ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מרדכי יפה נגד יחיאל קליין אחזקות בע"מ :


בפני כבוד הרשמת הבכיר ה סיגל אלבו

מבקש

מרדכי יפה

נגד

משיבה

יחיאל קליין אחזקות בע"מ

החלטה

בפני בקשה לתיקון כתב תביעה.

1. המבקש (להלן :"התובע") הגיש לביצוע שיק אשר נמשך על ידי המשיבה (להלן: "הנתבעת") .
הנתבעת הגישה התנגדות בה טענה כי צד ג', מר מנחם שול, רכש מהנתבעת קרקע בשכונת רמות בירושלים. במסגרת העסקה הועבר לצד ג' שיק בטחון, אשר לא היה אמור להיפרע. צד ג' לא עמד בהסכם וביקש לבטל את העסקה, שלא כדין. הנתבעת טענה כי השיק נשוא התביעה הועבר על ידי צד ג' לידי התובע שלא כדין ובחריגה מהרשאה.

2. בהחלטה מיום 9.1.13 ניתנה לנתבעת רשות להתגונן בפני התביעה ונקבע כי התצהיר התומך בבקשה ישמש כתב הגנה.

3. התובע טוען כי השיק ניתן לו על ידי מר יחיאל קליין, בעל המניות בנתבעת, להבטחת החזר הלוואה שנתן התובע, המפעיל קרן גמ"ח, לבעל המניות בנתבעת.
המבקש עותר לתיקון כתב התביעה באופן שיתאפשר לו לתבוע את מלוא ההלוואה שניתנה לבעל המניות בנתבעת, הלוואה שלהבטחתה נתן בעל המניות בנתבעת המחאות שונות. לטענת ה תובע, הגשת כתב תביעה מתוקן בנוגע למלוא ההלוואה שניתנה לנתבעת, לבעל המניות בה ולחברה נוספת אשר בשליטתו, תמצה את המחלוקת בין הצדדים בעניין הלוואה זו. התובע טוען כי הבקשה מוגשת בשלב מוקדם, לפני שהתקיים דיון בתביעה ומטרתה לרכז את המחלוקת בין הצדדים.

4. הנתבעת טוענת כי תיקון כתב התביעה משמעו תיקון סכום התביעה, הוספת נתבעים נוספים ואף הוספת עילות תביעה חדשות. לפיכך, אין מקום להיעתר לבקשה. לחילופין, טוענת הנתבעת, כי אם תינתן לתובע אפשרות לתקן את כתב תביעתו, הרי שיש לפסוק הוצאות לזכותה, שכן תיאלץ להגיש כתב תביעה מתוקן.

5. תקנה 92 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 מעניקה לבית המשפט סמכות בכל עת, להתיר לכל אחד מבעלי הדין לשנות או לתקן את כתבי טענותיו בדרך ובתנאים הנראים צודקים, וכל תיקון כזה ייעשה לפי הצורך, כדי שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות שהן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין.
מלשון התקנה והאופן בו פורשה בפסיקה עולה כי כאשר בעל דין מבקש לתקן את כתב טענותיו, כך שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין, נעתרים לו ברוחב לב, למעט במקרים חריגים. חריגים לכך הם מקרים שבהם נהג המבקש בשיהוי או בחוסר תום לב או כאשר התיקון ישלול מהצד שכנגד הגנה שהיתה קמה לו אם היתה מוגשת הבקשה מחדש)ראו: א' גורן, סוגיות בסדר דין אזרחי, מהדורה עשירית, תשס"ט, עמ' 152, 153).

6. במקרה זה, התיקון המבוקש נדרש על מנת למצות את כל המחלוקות בין בעלי הדין ולחסוך בהליכים שיפוטיים נוספים. לפיכך, יש מקום להתיר את התיקון. יחד עם זאת, לנוכח העובדה שיהא על הנתבעת לתקן את כתב הגנתה, שכן בכתב התביעה המתוקן מבקש התובע להוסיף עילות חדשות שלא הועלו בכתב התביעה המקורי, הרי שעל התובע לשאת בהוצאות המשיבה בגין התיקון הנדרש.

7. לפיכך, אני מורה כדלקמן: התובעת תגיש כתב תביעה מתוקן בתוך 15 יום ותמציא אותו לנתבעת ולנתבעים הנוספים. הנתבעת רשאית להגיש כתב הגנה מתוקן בתוך 30 יום ממועד המצאת כתב התביעה לידיה.
התובע יישא בהוצאות הנתבעת בסכום של 2,500 ₪.

ניתנה היום, א' אב תשע"ג, 08 יולי 2013, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: מרדכי יפה
נתבע: יחיאל קליין אחזקות בע"מ
שופט :
עורכי דין: