווה.

2. לטענת התובע, בעת שחצה רכבו את צומת הרחובות כצנלסון-ארלוזרוב בפ"ת, נכנס הנתבע לצומת, חסם את דרכו של רכב התובע והתנגש בו. ביום 8.12.11 ניתן בת"פ 7578-08-11 ניתן גזר דין כנגד הנתבע במסגרת הסדר טיעון לפיו חויב בתשלום קנס בסך של 1,000 וכן נשלל רישיונו לתקופה של חודשיים על תנאי למשך שנתיים.

3. לטענת הנתבע, בעת שעמד בתמרור עצור הבחין כי הכביש פנוי והחל לבצע פניה שמאלה. בעת שכבר היה לקראת סיום הפניה שמאלה, הגיח רכב התובע במהירות ופגע ברכבו בחלקו האחורי.

4. בדיון שנערך בפני העידו התובע והנתבע, הם הנהגים המעורבים בתאונה.

דיון:

5. התובע חזר בפני על גרסתו לפיה נסע ישר בצומת שלו מסורה הזכות קדימה. הנתבע הגיע באותה שעה מצד ימין לא שעה לתמרור עצור ונכנס במהירות לצומת. התובע הודה כי רכבו של הנתבע כבר עמד לסיים את חציית הצומת בעת התאונה.

6. הנתבע גם הוא חזר על גרסתו וציין עצר בעצור והסתכל ימינה ושמאלה אך לא ראה דבר. הנתבע נכנס לצומת אך נאלץ להאט מהירות נסיעתו לאור רכב אחר שנסע בכביש. בשלב זה כשכבר עמד לסיים את המעבר בצומת הבחין בתובע ונוצר ביניהם קשר עין אך התובע לא האט את מהירות נסיעתו ופגע ברכב הנתבע. הנתבע טען כי הודה במסגרת כתב אישום מתוקן לאחר שהוטעה ע"י השוטרת שהחתימה אותו על ההסדר כי ישלם 1,000 ₪ בלבד וכי לא יהיו לכך תוצאות נוספות. הנתבע הגיש בקשה לביטול פסק הדין. אך עד היום ועל אף ארכה בת 90 יום שניתנה, לא הגיש הנתבע הודעה בדבר החלטת בית הדין לתעבורה ולא נקבע כי פסק הדין בטל.

7. אין חולק, כי כנגד הנתבע הוגש כתב אישום בו הואשם באי ציות לתמרור עצור, נהיגה בקלות ראש, גרימת תאונה בה נפגע אדם ונגרם נזק. לבסוף הורשע הנתבע במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום מתוקן במסגרתו שילם 1,000 ₪ קנס ונקבעו לו שני חודשי שלילה על תנאי.

8. לאחר ששקלתי את טענות הצדדים ולאחר שעיינתי בתמונות הנזקים, אני קובעת שהאחריות לתאונה מוטלת על הנתבע, מעיקרי הטעמים הבאים:

בראש ובראשונה, הנתבע עצמו הודה כי נכנס לצומת אשר בה מוצב תמרור עצור וזכות הקדימה היתה מסורה לתובע. בנוסף, הנתבע הודה במ סגרת כתב אישום מתוקן בגרימת תאונה.

9. הואל והתאונה ארעה בעת שהנתבע נכנס לצומת שזכות הקדימה בה מסורה לתובע, היה על הנתבע לשים לב ולבצע המעבר בצומת בצורה זהירה או להימנע מעשותה כליל עד שהדרך תהיה פנויה . משלא עשה כן הרי הוא האחראי לקרות התאונה.

10. יחד עם זאת, אני סבורה שלתובע "אשם תורם" לקרות התאונה. התובע הבחין בנתבע נוסע בצומת והיה עליו לעצור או להאט ולנהוג בזהירות ולמנוע את התאונה. בפרט, כשהנזק נגרם בחלק האחורי של רכבו של הנתבע, קרי הנתבע כבר עמד לסיים את המעבר בצומת בעת שהתובע פגע בו.

משכך, מצאתי לנכון לייחס לתובע "אשם תורם" של 30% לקרות הנזק.

באשר לנזק - לא הוכח כי הרכב היה מושבת במשך חמישה ימי עבודה וכי חברת הביטוח של התובע איננה מספקת רכב חלופי בהתאם לתנאי הפוליסה.

בנוסף, סבורה אני כי יש מקום להתערב ברכיב עוגמת הנפש שנתבע ולהפחיתו משבתאונת דרכים ובתביעות קטנות עסקינן.

11. התביעה מתקבלת בחלקה. הנני מורה לנתבע לשלם לתובע סך של 4,362 ₪ (המהווים 70%) בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מיום הגשת התביעה, ביום 17.10.12 ועד למועד התשלום בפועל.

בנוסף, אני מחייבת את הנתבע לשלם לתובע הוצאות משפט בסך של 500 ₪ בצירוף ריבית והפרשי הצמדה כחוק מהיום ועד ליום התשלום המלא בפועל.

בקשת רשות ערעור לבית המשפט המחוזי בתוך 15 יום.

ניתן היום, כ"ח אב תשע"ג, 04 אוגוסט 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רפאל כהן
נתבע: יהודה חדד
שופט :
עורכי דין: