ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד תורג'מן נגד מיכאל הרפז :

בפני כבוד השופטת מעין צור
התובעים

  1. דוד תורג'מן
  2. יעל תורג'מן

נגד

הנתבעים

  1. אלום רמות בע"מ
  2. מיכאל הרפז

החלטה

בעניין: בקשה לעיכוב הליכים

בפניי בקשה לעיכוב הליכים בהתאם לסעיף 5 לחוק הבוררות, התשכ"ח-1968 (להלן: "חוק הבוררות"). הבקשה מבוססת על סעיף 12 להסכם בין הצדדים, שלפיו כל סכסוך ביניהם יוכרע בדרך של בוררות על ידי אחד משני בוררים ששמותיהם נקובים בסעיף.

לאחר שעיינתי בבקשה, בתגובה ובתשובה נחה דעתי כי דין הבקשה להידחות.

סעיף 5(א) לחוק הבוררות קובע:
"הוגשה תובענה לבית-משפט בסכסוך שהוסכם למסרו לבוררות וביקש בעל-דין שהוא צד להסכם הבוררות לעכב את ההליכים בתובענה, יעכב בית המשפט את ההליכים בין הצדדים להסכם, ובלבד שהמבקש היה מוכן לעשות כל הדרוש לקיום הבוררות ולהמשכה ועדיין הוא מוכן לכך".

נכונות מבקש עיכוב ההליכים לעשות כל הדרוש לקיום הבוררות הוא תנאי לעיכוב ההליכים. נכונות זו נבחנת לפי ההתנהגות בעבר, ולא לפי הרצון לקיים בוררות לאחר הגשת התביעה.

מן התכתובת בין הצדדים שצורפה לכתבי טענותיהם עולות העובדות הבאות:
לאחר תכתובת בין הצדדים עצמם, שלח ב"כ התובעים לנתבעים מכתב מיום 17.8.11, שבו דרש תיקון הליקויים הנטענים בבית התובעים ותשלום פיצויים.

נתבע מס' 2 (להלן: "הנתבע") השיב לב"כ התובעים במכתב מיום 4.9.11, שבו כתב בין היתר:
"במכתבי הרשום והמפורט שנשלח למרשיך ברשום, הוזכר למרשיך שוב כי בהסכם שבינינו הוסכם על מנגנון לבחינת ליקויים ומנגנון למסירת הבית, למרות כל פניותינו וניסיונותינו לבצע את הדברים כפי שסוכם מתעקשים מרשיך ללכת בדרך אחרת.
מסגנון מכתבך ברורה המגמה ללכת לתביעה משפטית כדי להתעשר ולא במשפט, לפי הסגנון הלוחמני של מכתבך כמעט ברור שלא משנה מה נכתוב ומה סוכם ... (ההדגשות במקור)".
בסיפת המכתב הביע הנתבע נכונות לתקן ליקויים שבאחריות הנתבעים, ככל שקיימים כאלה.

ביום 13.9.11 וביום 27.9.11 שלח ב"כ התובעים לנתבעים שני מכתבים נוספים, שבהם הוא מתריע כי אם לא יענה יפנה לערכאות.

חילופי דברים אלה מצביעים באופן ברור על קיומו של סכסוך בין הצדדים, ועל כך שהתובעים אינם מוותרים על טענותיהם. הנתבעים ידעו כי בכוונת התובעים לפנות לערכאות. במצב דברים זה היה על הנתבעים, אם אומנם רצו כי הסכסוך יתברר בהליך בוררות, ליזום פניה אל הבוררים המוסכמים. הנתבעים לא עשו כן. רק לאחר הגשת התביעה גילו הנתבעים נכונות לפנות להליך של בוררות. בכך אין די. על כן לא עמדו הנתבעים בתנאי הקבוע בסיפת סעיף 5(א) לחוק הבוררות.

לפיכך אני דוחה את הבקשה.
הנתבעים ישלמו לתובעים הוצאותיהם בבקשה זו בסך 1,180 ₪ תוך 30 יום מהיום, אחרת ישא הסכום הפרשי הצמדה וריבית כחוק מהיום ועד התשלום המלא בפועל.

אני קובעת ישיבת קדם משפט ביום 27.10.13 בשעה 9:00.

ניתנה היום, י"ט אב תשע"ג, 26 יולי 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דוד תורג'מן
נתבע: מיכאל הרפז
שופט :
עורכי דין: